Argentyńscy biskupi wzywają do modlitwy, aby aborcja nie została zalegalizowana

Zaledwie kilka dni po tym, jak papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Argentyny i rozmawiał z nim m.in. o kwestiach ochrony życia, biskupi tego kraju zaapelowali do wiernych o mobilizację w modlitwie, aby rząd zrezygnował z planowanej depenalizacji aborcji.

“Tak dla kobiet, tak dla życia” – to hasło kampanii zainicjowanej przez argentyńskich biskupów w odpowiedzi na plany rządu, aby zdepenalizować aborcję i uczynić ją “bezpieczną, legalną i dostępną dla wszystkich kobiet”. Hierarchowie, którzy w ubiegłym roku, wobec podobnych zamierzeń polityków, zachęcali świeckich by przejmowali inicjatywę i podejmowali modlitwy oraz protesty, w tym roku sami zaproponowali wspólny “szturm modlitewny” w obronie życia. Centralnym punktem modlitw, do których biskupi wzywają wszystkich wiernych, ma być Msza św. odprawiona 8 marca w Dzień Kobiet, w narodowym sanktuarium w Lujan. Intencją wspólnej modlitwy będzie “prośba o ochronę życia aż do jego naturalnej śmierci”.

“Zapraszamy cały Lud Boży, wszystkie kobiety i wszystkich mężczyzn, chcących włączyć się we wspólną modlitwę za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny z Lujan, Patronki narodu argentyńskiego” – piszą hierarchowie w komunikacie podpisanym m.in. przez przewodniczącego episkopatu, card. Mario Poli.

W grudniu prezydent Argentyny zapowiedział liberalizację przepisów aborcyjnych. Jeśli projekt wejdzie w życie, aborcji będzie można dokonać aż do 9 miesiąca ciąży, mocy przesłanki eugenicznej, a już 13-latki, które dokonają aborcji nie będą miały obowiązku zgłoszenia tego czynu rodzicom, ani władzom.

W ubiegłym roku projekt zmian odrzucił Senat, jednak został on przywrócony pod obrady argentyńskiego parlamentu.

Choć nie podano do wiadomości publicznej szczegółów spotkania papieża Franciszka z prezydentem Argentyny, które miało miejsce 31 stycznia br. w oficjalnym komunikacie Stolicy Apostolskiej pojawiła się informacja, że jednym z tematów rozmów była ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

KAI