Dokument końcowy Synodu o Amazonii [PEŁNY TEKST]

Dziś ukazało się polskie tłumaczenie pełnej treści dokumentu końcowego Synodu Biskupów o Amazonii „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Publikujemy je w całości.

Diecezja Peoria prowadzi nowennę o rychłą beatyfikację abp. Sheena

W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej o przełożeniu beatyfikacji abp. Sheena, biskup diecezji Peoria, Daniel Jenky, zachęcił wiernych do wspólnej modlitwy nowenną w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze hierarchy.

Episkopat będzie rozmawiał o terminalach bezgotówkowych w Kościele

Możliwości szerokiego przyjmowania do kancelarii parafialnych terminali płatniczych będą jednym z tematów, które biskupi podejmą na najbliższym zebraniu plenarnym – zapowiedział przewodniczący KEP abo Stanisław Gądecki. Wspólnie z m.in. ministrem finansów wziął on udział w konferencji prasowej dotyczącej tego zagadnienia.

Papież mianował nowego biskupa pomocniczego w Ełku

Prowincjał Pallotynów ks. Adrian Józef Galbas SAC został dziś mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.

Papież Franciszek jest księdzem od 50. lat. Jutro rocznica święceń

Był 13 grudnia 1969 r. kiedy zaledwie 33-letni jezuita Jorge Mario Bergoglio został wyświęcony na księdza przez arcybiskupa Córdoby Ramóna José Castellano. Jego powołanie zrodziło się z doświadczenia Bożego przebaczenia, po jednej z młodzieńczych spowiedzi.

CBOS: ksiądz wśród zawodów najmniej szanowanych

Ksiądz jest jednym z najmniej szanowanych zawodów w Polsce – wynika z badania opublikowanego dziś przez pracownię CBOS w oparciu o ankietę przeprowadzoną w październiku. Praca księdza zajęła pozycję piątą od dołu w rankingu zawodów szanowanych. Gorszym poważaniem badani traktują jedynie polityków, radnych i maklerów giełdowych.

Franciszek: bądźmy wierni powołaniu uczniów-misjonarzy

Prośmy dziś Pana, za wstawiennictwem Apostoła, aby ożywił naszą wiarę i pomógł nam być wiernymi aż do końca naszemu powołaniu jako uczniowie-misjonarze – modlił się dziś Franciszek podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie. Kontynuował cykl katechez o Dziejach Apostolskich.

Czescy biskupi modlą się za ofiary strzelaniny w Ostrawie

O swoich modlitwach za ofiary porannej strzelaniny w szpitalu w Ostrawie zapewnili w mediach czescy biskupi.

Po odpust na lotnisko. Pomysł z okazji święta Matki Bożej Loretańskiej

Być może już wkrótce kaplice na różnych lotniskach świata będą miejscem świętowania Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego, a co za tym idzie – także miejscem, gdzie będzie można uzyskać odpust zupełny. Wszystko z okazji 100-lecia ogłoszenia Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników.

Czas, gdy bezdomni czują się jak ludzie. Wigilia w DA Górka

Najważniejsze dla nich nie jest to jedzenie i paczki, ale fakt, że ktoś poświęca im czas i traktuje jak osoby – mówią studenci z DA Górka organizujący tegoroczną Wigilię dla Ubogich i Bezdomnych w Gdańsku.