Wiadomości: Polska

Muzeum w Wadowicach wprowadza „ciche godziny” zwiedzania dla osób z autyzmem

Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, a także o osobach wysoko wrażliwych i tych, którym wizytę w muzeum może utrudniać nadmiar bodźców, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadziło „ciche godziny” zwiedzania.

Prymas do formatorów seminaryjnych: potrzeba wrażliwości umożliwiającej skuteczną ochronę dzieci i młodzieży

“Seminarzyści powinni posiąść wrażliwość umożliwiającą skuteczną ochronę dzieci i młodzieży przed wszelkimi formami przemocy i wykorzystania, głównie o charakterze seksualnym” – mówił abp Wojciech Polak do rektorów i wychowawców seminaryjnych kończących 21 stycznia szkolenie w Gnieźnie.

Bp Lechowicz: do ordynariatu przychodzę jako duszpasterz, a nie jako żołnierz

Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że nominacja na biskupa polowego nie zmienia jego podstawowej misji. “Jako biskup jestem głosicielem Ewangelii i szafarzem sakramentów, dbającym o wspólnotę wiernych, by wzrastała w wierze i miłości” – powiedział.

Abp Guzdek: pragnąc przemiany świata, należy zaczynać od siebie

“Jeśli chrześcijanie będą naśladować służebne przywództwo Chrystusa, jest nadzieja, że podziały w świecie i w Kościele zostaną przezwyciężone. Pamiętajmy jednak, że pragnąc przemiany świata, należy zaczynać od siebie” – mówił abp Józef Guzdek w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Nabożeństwo odbyło się w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Kiedy ingres nowego biskupa polowego? Jest data

W sobotę 12 lutego o godz. 11:00 odbędzie się ingres biskupa Wiesława Lechowicza do katedry polowej w Warszawie.

Warszawa: ekumeniczną modlitwą rozpoczęto Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wczoraj, wspólną modlitwą chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie rozpoczęto Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Prymas na spotkaniu u Prezydenta: misją Kościoła jest przypominanie o dialogu

„Rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje, ani tym bardziej ich rozstrzyganie. Nasza obecność i misja w społeczeństwie pluralistycznym musi wciąż przypominać o konieczności dialogu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na wtorkowym spotkaniu przedstawicieli Kościołów i Związków Wyznaniowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

“Zdarzające się wciąż publiczne akty antysemityzmu, nieprzyjazne słowa i gesty, nie powinny mieć miejsca w świecie, w którym jest miejsce dla każdego” – mówił bp Damian Muskus podczas obchodów Dnia Judaizmu.

Tydzień Modlitw o Jedność. Chrześcijanie spotkają się na nabożeństwach ekumenicznych

Przez cały tydzień wierni różnych wyznań będą się spotykali na nabożeństwach o jedność chrześcijan. “Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2) to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia.

Była księżniczką i przeoryszą dominikanek. Otwarto proces beatyfikacyjny Eufemii

Od 600 lat Eufemia, księżniczka z rodu Piastów, a później przeorysza dominikanek, jest otaczana kultem przez mieszkańców Raciborza. W niedzielę w tym mieście biskup opolski Andrzej Czaja otworzył jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.