Wiadomości: Polska

Prymas Polski: Tu jest Jezus! Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek

“On tu jest prawdziwie i rzeczywiście obecny. Tu jest Jezus! Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek” – powiedział w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Rzecznik KEP: podczas procesji Bożego Ciała wierni dają świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła

“Procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

25 lat w kapłaństwie bp. Milewskiego. “Miłosierny Pan prowadzi nas przez kapłańską codzienność”

“Nie możemy poddawać się przygnębieniu i smutkowi. Jesteśmy zrodzeni z Ewangelii. Jesteśmy ludem nadziei” – powiedział bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, który wspólnie z księżmi ze swojego rocznika obchodził 25-lecie kapłaństwa. Mszy św. w Kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera.

Zakonnice oskarżone o znęcanie się nad podopiecznymi. Jest oświadczenie przełożonej prezentek

“Jestem głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie” – napisała w przesłanym KAI oświadczeniu przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek m. Anna Telus.

Boże Ciało. Procesja eucharystyczna popłynie Wisłą

Wiślana Procesja Eucharystyczna przepłynie w Boże Ciało ze Smoszewa do Czerwińska nad Wisłą. Przy każdej stacji odbędzie się tradycyjna modlitwa z udziałem wiernych, także o pokój w Ukrainie. Cała trasa procesji wyniesie około 18 km.

Ks. Arkadiusz H. wydalony ze stanu kapłańskiego. Jest komunikat diecezji kaliskiej

Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchownego, po tym jak uznano go winnym dopuszczenia się przestępstw seksualnych. O decyzji poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Sprawa ks. Arkadiusza H. była jednym z wątków głośnego filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”.

Kard. Semeraro: Męczeństwo elżbietanek przywodzi na myśl obecną sytuację na Ukrainie

“Męczeństwo dziesięciu elżbietanek przywodzi na myśl przemoc, okrucieństwo i nienawiść, które teraz dotknęły Ukrainę” – powiedział w katedrze we Wrocławiu kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystości beatyfikacyjnej sióstr elżbietanek.

Siostry elżbietanki ogłoszone błogosławionymi! “Umiłowały Go aż do przelania krwi i gorliwie uczciły, spiesząc z pomocą najuboższym”

“Naszą apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodne służebnice Boże s. Paschalis Jahn, w świecie Maria Magdalena, oraz jej dziewięć towarzyszek, męczennice (…) odtąd były nazywane błogosławionymi” – odczytano podczas liturgii beatyfikacyjnej elżbietańskich męczenniczek II wojny światowej.

Przestrzelony kielich mszalny i dziesięć świec. Symbole beatyfikacji elżbietanek

Kielich mszalny, który sprofanowali żołnierze Armii Czerwonej, najpierw używając go w czasie posiłków, a później strzelając do niego, będzie jedną z relikwii na beatyfikacji dziesięciu elżbietanek męczenniczek.

Bp Suchodolski: problemem lekcji religii nie jest frekwencja lecz utrata wiary

“Z badań socjologicznych, moich własnych doświadczeń i opinii księży prowadzących lekcje religii w szkole wynika, że największym problemem nie jest sama obecność na tych lekcjach lecz utrata wiary przez młode pokolenie” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.