Włoska diecezja czasowo rezygnuje z chrzestnych. Biskup wyjaśnia powody

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza, który podał kilka powodów takiej decyzji.

Abp Polak spotkał się z komisją ds. pedofilii. “Udostępnienie kopii całości akt budzi wątpliwości”

“Udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego” – czytamy w komunikacie po poniedziałkowym spotkaniu abp Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, z Państwową Komisją ds. Pedofilii.

Strzelanina w Kazaniu. “Katolicy opłakują i modlą się za zabitych”

Mieszkańcy Kazania opłakują ofiary dzisiejszej strzelaniny w szkole. Według prezydenta Rustama Minnichanowa miało zginąć co najmniej dziewięć osób: siedmioro dzieci i dwoje dorosłych.

W niemieckich kościołach ruszyła akcja błogosławieństw związków homoseksualnych

W około 80 miastach w Niemczech, a także w Zurychu, największym mieście Szwajcarii miały miejsce 10 maja akcje błogosławienia w kościołach katolickich par tej samej płci – donosi agencja CNA. Zaznaczono, że trudno jednak obliczyć dokładną liczbę udzielonych błogosławieństw.

Franciszek wprowadził nową posługę w Kościele. Będzie przeznaczona dla kobiet i mężczyzn

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio „Antiquum ministerium” Ojciec Święty Franciszek ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełnili świeccy – kobiety i mężczyźni. Mają wyróżniać się “głęboką wiarą i ludzką dojrzałością”.

USA: Politycy popierający aborcję i przystępowanie do komunii. Watykan wzywa do ostrożności

Kongregacja Nauki Wiary wezwała biskupów USA do ostrożnego postępowania w dyskusjach na temat sformułowania ogólnokrajowej polityki „mającej na celu rozwiązania sytuacji katolików pełniących funkcje publiczne, którzy popierają ustawodawstwo zezwalające na aborcję, eutanazję lub inne zło moralne”.

Coraz mniej małżeństw i rozwodów w Polsce

Spadła liczba zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce w 2020 roku. Powodem tego zjawiska może być pandemia koronawirusa.

Zdewastowana figura św. Faustyny. Policja prowadzi śledztwo

Nieznany sprawca zniszczył figurę św. Faustyny przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. “To smutne wydarzenie” – mówi ks. Janusz Zachęcki, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Ekskomunika mafiosów? Powołano w tej sprawie specjalną grupę

W ramach watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, powołano grupę roboczą, która przygotowuje ekskomunikę dla członków mafii. Decyzja o jej powstaniu zbiegła się w czasie z beatyfikacją Rosaria Livatino, sycylijskiego sędziego, ofiary mafii.

Okrucieństwo i łamanie praw człowieka w Etiopii. “Żołnierze nie pozwalają chować zwłok”

“Codziennie giną niewinni. Przedstawicieli ludu Tigraj bestialsko się morduje, a ich ciała zrzuca z urwisk” – powiedział patriarcha Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, który potępił ludobójstwo w regionie Tigraj.