Wiadomości: Polska

Bp Marian Duś został pochowany w Warszawie. „Wybrał najlepszy bilet na beatyfikację, bilet do nieba”

Archidiecezja Warszawska pożegnała dziś bp. Mariana Dusia, biskupa pomocniczego w latach 1986-2013. Mszy pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie spoczął zmarły biskup, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Bp Muskus: Tracimy wiarygodność, autorytet społeczny i ludzi, którzy odchodzą z goryczą i rozczarowaniem

„Czy wolno nam zapomnieć o tym, że jako uczniowie Jezusa wezwani zostaliśmy do przekraczania granic? Do odważnego podejmowania odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy? Tej misji nie wolno nam się wyrzec” – mówił bp Damian Muskus OFM w nowohuckim kościele Arka Pana. Przewodniczył tam Mszy św. w rocznicę koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Suspendowany ksiądz miał podszywać się pod biskupa opolskiego. Stanie przed sądem

Na ławie oskarżonych zasiądzie ks. Rafał C. oraz były szafarz Rafał S. Zdaniem śledczych, mężczyźni ukradli tożsamość biskupa opolskiego oraz kanclerza kurii i przekonywali, że duchowni składali księdzu C. niedwuznaczne propozycje. Mężczyźni mają też zarzuty kierowania gróźb karalnych.

Pierwsze sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego ustanowione w Zuzeli

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli biskup łomżyński  Janusz Stepnowski w niedzielę 12 września br., ogłosił ustanowienie tego kościoła sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Po beatyfikacji odprawił tam Mszę św. dziękczynną za wyniesienie na ołtarze Prymasa Wyszyńskiego. 

Abp Ryś: Kościół beatyfikuje ludzi, których wiarę widać

O wierze, którą widać po tym jak okazujemy miłosierdzie i w jaki sposób podnosimy swój krzyż- mówił abp Grzegorz Ryś, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Eucharystia była sprawowana na stadionie Orła Łódź.

Rozpoczął się Tydzień Wychowania. „Św. Józef był czułym opiekunem i wychowawcą”

„Podejmujmy piękne dzieło wychowania ufając, że jego owoce są niezniszczalne i pozostają na wieki” – napisali biskupi w Liście Pasterskim Episkopatu Polski z okazji XI Tygodnia Wychowania w Polsce, który będziemy obchodzić w dniach 12-18 września br.

„Nie ma przeszkód dla tych, którzy chcą kochać Pana Boga”. Matka Czacka i kard. Wyszyński zostali błogosławionymi

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Matka Elżbieta Róża Czacka i kard. Stefan Wyszyński zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego. „Nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu” – powiedział w trakcie homilii kard. Marcello Semeraro.

Jasnogórskie czuwanie przed beatyfikacją. “Prymas jest tu z nami”

Niedzielne czuwanie na Jasnej Górze było zaproszeniem do wspólnego świętowania beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Spotkanie składało się z dwóch części – modlitewnej i koncertu utworów “Czas to miłość”. “Jasna Góra to idealne miejsce na świętowanie tego dnia beatyfikacji” – powiedziała Aneta Liberacka, red. naczelna portalu Stacja7

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie „Posłani w pokoju Chrystusa”

Refleksja nad Eucharystią jako tajemnicą posłania wiernych do świata, w którym mamy dawać świadectwo życia chrześcijańskiego, towarzyszyła uczestnikom Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, które 11 września odbyło się w Poznaniu. Wydarzeniu towarzyszyło hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, będące tematem ostatniego roku trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Abp Polak: Nauczanie prymasa Wyszyńskiego ożywiało ducha narodu

„Prymasowskie nauczanie ożywiało ducha narodu, budowało jego odwagę w trudnych czasach zmagania z komunistyczną władzą, dawało światło i promyk nadziei” – powiedział abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, mówiąc o prymasowskich czasach kard. Stefana Wyszyńskiego tuż przed jego beatyfikacją.