Wiadomości: Polska

“Jego życie było przeniknięte żywą obecnością Jezusa”. Pogrzeb bp. Bogdana Wojtusia

„Jego bogate wnętrze odsłaniało się bez fanfar i zewnętrznego splendoru, w całej prostocie życia i relacji” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii w czasie pogrzebu bp. Bogdana Wojtusia. Niemal bez udziału wiernych, jedynie w obecności najbliższej rodziny i ograniczonej liczby kapłanów odbyły się w Gnieźnie uroczystości pogrzebowe.

“Wyrok TK powinien mobilizować do działań dla osób niepełnosprawnych”

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, przyznaje, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego przyjął z radością, ale jednocześnie “zadaniowo w łączności z tymi wszystkimi rodzicami, którym urodzi się dziecko z niepełnosprawnością”. Jak napisał w poście na swoim fanpage’u, “to zadanie to nic innego jak większe, o wiele większe towarzyszenie miejscom, które takimi osobami się opiekują”.

Jak zadbać o kondycję duchową i psychiczną w czasie pandemii? Wykład online

Akademia Teologiczna w Warszawie zaprasza na wykład z cyklu “Duchowość dla Warszawy”. Gośćmi spotkania będą dr Agnieszka Kozak i o. Piotr Kropisz. Wykład odbędzie się 29 października w formie online.

„Mniej śmieci, więcej pamięci”. Ekologiczna akcja na cmentarzach

Ruszyła akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, która jest wspólną inicjatywą środowisk włączonych w działania ekologiczne. Akcja nie jest, wbrew pozorom, zaproszeniem do rezygnacji z tradycji, ale zaproszeniem, by do niej powrócić.

Działacze pro-life apelują o pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

„Apelujemy do prezydenta, rządu i parlamentarzystów o inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu realne zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością” – napisało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Prymas Polski prosi, by 1 listopada Msze św. i procesje odbywały się w kościołach

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej i opublikowanym na stronach internetowych Prymas Polski abp Wojciech Polak prosi księży, aby w Uroczystość Wszystkich Świętych Msze św. i procesje za zmarłych były organizowane w kościołach, a nie na cmentarzach.

Abp Gądecki apeluje o rozłożenie odwiedzania cmentarzy na kilka dni

– W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości” – napisał w specjalnym komunikacie abp Stanisław Gądecki

Kolejne obostrzenia epidemiczne. Cała Polska w czerwonej strefie

Od soboty, 24 października, cała Polska stanie się czerwoną strefą. W kościołach obowiązywać będą limity wiernych, zakazane jest organizowanie wesel, przyjęć komunijnych i konsolacji. W spotkaniach i zebraniach będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób.

Jan Paweł II ogłoszony patronem Małopolski

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnym dekretem potwierdziła, że św. Jan Paweł II “jest patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego”. O taką decyzję zabiegali samorządowcy.

Abp Ryś prosi o modlitwę w intencji ustania epidemii

Zwracając się do wiernych diecezji kaliskiej, abp Ryś poprosił o wzmożenie modlitw o ustanie epidemii a także “za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe i ich rodziny”. W liście prosi także o pomoc osobom starszym i samotnym, a także o umacnianie wzajemnych więzów rodzinnych.