“Przywiozłem ducha Gniezna”. Prymas Polski przy grobie Prymasa Tysiąclecia

“Przywiozłem ducha Gniezna, ducha Wojciechowego” – takie słowa powtórzył dziś za Prymasem Tysiąclecia obecny prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył dziś wieczorem w katedrze warszawskiej Mszy św. o owoce beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Kard. Tagle pożegnał się z archidiecezją Manila. Następca wciąż nieznany

Przenoszący się wkrótce na stałe do Rzymu kard. Luis Antonio Tagle został wczoraj uroczyście pożegnany przez swoją archidiecezję w Manili na Filipinach. Nadal nie znamy jeszcze nazwiska jego następcy.

Jasna Góra: Oddany Maryi więzień. Spotkanie przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego

O heroicznym życiu Prymasa Wyszyńskiego, źródle jego cnót, osobowym podejściu do Matki Bożej, jego męstwie i wierze – rozmawiano na Jasnej Górze na pierwszym spotkaniu w nowym cyklu przygotowującym do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego tematem były słowa: „Oddany Maryi – więzień”.

“Ewangelia nie pójdzie naprzód, jeśli poniosą ją zgorzkniali chrześcijanie”

Kościół nie będzie trwał, Ewangelia nie pójdzie naprzód, jeśli będą ją głosić nudni, zgorzkniali ewangelizatorzy – mówił dziś Franciszek w homilii podczas porannej Mszy św. w Domu św. Marty. Słowa oparł na analizie pierwszego czytania z 2 Księgi Samuela.

Dziecięce hospicjum s. Michaeli Rak w Wilnie prawie gotowe. Znamy termin otwarcia

Już 15 lutego w Wilnie odbędzie się uroczyste poświęcenie pierwszego na Litwie dziecięcego hospicjum, które przy znacznym współudziale Polaków utworzyły tam s. Michaela Rak i inne polskie siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Będzie to oddział dziecięcy już działającego Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki.

Modlitwy i hołd ofiarom w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Pod gigantycznym namiotem przy Bramie Śmierci na terenie Auschwitz II-Birkenau rabini i duchowni chrześcijańscy modlili się, stojąc obok siebie. Wspólne modlitwy zakończyły obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego.

W Gnieźnie rusza cykl debat o Prymasie Wyszyńskim

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca począwszy od 3 lutego, a ich tematyka dotyczyć będzie takich zagadnień jak rodzina i obrona życia nienarodzonych w świetle nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ponad 200 byłych więźniów obozu Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu przyjeżdża dziś do Oświęcimia, aby złożyć hołd ofiarom. Podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu obecni będą przedstawiciele kilkudziesięciu krajów – reprezentanci kilku europejskich monarchii, prezydenci i premierzy – a także duchowni różnych wyznań, członkowie organizacji oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Franciszek: Wobec ogromnej tragedii Zagłady nie wolno sobie pozwolić na obojętność

“W obliczu tej ogromnej tragedii nie wolno sobie pozwolić na obojętność, a obowiązkiem jest pamięć” – powiedział Franciszek po modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Papież z okazji przypadającej jutro 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, będącego symbolem Zagłady zachęcił do modlitwy i skupienia.

Paulinobus na Jasnej Górze. Mobilna wystawa o dziejach zakonu Paulinów

Ponad 15 metrowy biały autobus ozdobiony paulińskim herbem stanął na dziedzińcu Jasnej Góry. To mobilna wystawa tzw. Palosz-Bus opowiadająca o dziejach a zwłaszcza początkach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika a także o jego założycielu bł. Euzebiuszu. W tym roku mija 750 lat od jego śmierci.