Wiadomości: Polska

Prymas Polski udzielił dyspensy wszystkim wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej

Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał dziś dekret, na mocy którego udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie. Dyspensa obowiązuje do odwołania.

Dominikanie w Katowicach są objęci kwarantanną

„Decyzją Wojewódzkiego Oddziału Sanepidu zostaliśmy objęci kwarantanną. W związku z tym do odwołania wszystkie Msze święte sprawujemy wyłącznie w naszej wewnętrznej kaplicy bez udziału osób z zewnątrz” – poinformował klasztor dominikanów w Katowicach.

Dziś wieczorem modlimy się za Włochów. Prośba abp. Gądeckiego

Dziś wieczorem módlmy się na Różańcu w intencji wszystkich Włochów i o ustanie epidemii w tym najbardziej nią dotkniętym kraju – prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Pierwszy w Polsce przypadek księdza zakażonego koronawirusem

Pierwszy polski ksiądz, 66-latek przebywający w szpitalu w Chełmie, okazał się zakażony koronawirusem. Pacjent został już przewieziony do szpitala w Puławach i jest objęty kwarantanną.

Koronawirus uderza w prasę katolicką. Ratunkiem są e-wydania

Niedziela, Gość Niedzielny, Przewodnik Katolicki – te popularne drukowane tygodniki katolickie już musiały ograniczyć nakład lub zrezygnować czasowo z wydawania wersji drukowanej z powodu koronawirusa. Ich być albo nie być zależy teraz od tego, czy Czytelnicy przestawią się na wersję elektroniczną.

W Krakowie rusza “Rozmównica wsparcia duchowego”

W dobie utrudnionego dostępu bezpośredniego do duszpasterzy Centrum Formacji Duchowej (CFD) Salwatorianów w Krakowie uruchomiło „Rozmównicę duchowego wsparcia”, z której można korzystać drogą telefoniczną. Nie chodzi jednak o “spowiedź przez telefon”, ale o rozmowy duchowe.

Pandemia nie jest karą Bożą! – przypomina Prymas Polski

Nie powielajmy fałszywych informacji i przerażających proroctw. Pandemia nie jest karą zesłaną na nas przez Boga – podkreśla w specjalnym przesłaniu na czas koronawirusa abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Na co powinni zwracać uwagę duszpasterze w czasie zagrożenia epidemicznego? Oto wytyczne

Zachowywanie odległości, nieorganizowanie mszy w małych salkach, dystrybuowanie wody święconej w zamkniętych butelkach, wyposażenie kościołów i zakrystii w środki dezynfekujące – to tylko niektóre z wytycznych dla duszpasterzy dotyczących opieki nad wiernymi w czasie zagrożenia epidemicznego. Publikuje je na swoich stronach Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Wolontariat kryzysowy, zmiana w zbiórkach żywności – Caritas wobec koronawirusa

Wolontariat kryzysowy, reorganizacja pomocy żywnościowej, specjalne dyżury – to niektóre z rozwiązań wprowadzonych w odpowiedzi na wyzwania ostatnich dni. Podstawą jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, ale Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy potrzebującym.

W Koszalinie rusza Pogotowie Braci Miłosiernego Pana

Dom Miłosierdzia w Koszalinie rusza na pomoc wszystkim, którzy potrzebują pomocy ze względu na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa. Świecka wspólnota Braci Miłosiernego Pana zachęca koszalinian potrzebujących jakiejkolwiek pomocy, by zgłosili się po nią do nich. Przyjadą, zrobią zakupy, pomogą załatwić różne sprawy przez 24 godziny na dobę.