Wiadomości: Polska

Apel fundacji Szlaki Papieskie. “Nie pozwólmy oczerniać Jana Pawła II”

“Nie pozwólmy oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Jest to nasz patriotyczny i katolicki obowiązek” – napisała fundacja Szlaki Papieskie w apelu broniącym dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Rok od powołania Fundacji św. Józefa. “Chcemy być blisko człowieka, który doznał krzywdy”

W październiku 2019 roku Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała o powołaniu Fundacji św. Józefa, która ma na celu pomoc ofiarom wykorzystania seksualnego w Kościele. Rok po tym wydarzeniu członkowie zarządu Fundacji – Marta Titaniec i ks. Grzegorz Strzelczyk – w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podsumowali jej działania. “Trzeba zrobić to tak, żeby kościelny system pomocowy działał, czyli był blisko tego człowieka, który doznał krzywdy” – mówi ks. Grzegorz Strzelczyk

Diecezja opolska bez wizyty kolędowej. Zamiast niej msze za mieszkańców

Bp Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Zachęca w nim, by zamiast tradycyjnej kolędy, która z powodu pandemii nie jest możliwa, kapłani zaprosili wiernych na msze św. w ich intencji.

Kard. Dziwisz: Sprawy o wykorzystanie seksualne zakończyły się zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej

“Podczas moich rządów w archidiecezji krakowskiej wpłynęły doniesienia na siedmiu księży o wykorzystanie małoletniego i wszystkie te sprawy zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami” – zadeklarował kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z KAI.

Papież ustanowił nową diecezję w Polsce. Chodzi o Kościół grekokatolicki

Ksiądz Arkadiusz Trochanowski, dotychczasowy proboszcz w Wałczu, został mianowany biskupem nowej eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Decyzję o nominacji i podziale administracyjnym Kościoła greckokatolickiego w Polsce Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Kard. Gulbinowicz został pochowany na cmentarzu w Olsztynie

W poniedziałek 23 listopada o godzinie 10 doczesne szczątki kardynała Henryka Gulbinowicza zostały pochowane w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie – informuje “Gazeta Olsztyńska”.

Paulin – przyjaciel papieży kończy 102 lata

– Dziękuję Bogu i ludziom – mówi paulin o. Jerzy Tomziński, który kończy dziś 102 lata. Jubilat jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży. O. Tomziński zawsze podkreśla, że Jasna Góra była jego życiową legitymacją.

„Szczęście to czyste ubranie i bieżąca woda”. Oblicza polskiej biedy

Szlachetna Paczka ogłosiła „Raport o biedzie w Polsce 2020”. Wynika z niego, że ze skrajnym ubóstwem boryka się ponad 1,5 mln Polaków.

Archidiecezja katowicka pomaga odbudować zniszczony pożarem oddział

Archidiecezja katowicka przekazała darowiznę w wysokości 50 tys. złotych na rzecz odbudowy Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

“Adwent – Niezręczna cisza”. Rekolekcje o spotkaniu z samym sobą

Cztery konferencje, każda 2 dni przed kolejną niedzielą adwentu. Tak zapowiadają się internetowe rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Krzysztof Pawlina. – Przez te rekolekcje chcę podpowiedzieć, jak zbudować życie, w którym przyszło nam żyć – mówi prowadzący je ks. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. Pierwsza konferencja już 27 listopada.