Wiadomości: Polska

Polacy lepiej oceniają działalność Kościoła. Nowy sondaż

W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca poprawił się społeczny odbiór działalności Kościoła katolickiego. Dobrze jest on oceniany przez 46% Polaków, źle przez 42%, w grudniu było to odpowiednio 41 i 47% – wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.

Najpierw o wolności. Nowy cykl interdyscyplinarnych debat “Pro Tempore. Dialog nauk”

Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk 22 stycznia startuje nowy cykl interdyscyplinarnych debat “Pro Tempore. Dialog nauk”. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina zapowiada, że będą to “rozmowy na tematy ważne zarówno dziś jak i w przyszłości”. Pierwsza debata dotyczyć będzie wolności a dyskutować będą filozofowie i teolog.

Abp Ryś: Bóg działa tak, jak chce. Czasem nawet obok porządku, który sam ustanawia

“Dzisiejsze czytania wzywają nas do pokory przed Panem i do uznania suwerenności Boga. Pan Bóg działa tak, jak chce. Czasem nawet obok porządku, który sam ustanawia” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej mszy transmitowanej z kaplicy domu biskupów łódzkich.

W Warszawie został pochowany kierowca bł. ks. Popiełuszki

Waldemar Chrostowski, kierowca i świadek porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki został pochowany dziś w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Msza św. żałobna odprawiona została w stołecznym kościele pw. św. Stanisława Kostki. Waldemar Chrostowski zmarł 8 stycznia w wieku 78 lat.

KUL: Działania wobec Polaka w szpitalu w Plymouth to powolna eutanazja

Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.

Bp Markowski: dialog powinien być prowadzony na każdym poziomie

„Te dni powinny przypominać, że prowadzimy dialog ze światem” – mówił w Poranku „Siódma9” bp Rafał Markowski. Przewodniczący rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego opowiedział o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz Dniu Judaizmu, obchodzonym w niedzielę.

Abp Gądecki apeluje o ratowanie życia Polaka z Plymouth. “Został on skazany na śmierć”

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego Episkopatu zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth. Mężczyzna po raz kolejny został odłączony od pokarmu i płynów.

Ks. Godnarski zostanie pochowany 22 stycznia. Przekazano szczegóły uroczystości

Msza św. pogrzebowa ks. Artura Godnarskiego zostanie odprawiona w piątek 22 stycznia w Nowej Soli – informuje kuria łódzka. Kapłan, który zainicjował “Przystanek Jezus” zmarł w poniedziałek po zakażeniu koronawirusem.

Bp Solarczyk: ważne, aby w dobie koronawirusa duszpasterze byli z ludźmi

“Cenne jest, aby duszpasterze byli z ludźmi, byli dla nich” – mówił bp Marek Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom. Wszystkim babciom i dziadkom okazji zbliżającego się ich święta życzył „wewnętrznej satysfakcji z tego, co przyniosło życie”.

Abp Gądecki: Głównym pragnieniem Polaków jest dzisiaj dobrobyt

Polska jest uważana za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie stąd praca nad jednością jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem – mówi abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Dodaje, że „niezgoda i brak jedności w Polsce źle świadczą o naszej duchowości oraz kulturze – indywidualnej i zbiorowej”, a z kolei „rozdźwięk między pięknymi słowami wypowiadanymi podczas uroczystych celebracji a czynami będącymi zaprzeczeniem tych słów świadczy o naszym głębokim kryzysie moralnym”.