Wiadomości

Przewodniczący Episkopatu apeluje o przestrzeganie norm sanitarnych w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych

“Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych” – napisał w Apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych.

Papież do Patriarchy Bartłomieja: “Między nami jest braterska przyjaźń, wspólnie pracujemy nad dzisiejszymi wyzwaniami”

„Bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje” – stwierdził Franciszek w liście wystosowanym do duchowego przywódcy prawosławia, patriarchy Bartłomieja I z okazji 30 rocznicy jego wyboru na arcybiskupa Konstantynopola i Patriarchę Ekumenicznego.

Kard. Nycz: Świat potrzebuje modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Do tego, aby w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II zawierzać cały świat jego wstawiennictwu, zachęcał kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Eucharystię przy grobie papieża Polaka koncelebrowali wraz z metropolitą warszawskim abp Józef Guzdek i bp Piotr Jarecki, oraz polscy kapłani mieszkający w Rzymie i Watykanie.

Zmarł ks. Grzegorz Pawłowski – Żyd ocalony z Holocaustu

Zmarł ks. infułat Grzegorz Pawłowski, a właściwie Jakub Hersz Griner, kapłan archidiecezji lubelskiej, wieloletni duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii w Izraelu, który jako dziecko został uratowany przed Zagładą. Przeżył 90 lat, z czego 63 w kapłaństwie.

“Pomyślałeś o nas”. Dzieci z sierocińca napisały do papieża list

„Ojcze Święty! To, że o nas pomyślałeś i wysłałeś lekarstwa dla naszego sierocińca, to dla nas znak, że słowo Pisma Świętego jest życiem. Nasze usta jąkają się gdy chwalimy naszego Pana, ale nasze serca nie mogą zamilknąć…” – napisały dzieci z Foyer Nazaret na obrzeżach stolicy Kongo, Brazzaville.

Benedyktynki sprzedają chryzantemy. Dochód wesprze budowę muzeum i biblioteki

Siostry benedyktynki ze Staniątek wyhodowały w tym roku blisko tysiąc sztuk doniczkowych chryzantem. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby klasztoru, ale również budowę biblioteki i muzeum.

Kard. Nycz o spotkaniu z papieżem: wyszedłem z niego umocniony

“Papież przy niektórych trudnych tematach dla Kościoła mówił wręcz o tzw. «oknie nadziei», które trzeba otwierać, żeby się nie załamywać i nie tracić ducha” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, po spotkaniu z papieżem Franciszkiem trzeciej grupy polskich biskupów, uczestniczących w wizycie ad limina.

Ksiądz skazany na cztery lata więzienia. Sprawa dotyczyła molestowania

Sąd okręgowy w Jeleniej Górze skazał ks. Piotra M., byłego proboszcza w Ruszowie, na karę czterech lat pozbawienia wolności za molestowanie dwóch dziewczynek.

“Jan Paweł II docierał na krańce świata”. Biskupi sprawowali mszę przy grobie papieża Polaka

“Ten wybitny syn polskiego narodu pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się przynależeć do Kościoła, głosić Ewangelię” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, podczas mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie.

Abp Gänswein o stanie zdrowia Benedykta XVI: “Jest absolutnie pełen życia, stabilny w swojej fizycznej słabości”

Według abp Georga Gänsweina, 94-letni Benedykt XVI jest nadal “absolutnie pełen życia”. “Jego tęsknota za niebem, na którą wskazał niedawno w liście kondolencyjnym z okazji śmierci austriackiego teologa i zakonnika o. Gerharda Winklera, nie powinna być interpretowana w ten sposób, że były papież nie ma już chęci do życia. Wręcz przeciwnie” – powiedział prywatny sekretarz papieża seniora niemieckiej gazecie “Bild”.