Wiadomości: Polska

“Bez nawrócenia kapłańskiego serca Kościół się nie zreformuje”

Pierwszego dnia VI Kongresu Nowej Ewangelizacji uczestnicy mieli okazję wysłuchać konferencji i debaty z udziałem abp Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Zwrócił on uwagę na konieczność nawrócenia kapłańskiego serca, które ma się dokonywać całe życie.

O kard. Wyszyńskim w języku migowym. Zobacz film “Non possumus”

W filmie “Non possumus”, niesłyszący i słabosłyszący aktorzy amatorzy językiem migowym opowiadają o Prymasie Wyszyńskim. Słychać tylko muzykę, a dla widzów, którzy nie znają języka migowego, przygotowano… napisy.

Rzecznik KEP: Uczestnictwo w transmisji beatyfikacji nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej mszy

Uczestnictwo w transmisji liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej za pośrednictwem środków społecznego przekazu nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak w czasie spotkania z dziennikarzami.

W trakcie beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej zostanie użyty kielich i pastorał Prymasa Tysiąclecia

W trakcie liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny.

W Łodzi ruszył Kongres Nowej Ewangelizacji. „Co to znaczy ewangelizować miasto?”

Od 9 do 11 września w Łodzi odbywa się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Tegoroczne hasło spotkania brzmi „Miasto – Rewitalizacja”. Do udziału w nim zaproszeni są wszyscy, którzy chcą odkrywać Jezusa w mieście. Organizatorem kongresu jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji i Archidiecezja Łódzka.

Beatyfikacja Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego. Poznaliśmy szczegóły liturgii

Pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w niedzielę 12 września w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

“Anioł z Auschwitz” w drodze na ołtarze. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej

W Tarnowie otworzono proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej. Więźniarka Auschwitz narażała swoje życie dla innych, była także gotowa oddać życie za współwięźniarkę. Zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 r., w wieku 33 lat. Nazywana jest „Aniołem z Auschwitz”.

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki Czackiej: Chcę mieć przed oczami potrzebujących

“Bardzo chcę dalej w życiu jak Matka Czacka mieć przed oczami innych potrzebujących i wychodzić naprzeciw ich potrzebom” – mówi w rozmowie z KAI Karolina Gawrych, której cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Róży Czackiej uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.

„Każde zdanie prymasa to cytat, który może w człowieku zostać i coś w nim zmieniać”. Książka „Ojciec wolnych ludzi” zaprezentowana

W Warszawie odbyła się prezentacja „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza, którą wydała Stacja7. „Walor tej książki polega na tym, że od początku do końca mówi ona o prymasie Wyszyńskim takim językiem, którego się chce słuchać. To jest książka, która jest napisana krótkimi formami, przez to się ją bardzo dobrze czyta” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Kraków pożegnał ks. Zdzisława Sochackiego. „Pozostała pełna wdzięczności pamięć”

Mimo słabości fizycznej promieniowała z niego „autentyczna moc ducha i głęboki – zawdzięczany Bożej łasce – pokój serca” – mówił o śp. ks. prałacie Zdzisławie Sochackim w czasie Mszy pogrzebowej abp Marek Jędraszewski. Proboszcza katedry wawelskiej pożegnali dziś także prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.