Wiadomości: Polska

Zmiany w Redakcji Audycji Katolickich TVP. O. Michał Legan wybrany nowym kierownikiem

O. Michał Legan, 42-letni paulin, rzecznik prasowy Jasnej Góry, został nowym kierownikiem Redakcji Audycji Katolickich TVP. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego KEP w Zakopanem. O. Michał Legan zastąpi ks. Macieja Makułę, który pełnił tę funkcję od sierpnia 2016 roku.

Zakończyło się 392. zebranie plenarne Episkopatu. O czym dyskutowali biskupi?

Katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem. Biskupi opublikowali komunikat po obradach.

Abp Ryś: religia w szkole nie przygotuje do przyjęcia sakramentów

Biskupi są zgodni co do tego, że nie da się scedować przygotowania do sakramentów na szkołę, bo to nie jest jej funkcją – powiedział KAI abp Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nauka religii w szkole nie “załatwi” wszystkiego, jeśli chodzi o formację młodego pokolenia do wiary.

Episkopat przygotował dokument dotyczący kryteriów eklezjalności wspólnot i ruchów katolickich

Dokument jest skierowany jest do wszystkich członków, liderów, założycieli i przełożonych wspólnot jako pomocne narzędzie w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem powszechnym oraz jej zdrowego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju.

Biskupi sprawowali mszę świętą pod Wielką Krokwią. “Słowa św. Jana Pawła II są dla nas zadaniem”

W czasie homilii abp Stanisław Gądecki przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w tym miejscu o krzyżu. “Po 25 latach od tamtej chwili słowa Ojca Świętego stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Bp Markowski: czasami wydaje się nam, że wszystko można przekazać za pomocą komunikatu, to trzeba zmienić

Robimy wrażenie, jakbyśmy się bali mediów, robimy wrażenie jakbyśmy przed nimi uciekali – powiedział KAI bp Rafał Markowski po wyborze na przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. środków społecznego przekazu.

Zmiany w gremiach Episkopatu. Jakie decyzje podjęli biskupi?

Bp Rafał Markowski został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; bp Andrzej Przybylski – delegatem KEP ds. Powołań – to niektóre z decyzji podjętych w czasie trwającego 392. Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem.

“Brońcie Krzyża!” 25. rocznica pobytu Jana Pawła II na Podhalu

Dziś przypada 25. rocznica papieskiej mszy w Zakopanem pod Wielką Krokwią. Z tej okazji w tym samym miejscu o godz. 18-tej z udziałem Polskiego Episkopatu i tysięcy górali zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Dziś rozpoczyna się 392. zebranie plenarne Episkopatu. Biskupi spotkają się w Zakopanem

Wyzwania dotyczące katechezy, omówienie diecezjalnego etapu synodu o synodalności i kwestie rodziny – to główne tematy 392. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), które 6 i 7 czerwca odbędą się w Zakopanem. Biskupi wezmą też udział w głównych obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Bp Piotr Libera złożył rezygnację. Papież wyznaczył administratora sede vacante

Papież przyjął rezygnację bp. Piotra Libery z posługi biskupa płockiego, złożoną z przyczyn zdrowotnych. Franciszek mianował administratorem apostolskim sede vacante diecezji bp. Wiesława Śmigla. O decyzji poinformowała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.