Bp Bryl: potrzebujemy ludzi mocnej wiary, którzy będą przewodnikami w czasach zamętu

"Dzisiaj potrzebujemy w Kościele ludzi mocnej wiary, którzy będą dla nas przewodnikami w tych czasach zamętu" – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył mszy św. w intencji kapłanów uczestniczących online w 33-dniowych rekolekcjach „Rozpal na nowo charyzmat Boży”.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii zachęcał kapłanów, aby zadali sobie pytanie kim dla nich jest Pan Jezus? Drodzy bracia, musimy zadać sobie pytanie o Jezusa, o to czy On jest dla nas pierwszy, czy tak jak dla Marii Magdaleny jest największym skarbem? Dzisiaj tutaj u św. Józefa chcemy modlić się, aby Pan Jezus był dla was najważniejszy, aby św. Józef pomógł wam, abyście troszczyli się o więź z Panem Jezusem, żeby nie sprawy, nie działania, nawet wielkie i ważne dla Kościoła, dla waszych parafii, nie były najważniejsze, żeby najważniejszy był On – akcentował biskup kaliski.

“Jeżeli księża nawracają się, przemieniają swoje życie ma to duży wpływ na życie całych wspólnot”

Prosił księży, aby dostrzegali, że Jezus jest zawsze blisko nich. Chciejmy dzisiaj modlić się, żebyśmy umieli dostrzec Jezusa zmartwychwstałego, który jest blisko nas w tych naszych większych i mniejszych smutkach, byśmy nie pozwolili, aby te smutki nas zalały, żebyśmy umieli z wiarą zobaczyć, że Jezus jest blisko, że nas nie zostawił, że zwyciężył, że żyje – przekonywał bp Bryl.

Podkreślał, że odnowa życia kapłana jest ważna dla całej wspólnoty. Jeżeli księża nawracają się, przemieniają swoje życie ma to duży wpływ na życie całych wspólnot, szczególnie tych, gdzie są duszpasterzami – stwierdził.

Wyraził radość, że kapłani zaangażowali się w 33-dniowe rekolekcje. Bardzo cieszymy się, że idziecie tą drogą, że chcecie przemieniać swoje życie, chcecie się nawracać, że chcecie być ludźmi świętymi. Wyrazem naszej wdzięczności jest modlitwa w tym miejscu i przywoływanie św. Józefa, niezwykłego orędownika. Chcemy modlić się, żeby wam towarzyszył każdego dnia, teraz w czasie tych rekolekcji, ale także w całym waszym kapłańskim życiu – zaznaczył bp Bryl.

33-dniowe rekolekcje dla kapłanów

Od 4 kwietnia do 7 maja trwają rekolekcje dla kapłanów „Rozpal na nowo charyzmat Boży”, których organizatorem jest Fundacja Tota Tua. Rozważania głoszą: bp Andrzej Przybylski, o. Wojciech Surówka OP i ks. Marcin Modrzyński. Patronatem honorowym rekolekcje objął prymas Polski abp Wojciech Polak.

Rekolekcje potrwają 33 dni, przeprowadzone będą w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Każdy dzień rekolekcji składa się z wprowadzenia oraz tekstów do osobistej medytacji. Rekolekcje są dostępne na stronie www.oddanie33.pl, w zakładce „dla kapłanów”.

kh/KAI/Stacja7