Wiadomości: Polska

“To przejaw odpowiedzialności i dojrzałości”. Sekretarz Generalny Episkopatu zachęca do udziału w wyborach

“Udział w głosowaniu będzie przejawem naszej odpowiedzialności i dojrzałości w kształtowaniu demokratycznego ładu społecznego w Polsce” – podkreślił bp Artur Miziński w apelu dotyczącym wyborów prezydenckich. Sekretarz Generalny Episkopatu Polski poprosił również polityków i dziennikarzy o uczciwe i merytoryczne wymienianie poglądów oraz ich relacjonowanie.

Bogactwo młodości, czyli e-obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Każdego roku blisko dwa tysiące młodych i zdolnych osób uczestniczy w wakacyjnych obozach formacyjno-wypoczynkowych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkania te stanowią część programu stypendialnego dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W tym roku stypendyści wezmą udział w e-obozach za pośrednictwem Internetu.

Franciszkanie bez COVID-19. Bazylika w Niepokalanowie znów otwarta

Wśród braci franciszkanów nie wykryto zakażenia COVID-19, dlatego po tygodniu zamknięcia bazylika w Niepokalanowie została znów otwarta dla wiernych.

“Abstynencja jest świadectwem troski o naród”

W swoim najnowszym Apelu Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zachęca do podjęcia abstynencji jako daru wdzięczności za obchodzone w sierpniu 100-lecie Bitwy warszawskiej. “Pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę”.

Maronicka Fundacja Misyjna odpowiedzialna za wspólnoty św. Szarbela

“Osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej” – czytamy w opublikowanym dziś komunikacie Komisji Nauki Wiary KEP. Odnosi się on do aktu apostazji ks. Jarosława Cieleckiego, który do tej pory zajmował się organizacją Domów Modlitwy św. Szarbela.

Od przyszłego roku w Płocku śpiew na ślubach tylko z zaświadczeniem

Diecezja płocka zorganizuje kurs dla osób, które wykonują śpiewy ślubów. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości. Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w takiej ceremonii będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

“Oddajmy nasz Kościół Jezusowi!”. List abp. Rysia do wiernych diecezji kaliskiej

“Być może, za dużo w Kościele jest nas, a za mało Jezusa. Za dużo troski o nas samych – i to troski specyficznie pojętej; za mało troski o Jezusa: o pierwszeństwo Jego łaski i nauczania, miłości i miłosierdzia. Oddajmy nasz Kościół Jezusowi! Bez lęku o siebie. W zaufaniu” – napisał abp Grzegorz Ryś w liście, który ma zostać odczytany w niedzielę w kościołach diecezji kaliskiej. Zamieszczamy jego treść.

Rozpoczęła się 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Cztery grupy 40. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyły dziś na szlak. W tym roku trasę pokonają w formie sztafety. Pielgrzymem, który przejdzie całą trasę, będzie abp Adam Szal.

Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w inicjatywie #WakacyjneMsze

Wszyscy mamy prawo do wakacji, ale nie można w tym czasie rezygnować z niedzielnych Mszy Świętych, które są nam potrzebne do dobrego funkcjonowania duchowego, podobnie jak wypoczynek. W mediach społecznościowych możemy publikować zdjęcia z kościołów i kaplic, które odwiedzamy, używając hasztagu #WakacyjneMsze – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Koronawirus w kurii siedleckiej. Biskupi skierowani na kwarantannę

Biskupi Kazimierz Gurda i Grzegorz Suchodolski, a także pięć innych osób, zostało skierowanych na kwarantannę po tym, gdy u jednego z pracowników kurii siedleckiej wykryto zakażenie koronawirusem. – Prosimy o modlitwę w intencji osoby chorej oraz o spokój – powiedział rzecznik kurii.