Wiadomości: Polska

Abp Ryś: Jezus patrzy w serce człowieka. Tam zaczyna się posłuszeństwo woli Bożej

“Najtrudniejszą ofiarą dla człowieka jest pełnienie woli Boga. Ale kto pełni wolę Bożą, jest krewnym Jezusa” – powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie porannej mszy w domu biskupów łódzkich.

Św. Maksymilian Kolbe patronem Małopolski w 2021 roku

W tym roku patronem Małopolski będzie Maksymilian Maria Kolbe. Decyzję tę podjęto podczas poniedziałkowych obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego. W sierpniu przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Dziś Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu” we wtorek 26 stycznia obchodzony jest XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii przeczytają fragmenty Biblii i Koranu, będą się modlić i dyskutować.

Abp Ryś: odejście ks. Artura to kolejne jego wyjście do ewangelizacji

“Odejście ks. Artura czytamy jako kolejne jego wyjście do ewangelizacji. Bóg tą śmiercią woła do nas i pokazuje, jak nas ze sobą jedna. On mówi do nas: idźcie, idźcie, potrzeba, żebyście poszli” – mówił abp Grzegorz Ryś w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki, gdzie odprawiono mszę w intencji zmarłego ks. Artura Godnarskiego, inicjatora “Przystanku Jezus”.

Bp Bryl po nominacji papieża: Chciałbym być dobrym pasterzem

„Dziękuję Panu Bogu, ponieważ decyzję papieża Franciszka chciałbym przeżyć w duchu wiary. Wierzę, że podejmując to zadanie, służę Panu Bogu, służę Jezusowi Chrystusowi, który działa w Kościele” – powiedział bp Damian Bryl po ogłoszeniu nominacji na nowego biskupa kaliskiego.

Bp Damian Bryl nowym biskupem diecezji kaliskiej

Biskup Damian Bryl został nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej – zdecydował papież Franciszek. Do tej pory był on biskupem pomocniczym w Poznaniu.

Ponad 150 tys. osób zgromadził projekt “Dar na Stulecie”. Zainicjował go śp. o. Maciej Zięba

Ponad 150 tys. osób, 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, 35 krajów na 6 kontynentach. Tak pokrótce podsumować można projekt „Dar na Stulecie”, który odbył się w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. Projekt wystartował w maju 2019 roku i miał trwać przez rok, jednak z uwagi na epidemię przedłużono go do końca 2020 roku. Inicjatorem akcji był zmarły 31 grudnia 2020 dominikanin, o. Maciej Zięba.

Bp Libera: Słowo Boże to szczepionka nadziei

„Pośród niespokojnych dni, w sercu epidemii lęku, nieufności, szaleństwa wirusa nienawiści, tak łatwo przenoszonego drogą medialną, słowami właśnie – Słowo Boże to Boża „szczepionka nadziei” – powiedział bp Piotr Libera w Niedzielę Słowa Bożego podczas wieczornych Nieszporów w bazylice katedralnej płockiej. Niedziela ta została ustanowiona przez papieża Franciszka.

Abp Ryś w czasie nabożeństwa ekumenicznego: Bóg wzywa nas do przekraczania granic

Drugie i ostatnie w tym roku nabożeństwo ekumeniczne w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan odbyło się w niedzielę wieczorem w Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Liturgii przewodniczył ks. Michał Makula – proboszcz parafii luterańskiej, a kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Dziś Dzień Solidarności z mieszkańcami Chorwacji

W odpowiedzi na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach zbierane są datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.