Wiadomości: Polska

Caritas Polska zebrała 20 milionów złotych na pomoc potrzebującym

W ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom największa organizacja pomocowa w kraju zgromadziła już 20 milionów złotych. Dzięki temu wolontariusze Caritas codziennie dostarczają paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce, a Caritas Polska przygotowuje się do zakupu respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali.

Sześciu mieszkańców Seminarium w Ołtarzewie zarażonych koronawirusem

Sześć przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księży pallotynów) w podwarszawskim Ołtarzewie. Na razie wszyscy czują się dobrze i mają niewielkie objawy.

W jakiej kolejności przydzielać chorym na COVID środki ratunkowe? Stanowisko KEP

W tej sprawie specjalne stanowisko wydał Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zdaniem ekspertów środki ratunkowe powinny być udzielane chorym w kolejności przyjęcia do szpitala.

Nie żyje ceniony mariolog, ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Dziś w nocy zmarł ks. prof. Wojciech Życiński SDB, brat śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego, ceniony mariolog, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i prorektor PAT. Informację o śmierci ks. prof. Życińskiego potwierdziła rzeczniczka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Opat klasztoru w Tyńcu prosi o wsparcie

W ostatnich tygodniach dom gości stoi pusty, odwołano rezerwacje, rezygnujemy z prowadzenia rekolekcji; nasze przychody spadły niemal do zera. Tymczasem musimy wypłacać pensję naszym pracownikom – pisze w prośbie o wsparcie finansowe klasztoru benedyktynów w Tyńcu o. Szymon Hiżycki, opat.

Prymas Polski: myślę, że będzie przedłużenie restrykcji dotyczących liczby wiernych w kościołach

W związku z tym, że liczba przypadków zachorowań i zgonów spowodowanych koronawirusem rośnie oczekuję, że pan minister przedłuży w tym tygodniu obowiązywanie restrykcji dotyczących liczby wiernych w kościołach – mówił dziś w Radiu Zet abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Kard. Nycz: Nie wolno głosić Chrystusa ukrzyżowanego bez zmartwychwstania

“Z krzyża Chrystusa wypłynęło dobro. Otworzył nam drogę do naszego zbawienia. Życzę wszystkim, aby i z tego doświadczenia, z krzyża pandemii wypłynęło dobro. Abyśmy z pomocą Bożej łaski podźwignęli ten krzyż, który spadł na nasze ramiona, ale i abyśmy potrafili zachować wiarę w zmartwychwstane, wiarę, że ten krzyż ma sens”. Tymi słowami zwrócił się do wiernych w specjalnym wideo-przesłaniu kard. Kazimierz Nycz.

Diecezja radomska: księża przekażą pieniądze na walkę z epidemią

W diecezji radomskiej powstał specjalny fundusz “POMAGAM”, z którego środki pomogą różnym placówkom w walce z koronawirusem. Środki na ten fundusz będą wpłacać księża z diecezji.

Abp Ryś: “Bóg trzyma rzeczywistość w swoich rękach”

– Dzisiejsze bogate Słowo Bożejest nam dane, jak mówi Izajasz, na pokrzepienie. Wszyscy jesteśmy strudzeni. Jesteśmy strudzeni, wszyscy potrzebujemy pomocy i Pan nam pomaga krzepiącym słowem – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii w Niedzielę Palmową.

Niedziela Palmowa inna niż zwykle

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią w tym roku nie odbędą się procesje z palmami. Odwołano także tradycyjne konkursy palm wielkanocnych. Msze Święte będą sprawowane niemalże bez udziału wiernych.