Wiadomości: Polska

Abp Budzik: Niech światło Zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy

“Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu” – powiedział w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w TVP 1 metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Francuzi proszą o chrzest. Przyjmie go ponad cztery tysiące dorosłych

4278 dorosłych Francuzów przyjmie chrzest w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. Wśród katechumenów wzrasta liczba młodych do 25 roku życia – wynika z danych udostępnionych przez Episkopat Francji.

103 miliony złotych, tyle polskie parafie zebrały dla Ukrainy. Przedstawiono bilans pomocy

Pomocy wartości 103 milionów złotych udzieliły dotąd polskie parafie uchodźcom wojennym z Ukrainy – poinformował dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). W pomoc zaangażowały się nie tylko niemal wszystkie polskie parafie katolickie i grekokatolickie ale też zakony męskie i żeńskie – zaznaczono w bilansie zaprezentowanym w siedzibie Caritas Polska w Warszawie.

Jaki jest stan obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej? Specjalne badania konserwatorskie

Stan Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest stabilny – brzmi orzeczenie dorocznego przeglądu konserwatorskiego. Tradycyjnie dokonany on został w Wielkim Tygodniu. Coroczne oględziny są konieczne, a działania konserwatorskie prowadzone są z myślą o wyprzedzeniu pewnych procesów starzenia się Ikony. Zmieniona została także sukienka Matki Bożej.

Prymas Polski: Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu

„Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu. Tam jest krzyżowany. Ale z tej śmierci wyrasta życie” – mówił w Niedzielę Palmową abp Wojciech Polak. Prymas odprawił Mszę św. w Rościnnie, gdzie schronienie znalazło blisko 70 uchodźców z Ukrainy.

Bp Greger: Triduum to jedna wielka liturgia, która odbywa się w trzech aktach

“Triduum Paschalne jest szczytem roku liturgicznego. To jedna wielka liturgia, która odbywa się w trzech aktach” – powiedział bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek dodatkowe wezwanie w modlitwie powszechnej

Specjalne wezwanie modlitewne za Ukrainę zostanie dodane w tym roku do modlitwy powszechnej odmawianej w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki Pańskiej. Wierni będą się modlić “za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej, za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków” a także o pokój.

Bp Muskus o Ukrainie: Bóg chce byśmy wierzyli, że ostatecznie zwycięży miłość

“Bóg chce, byśmy stali po Jego stronie, po stronie życia, zwłaszcza teraz, gdy wydaje się, że zło triumfalnie zbiera swój śmiercionośny plon” – mówił bp Damian Muskus OFM podczas liturgii stacyjnej w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie. Zaapelował o nieustanną modlitwę o pokój w Ukrainie, by „krew ofiar wojny nie poszła na marne”.

Polacy lepiej oceniają działalność Kościoła. Jest nowy sondaż

48 procent, czyli niemal połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o trzy punkty procentowe więcej niż pół roku temu – informuje CBOS. Kościół krytykuje 40. procent społeczeństwa, co z kolei stanowi spadek o jeden punkt.

Kard. Pell odwołał rekolekcje w Toruniu

Kardynał George Pell odwołał rekolekcje, które miał poprowadzić od niedzieli w sanktuarium w Toruniu.