Bp Piotr Jarecki

Biografia

Doktor nauk społecznych, biskup tytularny Avissa i pomocniczy warszawski, archidiakon Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, przewodniczący Rady ds. Społecznych i członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, członek Rady Biskupiej, Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1996-2003 był Krajowym Asystentem Kościelnym Akcji Katolickiej w Polsce. Od grudnia 2004 r. do 2012 r. przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej i przedstawiciel KEP w COMECE, członek Papieskiej Rady “Iustitia et pax”. Od marca 2006 r. do 2012 r. wiceprzewodniczący COMECE.

Urodzony 29.06.1955 r. w Sierpcu na terenie diecezji płockiej, syn Józefa i Jadwigi z domu Melibruda, wyświęcony na kapłana 1.06.1980 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Stefana Wyszyńskiego, ogłoszony biskupem 16.04.1994 r., konsekrowany 23.04.1994 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Józefa Glempa, bp. Kazimierza Romaniuka, bp. Mariana Dusia i abp. Jorge Maria Mejia. Studiował w seminariach duchownych płockim i warszawskim, w Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie (licencjat z teologii w zakresie katolickiej nauki społecznej) oraz w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Dwa lata pracował jako wikariusz w par. Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Po powrocie z Rzymu był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski oraz pełnił obowiązki wykładowcy nauk społecznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został desygnowany na urząd zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Piastował ten urząd do czasu objęcia obowiązków biskupich.

Sekretariat

ul. Miodowa 17/19
00-246 Warszawa
tel. +48 22 53 17 204
fax +48 22 53 17 238
e-mail: [email protected]

Sekretarz: Anna Kapuściak

 

Bp Piotr Jarecki. Kazanie na rozpoczęcie synodu o synodalności

– Co ten synod oznacza? Dlaczego został przez papieża zwołany? Mówi o tym znaczenie słowa synod, czyli przemierzanie drogi razem, wspólnie. To podążanie razem dotyczy Kościoła, którego od chrztu jesteśmy członkami – wyjaśniał w homilii podczas Mszy św. inaugurującej 17 października 2021 r. etap diecezjalny Synodu biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej bp Jarecki. Publikujemy tekst całej homilii:»

Bp Jarecki w 36. rocznicę śmierci Błogosławionego: ks. Jerzy Popiełuszko kierował się logiką Ewangelii.

- Realizując zasadę "Zło dobrem zwyciężaj", bł. ks. Jerzy Popiełuszko nigdy nie uległ pokusie nawoływania do przemocy. Wierzył w logikę Ewangelii i kierował się nią w kapłańskim przepowiadaniu i duszpasterskiej posłudze - powiedział bp Piotr Jarecki, przewodnicząc w poniedziałek wieczorem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu Mszy św. w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci legendarnego duszpasterza»