Wiadomości: Polska

Pogrzeb bp. Stefanka – 23 stycznia

Aż 4 dni potrwają w Łomży uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 stycznia biskupa-seniora Stanisława Stefanka. 24 stycznia zostanie on pochowany w łomżyńskiej katedrze. O szczegółach poinformowała diecezja.

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau pod znakiem modlitw międzyreligijnych i ekumenicznych

Modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będą jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy jego wyzwolenia. W tegorocznych uroczystościach, 27 stycznia, udział weźmie ponad 200 byłych więźniów obozu Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu.

Zmarł bp Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej

Biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek zmarł dziś, 17 stycznia ok. 17:30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Wiadomość podało kilka źródeł, w tym Biuro Prasowe Episkopatu oraz diecezja łomżyńska.

“Nasze życie to niedokończony projekt” Pogrzeb ks. Wojciecha Wójtowicza

Nasze życie to niedokończony projekt, rzeczywistość, którą trzeba uzupełnić. Dopiero w śmierci odczytujemy, że człowieka nikt zastąpić nie może – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej śp. ks. Wojciecha Wójtowicza bp Edward Dajczak. Zmarły tragicznie ks. Wojciech spoczął dziś na cmentarzu w Miastku.

Dziś w Kościele Dzień Judaizmu

Słowa z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8) są mottem obchodzonego dzisiaj 17 stycznia w Kościele w Polsce 23. Dnia Judaizmu. Centralne uroczystości odbywają się w Gnieźnie.

Prezentacja książki “Jutro Niedziela” 20 stycznia w siedzibie KEP

Już 20 stycznia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę “Jutro Niedziela” – najnowszą publikację Wydawnictwa Stacji7. Wezmą w niej udział autorzy książki ks. dr hab Marcin Kowalski i ks. Przemysław Śliwiński, a także kard. Kazimierz Nycz, ks prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.

Równi przed Bogiem. Prymas Wyszyński o mężczyźnie i kobiecie

Nie można dopuścić by żona była aniołem, a mąż szatanem; by żonę obowiązywało dziesięcioro przykazań, a męża nie” – to zdanie kard. Stefana Wyszyńskiego wybrzmiało wczoraj w Domu Arcybiskupów Warszawskich podczas kolejnego spotkania cyklu “Myśląc z Wyszyńskim”.

Tłumy wiernych z Koszalina na Mszy żałobnej za ks. Wójtowicza

Tłumy wiernych przybyły dziś wieczorem do katedry w Koszalinie na Mszę pożegnalną, poprzedzającą uroczystości pogrzebowe ks. Wojciecha Wójtowicza, tragicznie zmarłego rektora WSD.

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji – pisze w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu.

Co łączy, a co dzieli psychoterapię, spowiedź i kierownictwo duchowe?

O psychoterapii, spowiedzi i kierownictwie duchowym opowiadali w ramach kolejnego spotkania z cyklu “Duchowość dla Warszawy” dr Agnieszka Kozak, psychoterapeuta oraz o. Piotr Kropisz SJ.