Wiadomości: Polska

Ks. Studnicki o relacjach z Państwową Komisją ds. Pedofilii: przeinaczenia nie służą dobrej współpracy

Kościół nie tylko deklaruje chęć współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii, ale od chwili jej powołania o tę współpracę zabiegał – przypomina w ogłoszonym 5 sierpnia komunikacie ks. dr Piotr Studnicki. W oświadczeniu dotyczącym współpracy delegata Episkopatu z Państwową Komisją punktuje nieścisłości i przeinaczenia, przywołuje korespondencję pomiędzy instytucjami. Boleje nad tym, że Komisja zwlekała ze spotkaniem przez kilka miesięcy, a sama wielokrotnie potem atakowała w mediach stronę kościelną za opóźnianie rozmów.

97 lat temu kard. Wyszyński odprawił swoją pierwszą mszę. „To była prawdziwa męka”

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Bp Balcerek do proboszczów: Ludzie potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Laurki z dobrymi uczynkami – to prezent od dzieci na urodziny prymasa Wyszyńskiego

Dzieci uczestniczące w półkoloniach w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie przygotowały i przyniosły do katedry gnieźnieńskiej laurki z dobrymi uczynkami z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. W podziękowaniu abp Wojciech Polak oprowadził najmłodszych po domu arcybiskupów gnieźnieńskich śladami Prymasa Tysiąclecia.

Świdnicka kuria zaprzecza informacjom „Faktu”. „Nie było oskarżeń o oszustwa ze strony biskupa”

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Abp Gądecki o Kongresie KK i o. Szustaku: Jeśli dialog zmierza do prawdy, to jest zawsze cenny

„Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu” – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu mówi o rozpoczynającym się w październiku Synodzie Biskupów oraz zapowiada, jak będzie się on toczyć w Polsce. Dialog jeśli zmierza do prawdy, jest zawsze cenny. Jeśli tylko zmierza do zmiany siebie samego a nie innych, jest bardzo potrzebny, jeśli nie zmierza do zmiany natury Kościoła. Dotyczy to tak Kongresu Katoliczek i Katolików, jak i Ojca Szustaka OP”– dodaje biskup.

120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Przyszedł na świat w małej wsi nad Bugiem

We wtorek, 3 sierpnia, przypada 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia bp Tadeusz Bronakowski będzie przewodniczył Mszy św. w Zuzeli – miejscu urodzin Prymasa Polski. 12 września w Warszawie Kardynał Wyszyński zostanie – wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką – beatyfikowany.

Bp Galbas: Byłem na takich mszach, gdzie ludzie przychodzili o kulach, a wychodzili bez nich

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili o kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili o kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

Jak będzie wyglądać wizyta polskich biskupów w Rzymie? Abp Gądecki wyjaśnia

„Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne” – mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Abp Hoser trafił ponownie do szpitala. “Stan jest poważny”. Prośba o modlitwę

Abp Henryk Hoser znalazł się ponownie w szpitalu, a jego stan jest poważny, poinformował biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. Poprosił również o modlitwę.