Wiadomości: Polska

Abp Jędraszewski odwołał prezesa Centrum Jana Pawła II

Decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego 10 kwietnia ks. prałat Jan Kabziński został zwolniony z funkcji Prezesa Zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Abp Jędraszewski nie przedłużył wygasającej kadencji prezesa.

Modlitwa za ofiary katastrofy smoleńskiej

Przypomnienie całemu światu o zbrodni katyńskiej, która dotąd nie została w pełni wyjaśniona i rozliczona, to dar tych 96 Ziaren, które obumarły, by przynieść plon obfity – mówił podczas wieczornej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej biskup polowy Józef Guzdek.

Arena Młodych – niezwykła ewangelizacja w Łodzi

Mierzenie tętna życia wiary, adoracja Najświętszego Sakramentu, nałożenie niezwykłych pierścieni – to wszystko działo się podczas dwudniowych rekolekcji ewangelizacyjnych Arena Młodych, które zakończyły się dziś w Łodzi.

Wspólnota Sant’Egidio wyruszy w niedzielę z palemkami na peryferia

Do bezdomnych żyjących na peryferiach stolicy, chorych przebywających w szpitalach, starszych osób mieszkających w DPS-ach, podróżnych na dworcach i przechodniów na ulicach wyruszą w Niedzielę Palmową członkowie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio z świątecznymi palemkami, znakiem Jezusa, który wchodzi do miasta.

Kuria krakowska o sytuacji w “Wiośnie”

– Metody wykorzystane przez ks. Babiarza do realizacji jego uprawnień budzą poważne zastrzeżenia i niesmak oraz nie przyczyniają się do budowania wewnątrz Stowarzyszenia Wiosna – napisał kanclerz krakowskiej kurii w wydanym 9 kwietnia Oświadczeniu.

Prymas Polski przeprasza osoby wykorzystane seksualnie przez księży

– Wasze cierpienie budzi mój ból, wstyd i rozgoryczenie, że tak potworne przestępstwo miało miejsce w Kościele i dokonane zostało przez duchownych – mówił we wtorek w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Wziął udział w konferencji prasowej ujawniającej liczbę sprawców w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz prezentujące nowe wytyczne ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kard. Nycz: Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zbliża się wielkimi krokami

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zbliża się wielkimi krokami – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podczas przemówienia otwierającego konferencję nt. kard. Stefana Wyszyńskiego, jaka rozpoczęła się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

KEP: nie ma podstaw do organizowania religii na pierwszej lub ostatniej lekcji

Komisja Wychowania Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie w sprawie organizacji lekcji religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, do czego niektóre samorządy chcą zobligować podległe sobie szkoły. Zdaniem Komisji nie ma podstaw prawnych do tego typu ingerencji.

Trwa impas w Stowarzyszeniu Wiosna

Po siedmiu godzinach rozmów, które odbyły się wczoraj między Joanną Sadzik a ks. Grzegorzem Babiarzem nadal nie ma porozumienia. Po decyzji sądu ks. Babiarz wrócił do stowarzyszenia Wiosna, aby pełnić funkcję prezesa.

Bp Mendyk: nie odbieramy katechetom ich prawa, ale uwrażliwiamy na dobro dziecka

Tak jak inne grupy zawodowe, tak i nauczyciele mają do tego prawo, ale muszą zobaczyć, czy nie dokonuje się to kosztem drugiego człowieka – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do rozpoczętego dziś w całej Polsce strajku nauczycieli. Zapytany o ewentualny udział w proteście katechetów, bp Mendyk odpowiedział: “Nie chcemy odbierać nauczycielom religii ich obywatelskiego prawa, ale uwrażliwiamy przede wszystkim na dobro dziecka”.