Wiadomości: Polska

Ksiądz udostępnił kościół na prawosławne nabożeństwo żałobne. “Nie mogłem odmówić”

Prawosławny duchowny odprawił nabożeństwo pogrzebowe (otpiewanije) nad otwartą trumną 72-letniej Zinaidy Daniszczuk w katolickim kościele św. Bartłomieja w Czańcu. Na prośbę rodziny zmarłej, świątyni użyczył do żałobnego obrzędu miejscowy proboszcz ks. Wiesław Ostrowski. To pierwszy taki przypadek w diecezji bielsko-żywieckiej.

Polscy biskupi z wizytą na Ukrainie. “Dobrze, gdy bracia są razem”

Polscy biskupi, przebywający z wizytą na Ukrainie, odwiedzili Lwów, Buczę i Kijów oraz spotkali się z miejscowymi hierarchami. “Stajemy we wspólnocie wiary jako bracia, by modlić się o pokój w Ukrainie, o to, by Bóg powstrzymał rosyjskiego agresora” – mówił abp Wojciech Polak.

Elżbietanki zamknęły klasztor w Wałbrzychu. Posługiwały w tym miejscu ponad 150 lat

“Najczęstszą przyczyną podejmowania tak trudnych decyzji jest zmniejszająca się wciąż liczba powołań” – stwierdziła siostra prowincjalna Maria Paula Marcinowska.

Tysiące osób na ulicach Warszawy. W niedzielę przeszła Procesja Pokutna za Polskę

Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę ulicami Warszawy z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Plac Zamkowy w pokutnej procesji różańcowej za Polskę. Był to wyraz zadośćuczynienia Bogu za grzech aborcji. Modlono się także o pokój w Polsce i na Ukrainie.

Nie żyje ks. Andrzej Danielski. Kawaler Orderu Uśmiechu

13 maja, po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł 56-letni ks. Andrzej Danielski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Niewieścinie. Parafianie zapamiętają go jako założyciela sieci chórów Biedronki i pierwszego kawalera Orderu Uśmiechu w diecezji pelplińskiej.

Kuria w sprawie ks. Galusa: sakramenty przez niego sprawowane są niegodziwe a rozgrzeszenie nieważne

Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne – oświadcza rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku.

Ks. Galus nadal odprawia msze i nie wymienia imienia papieża. “To forma schizmy”

Suspendowany ksiądz Daniel Galus nadal odprawia msze święte, a w czasie liturgii nie wymienia imienia obecnego papieża i biskupa miejsca. “Takie postępowanie to w pewnym sensie forma schizmy” – ocenia częstochowska kuria.

Przyszli na pogrzeb i znaleźli ciało proboszcza. Sprawę wyjaśnia policja

Ciało 58-letniego duchownego z parafii w Blizanowie, pod Kaliszem odnaleźli na zakrystii wierni, którzy przyszli na pogrzeb jednego z mieszkańców miejscowości. Dokładne okoliczności i przyczyny śmierci ustalane są przez policję.

Nie będzie święceń kapłańskich w Olsztynie. “Nie pozostał ani jeden kandydat”

“Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. (..) Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden” – napisał ks. Hubert Tryk, rektor seminarium duchownego Hosianum.