Wiadomości: Polska

Dziś Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” 26 stycznia obchodzimy XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów w Warszawie przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Życie konsekrowane – miłość, wierność i jedność

– Dzięki osobom konsekrowanym Miłość Boża staje się obecna pośród nas w całym swym bogactwie. Jest to miłość zatroskana, miłość cierpliwie czekająca, miłość poszukująca i miłość odnajdująca człowieka – pisze przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński w liście na Dzień Życia Konsekrowanego. Obchodzimy go w Kościele 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

“Jej śmierć nie może być końcem dobra”

W 1. rocznicę śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć Fundacja jej imienia zainaugurowała Program Stypendialny dla dzieci z Boliwii, Zambii i Filipin. W kościele akademickim w Warszawie odbyło się spotkanie pod hasłem “Misja: Niebo”, w czasie którego młodzi wspominali Helenę. W jej intencji została odprawiona Msza święta.

Młodzi z Poznania: ŚDM w styczniu? Termin to nie problem!

– Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą – mówi w rozmowie z KAI Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. Już ponad stu chętnych szykuje się w Poznaniu do wspólnego wyjazdu na spotkanie młodych.

Konferencja prasowa o papieskim Orędziu [TRANSMISJA]

Na konferencji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski o godz. 12 przedstawione zostało papieskie Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego przekazu. Zapraszamy na transmisję z tej konferencji – przygotowała ją Katolicka Agencja Informacyjna.

Jezus objawia imię Boga, które brzmi Abba

Abyśmy byli jedno, potrzebujemy być zachowani w imieniu Boga, które zostało dane Jezusowi – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Prymas Glemp był wiernym szafarzem Bożych tajemnic

Posługę kard. Glempa można opisać takimi słowami jak pasterz, sługa i wierny szafarz Bożych tajemnic – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. w 5. rocznicę śmierci Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Eucharystię sprawowaną w warszawskiej bazylice archikatedralnej poprzedziła konferencja pt. “Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty”.

Duszpasterzem młodzieży powinien być każdy ksiądz

Duszpasterzem młodzieży powinien być każdy ksiądz, nie tylko ten, który ma wyznaczoną taką funkcję. Rolą tego ostatniego jest koordynacja, animowanie, ale nie zastępowanie innych – mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Na rok przed spotkaniem młodych w Panamie, zachęca do licznego udziału Polaków, na których obecność liczą panamscy gospodarze.

W Warszawie powstanie Hospicjum św. o. Pio

Powstanie Hospicjum św. o. Pio na warszawskim Gocławiu zapowiedział ks. Andrzej Kuflikowski, kustosz sanktuarium św. o. Pio w diec. warszawsko-praskiej. Budowa mogłaby rozpocząć się już w przyszłym roku. Wraz z hospicjum stacjonarnym powstanie także dom dziennego pobytu dla seniorów.

W piątek obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” obchodzony będzie XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, 26 stycznia w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.