Wiadomości: Polska

Przewodniczący Episkopatu apeluje o przestrzeganie norm sanitarnych w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych

“Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych” – napisał w Apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych.

Zmarł ks. Grzegorz Pawłowski – Żyd ocalony z Holocaustu

Zmarł ks. infułat Grzegorz Pawłowski, a właściwie Jakub Hersz Griner, kapłan archidiecezji lubelskiej, wieloletni duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii w Izraelu, który jako dziecko został uratowany przed Zagładą. Przeżył 90 lat, z czego 63 w kapłaństwie.

Benedyktynki sprzedają chryzantemy. Dochód wesprze budowę muzeum i biblioteki

Siostry benedyktynki ze Staniątek wyhodowały w tym roku blisko tysiąc sztuk doniczkowych chryzantem. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby klasztoru, ale również budowę biblioteki i muzeum.

Kard. Nycz o spotkaniu z papieżem: wyszedłem z niego umocniony

“Papież przy niektórych trudnych tematach dla Kościoła mówił wręcz o tzw. «oknie nadziei», które trzeba otwierać, żeby się nie załamywać i nie tracić ducha” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, po spotkaniu z papieżem Franciszkiem trzeciej grupy polskich biskupów, uczestniczących w wizycie ad limina.

Ksiądz skazany na cztery lata więzienia. Sprawa dotyczyła molestowania

Sąd okręgowy w Jeleniej Górze skazał ks. Piotra M., byłego proboszcza w Ruszowie, na karę czterech lat pozbawienia wolności za molestowanie dwóch dziewczynek.

Abp Ryś: pojawiła się krytyka, którą potrafimy mniej czy lepiej znosić

“Dość często w spotykamy się z opinią, która jest pewnie słuszna, że jako episkopat nie nauczyliśmy się jeszcze w ogóle przyjmować krytyki” – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który wraz z innymi biskupami uczestniczy w wizycie ad limina.

Znamy szczegóły beatyfikacji ks. Jana Machy. Uroczystość już za miesiąc

“Ks. Jan Macha miał zniknąć w sposób niezauważony, miało nie być jego grobu. A jednak istnieje w naszej świadomości, jest symbolem dążenia do światła, przekraczania własnych możliwości” – mówił dr Andrzej Grajewski podczas konferencji prasowej na temat zbliżającej się beatyfikacji młodego górnośląskiego kapłana straconego w więzieniu za pomoc najbardziej potrzebującym. Ks. Macha zostanie ogłoszony błogosławionym 20 listopada w Katowicach.

Zniszczono przydrożny krzyż w Zielonej Górze. Policja szuka sprawcy

W poniedziałek ktoś ściął piłą przydrożny krzyż na osiedlu w Zielonej Górze. Sprawą zajęła się policja, która poszukuje sprawcy.

Abp Skworc do medyków: bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie

“Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa. Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin” – napisał abp Wiktor Skworc do pracowników służby zdrowia.

Bp Muskus: nie słuchamy, dotyczy to także księży i biskupów

“Wielu wygłasza opinie, nie będąc zainteresowanymi zdaniem innych. (…) Jesteśmy mistrzami przemawiania, nie słuchamy. I dotyczy to także księży i biskupów” – mówił bp Damian Muskus OFM.