Całodzienne “święto ojcostwa”. Już w sobotę Forum Tato.Net

Jedenaste międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się w sobotę 16 listopada w Łochowie pod Warszawą. Będzie to całodzienne „święto ojcostwa”, wypełnione wykładami, panelami, warsztatami oraz nieformalnym ojcowskim networkingiem, rozmowami o roli taty w rodzinie i życiu społecznym - zapewniają organizatorzy wydarzenia, członkowie Inicjatywy Tato.Net.

Jak podkreślają organizatorzy, Forum to spotkanie unikatowe na mapie Polski, a nawet Europy. Towarzyszy mu przekonanie, że „mocni ojcowie muszą trzymać się razem”, jak powiedział dr Ken Canfield, wybitny znawca tematyki ojcowskiej, który sam jest tatą i zaszczyci Forum swoją obecnością w tym roku.

Na Forum po raz pierwszy w Polsce pojawi się też Jay Payleitner, autor poczytnych w USA książek dla ojców. Gość wygłosi wykład, poprowadzi warsztat oraz przekaże pamiątkowe autografy w swojej pierwszej książce po polsku pt. “52 rzeczy, których syn potrzebuje od taty”.

Amerykanin tłumaczy, jak być mądrym ojcem przed szkodą. – Zawsze mnie zdumiewa, jak wielu inteligentnych, dorosłych ludzi daje się nabrać na piramidy finansowe, marketing wielopoziomowy, modne diety, oszukańcze terapie i inne półprawdy i matactwa. Może wynika to stąd, że wielu z nas nauczono ufności, ale nie wyposażono w konkretne narzędzia służące do rozróżniania prawdy od fałszu. Ufność to nie to samo co naiwność – uważa Payleitner.

To całodzienne „święto ojcostwa” wypełnione wykładami, panelami, warsztatami oraz nieformalnym ojcowskim networkingiem, rozmowami o roli taty w rodzinie i życiu społecznym. Idea jest prosta: zamiast nieustannie narzekać na kryzys ojcostwa, lepiej spotkać się w społeczności ojców, aby wzajemnie się wspierać. W tym roku ojcowie spotkają się w Pałacu i Folwarku Łochów.

Jak tłumaczy inicjator Tato.Net i organizator Forum, dr Dariusz Cupiał, w czasach, w których każdy człowiek może publikować wszelkie informacje na masową skalę, ojcostwo staje przed nowymi wyzwaniami. Skąd czerpać mądrość? Jak żyć świadomie? Jak nie stać z boku, ale skutecznie działać? Jak przekazywać dzieciom własne wartości? Jak chronić dzieci a jednocześnie w jakie umiejętności je wyposażyć, by mogły mądrze i odpowiedzialnie współtworzyć świat, w którym przyjdzie im żyć?

Tematem szczegółowym tegorocznej edycji wydarzenia będzie “Mądrość i skuteczność”. Wokół tego zagadnienia skupią się trzy części spotkania. W pierwszej uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, jak ojcowie powinni dbać o własny rozwój, aby stać się mądrzejszymi i skuteczniejszymi.

Część druga to blok warsztatów, seminariów i paneli tematycznych, pomyślany jako przestrzeń aktywności dla wszystkich uczestników Forum. Z kolei część trzecia będzie czasem na określenie ojcowskich wyzwań na przyszłość.

Ważnym punktem programu będą również „Męskie rozmowy o ojcostwie”, podczas których pojawią się wartościowe i praktyczne świadectwa ojców. Wśród gości spotkania pojawią się znani ojcowie: kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, mim Ireneusz Krosny, dziennikarz Rafał Porzeziński, prezes KGHM Marcin Chludziński oraz goście zagraniczni m.in. muzyk Richie Ray, zwany kiedyś królem salsy i doktor Ken Canfield z USA.

Forum poprzedzi uroczysta Gala MAX Tato.Net. Podczas uroczystej kolacji w piątek 15 listopada zostaną wręczone statuetki MAX oraz TOPDADS. Galę poprowadzi Tomasz Wolny. Statuetka MAX jest wyróżnieniem przyznawanym przez Kapitułę Rady Programowej Tato.Net jako wyraz uznania dla znaczącego wkładu w tworzenie kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

W tym roku nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: organizacja, utwór i osoba. W poprzednich latach statuetkę otrzymali m.in. podróżnik Marek Kamiński oraz płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyróżnienia TOPDADS trafią do firm promujących w swoich kampaniach reklamowych pozytywny wizerunek ojca.

Patronat honorowy nad XI Forum Tato.Net objął Prezydent RP Andrzej Duda.

KAI/ad