Wiadomości: Polska

Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej podniesione do godności bazyliki mniejszej

Franciszkański kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej, który jest jednocześnie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret Stolicy Apostolskiej ogłosił abp Adam Szal podczas wieczornej Mszy świętej 13 sierpnia, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Kalwaryjskiej. – Matka Boża obrała sobie to miejsce, aby tu odbierać cześć – powiedział w homilii metropolita przemyski.

W niedzielę otwórzmy serca dla Bejrutu

Rośnie tragiczny bilans eksplozji chemikaliów w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia. Potwierdzono już ponad 200 ofiar śmiertelnych, doraźnej pomocy nadal potrzebują mieszkańcy miasta, którzy stracili dach nad głową. W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, swoją solidarność z poszkodowanymi w wyniku wybuchu będzie można wyrazić poprzez udział w zbiórce pieniędzy na ich rzecz, która zostanie przeprowadzona pod kościołami w całej Polsce.

Wirtualna opowieść o Bitwie Warszawskiej

Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Jej stawką była wolność Europy, natomiast z polskiego punktu widzenia zachowanie odzyskanej po latach niewoli państwowości. Kancelaria Sejmu przygotowała z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej specjalną galerię na platformie Google Arts & Culture, dzięki której można prześledzić historię związaną z wojną polsko-bolszewicką oraz zapoznać się z jej parlamentarnym wymiarem.

Kard. Nycz: jesteśmy dłużnikami dowódców i żołnierzy Bitwy Warszawskiej

– Jesteśmy tu dziś w imię długu wdzięczności za ocalenie Warszawy, Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu – mówił kard. Kazimierz Nycz w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie. Metropolita warszawski przewodniczył tam Mszy św. inaugurującej obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Bp Jacek Jezierski został administratorem na czas “sede vacante” archidiecezji gdańskiej

Papież Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego administratorem archidiecezji gdańskiej. Dokładnie o godz. 12:00 informację podała oficjalna strona Watykanu oraz w specjalnym komunikacie nuncjatura apostolska w Polsce. Dotychczasowy biskup elbląski na czas “sede vacante” zastąpi abp. Sławoja Leszka Głodzia.

Z Helu, Gdańska, Białegostoku. Kolejni pielgrzymi już na Jasnej Górze

Nie zniechęciła ich ani konieczność stosowania dodatkowych zasad bezpieczeństwa, ani upały. Na Jasną Górę dotarły kolejne pielgrzymki piesze i to te z najodleglejszych regionów Polski. „Długostansowcy” przyszli aż z Helu, Gdańska, Białegostoku czy Olsztyna. Do celu dotarły kolejne tysiące duchowych pielgrzymów, wśród których też widać wielką mobilizację i determinację.

Wypadek w Tatrach. Zginął ks. Jaromir Buczak

W godzinach popołudniowych w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku, w którym zginął ks. Jaromir Buczak, wikariusz parafii Trzciana k. Bochni.

“Długodystansowcy” na Jasnej Górze

Pielgrzymki z diecezji ełckiej i elbląskiej w drodze do Matki Jasnogórskiej pokonują każdego roku ponad 500 km. Po kilkunastu dniach wędrówki pątnicy z północy Polski dotarli przed Cudowny Obraz.

100 rocznica Bitwy Warszawskiej. Uroczystości w diecezjach

Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się w czwartek 13 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele konkatedralnym Matki Bożej Zwycięskiej w diecezji warszawsko-praskiej. Natomiast 15 sierpnia Mszę św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku odprawi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu. Uroczystości rocznicowe zaplanowano również w innych polskich diecezjach.

Koronawirus na wakacyjnych spotkaniach młodzieży

Na początku sierpnia odbyło się spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zabawie oraz Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Wśród uczestników obu tych spotkań są osoby zarażone koronawirusem mimo starań o zachowanie obostrzeń sanitarnych.