Wiadomości: Polska

Abp Ryś: Parafia powinna być wspólnotą, a nie biurem

Parafia jest pierwszym miejscem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem i nie można jej zredukować do biura, ale musi to być parafia wychodząca. Abp Grzegorz Ryś podkreślił tę misję podczas spotkania w kościele pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu, na którym błogosławił ewangelizatorów przed akcją „Ewangelizacja od drzwi do drzwi”.

Beatyfikacja ks. Jana Machy przełożona

Zaplanowana na 17 października 2020 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok. O decyzji poinformował abp Wiktor Skworc na portalu archidiecezji katowickiej.

Zmarł ks. Ryszard Głowacki, były przełożony generalny chrystusowców

Ks. Ryszard Głowacki zmarł dziś w domu zakonnym w Puszczykowie. W latach 2013-2019 był przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Lublin: zmarł kapucyn zarażony koronawirusem

46 – letni brat Wojciech Kaczmarek zmarł w piątek na skutek ciężkiego zakażenia koronawirusem. COVID19 zdiagnozowano również u kapłanów w lubelskiej parafii św. Stanisława.

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski przewodniczył dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

XV Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Warszawę

W kolorowym pochodzie pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny” wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, w tym rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu akcentowali, że największa bitwa XXI w. zostanie stoczona o rodzinę i apelowali do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odpowiedzialny wyrok ws. aborcji eugenicznej.

40 lat Mszy św. “radiowej” w bazylice Świętego Krzyża

“Jeśli poglądy polityczne stają się ważniejsze od wiary, to gdzie tu Ewangelia, gdzie Chrystus?” – pytał wiernych bp Michał Janocha. W przededniu 40. rocznicy pierwszej Mszy św. “radiowej” odprawionej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przewodniczył uroczystej Eucharystii z tej okazji.

Abp Ryś poprowadzi rekolekcje dla księży z diecezji kaliskiej

W pierwszym liście, jaki skierował do wiernych diecezji kaliskiej, abp Grzegorz Ryś zapowiedział i zaprosił duchownych całej diecezji na rekolekcje. Odbędą się one w dniach 21-23 września. Do tej pory w diecezji kaliskiej nie zdarzyło się, by rekolekcje zorganizował i poprowadził dla kapłanów sam biskup.

Koronawirus u benedyktynów w Tyńcu

Tygodniową kwarantannę nałożono na benedyktynów z opactwa w Tyńcu. U jednego z zakonników stwierdzono koronawirusa.

Zakończył się rozpoczęty 12 lat temu Synod Diecezji Radomskiej

Mszą świętą w radomskiej katedrze zakończono 19 września obrady II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”, a w jego prace zaangażowało się ponad 8 tys. osób.