Wiadomości: Polska

Abp Polak spotkał się z komisją ds. pedofilii. “Udostępnienie kopii całości akt budzi wątpliwości”

“Udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego” – czytamy w komunikacie po poniedziałkowym spotkaniu abp Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, z Państwową Komisją ds. Pedofilii.

Coraz mniej małżeństw i rozwodów w Polsce

Spadła liczba zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce w 2020 roku. Powodem tego zjawiska może być pandemia koronawirusa.

Zdewastowana figura św. Faustyny. Policja prowadzi śledztwo

Nieznany sprawca zniszczył figurę św. Faustyny przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. “To smutne wydarzenie” – mówi ks. Janusz Zachęcki, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Abp Ryś: Każda przemoc jest obrazą Boga

„Każdy kto dopuszcza się gwałtu, przemocy w imię religijności, myśląc, że oddaje cześć Bogu, nie zna ani Ojca ani Chrystusa. Takie działanie jest antychrystusowe, antyboże” – mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy św. celebrowanej w kaplicy domu biskupiego.

Abp Hoser w szpitalu. „Skutek powikłań pocovidowych”

Abp Henryk Hoser SAC, były biskup diecezji warszawsko-praskiej trafił do szpitala. Taka informacja pojawiła się na jego stronie na Facebooku.

Abp Ryś: Jezus uczy nas prawdziwej przyjaźni

„Kiedy Jezus mówi, że nas traktuje jak przyjaciół, to z każdym z nas łączy Go wyjątkowa relacja, relacja szczególnego zaufania”- tłumaczył abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzkich.

Dzieci pierwszokomunijne na Jasnej Górze. Dziękują za przyjęcie Jezusa do serca

Na Jasną Górę przybywają w ostatnich dniach wyjątkowi pielgrzymi. Dzieci pierwszokomunijne dziękują przed obrazem Matki Bożej za przyjęcie Jezusa do serca. Ze względów sanitarnych, mali pielgrzymi przybywają w niewielkich grupach.

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem. Prymas zapowiada ważną konferencję

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kolejna konferencja kontynentalna dotyczy Europy Środkowo-Wschodniej, a na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski. „Mamy nadzieję, że konferencja umożliwi wymianę doświadczeń i zaowocuje wspólnymi działaniami oraz bliższą współpracą Kościołów w naszej części Europy w misji ochrony dzieci i młodzieży” – mówi abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Bp Solarczyk codziennie rano odprawia mszę za maturzystów

Bp Marek Solarczyk przewodniczył dzisiaj Mszy św. w radomskiej katedrze w intencji maturzystów. “Jesteście w naszych sercach i modlitwach. Stajemy razem z wami przy Bogu, prosząc o potrzebne łaski” – mówił biskup radomski.

Rzecznik KEP: “Wypowiedzi księży w mediach nie zawsze pokrywają się z Magisterium Kościoła”

Jak informuje rzecznik episkopatu, ks. Leszek Gęsiak SJ, biskupi planują aktualizację dokumentu, określającego zasady wystąpień duchownych w mediach. To odpowiedź na pojawiające się sygnały o wypowiedziach duchownych, które budzą wątpliwości w kwestii ich zgodności z nauką Kościoła.