Wiadomości: Świat

Kradzież relikwii św. Jana Pawła II z bazyliki we Francji

Z bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial w weekend 8 i 9 stycznia skradziono relikwię św. Jana Pawła II, która znajdowała się w kaplicy św. Błażeja. Śledztwo w tej sprawie jest w toku.

Ziemia Święta ponownie otwarta dla pielgrzymów

Pomimo rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa i rekordowej liczby zakażeń, Izrael ponownie otwiera się na turystów z zagranicy. Jest to dobra wiadomość z punktu widzenia mieszkańców, którzy w większości czerpią dochody z obsługi pielgrzymów i turystyki religijnej.

Izrael: rośnie liczba chrześcijan. Jest ich o 1,4 proc. więcej niż rok temu

Izraelskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS) opublikowało najnowsze dane dotyczące mniejszości chrześcijańskiej w Izraelu. Pokazują one, że społeczność chrześcijańska w Izraelu rośnie, przy czym większość zamieszkuje północ kraju i jest wśród niej mniej rodzin wielodzietnych w porównaniu z innymi grupami religijnymi.

Seria profanacji kościołów we Francji. Do kradzieży i zniszczeń doszło w trzech świątyniach

W ostatnich dniach w trzech kościołach we Francji doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu, włamań do skarbonek, kradzieży sprzętu liturgicznego i innych zniszczeń.

“Jeśli ktoś ma problemy psychiczne, nie nazywajmy go opętanym”. Abp Scicluna przestrzega

Arcybiskup Charles Scicluna przestrzegł, aby nie nazywać opętanymi przez diabła osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym. “Musimy być bardzo ostrożni i uważni” – podkreślił arcybiskup Malty.

Trapiści zamykają klasztor we Francji. Nie ma nowych powołań

Opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche we Francji zamyka podwoje z powodu braku nowych powołań. Taką decyzję podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w wigilię Bożego Narodzenia, jak poinformował dziennik “La Croix”.

Indie cofnęły blokadę funduszy dla Misjonarek Miłości. To jednak nie koniec ich problemów

Indyjskie władze cofnęły blokadę możliwości przyjmowania funduszy zagranicznych przez Misjonarki Miłości. “Rząd wycofał się wyłącznie ze względu na protesty w całych Indiach i na świecie” – uważa Brinelle D’Souza z Tata Institute w Bombaju.

Rosja przywróci karę śmierci? Kościół prawosławny wyraża sprzeciw: nie wolno nam

Pod koniec grudnia prezes rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego zasugerował, że Rosja mogłaby znieść moratorium na karę pozbawienia życia, obowiązujące od 1996 roku. “Historia powinna nas nauczyć, że nie wolno nam powtarzać tych błędów” – powiedział metropolita Hilarion.

Kazachstan: katolicy modlą się o pokój i ustanie zamieszek

O modlitwę w intencji szybkiego rozwiązania obecnej sytuacji w kraju oraz zaprowadzenie pokoju i dobrobytu zachęcili wiernych biskupi katoliccy i ordynariusze Kazachstanu. 10 stycznia obchodzony jest w tym kraju narodowy dzień żałoby. Podczas zamieszek zginęły tam 164 osoby, a 719 przebywa w szpitalach. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

Kard. Duka: w pandemii doceniliśmy wartość rodziny i przyjaźni

“Pierwsza faza pandemii wydobyła z ludzi to, co najlepsze. Teraz jednak nam wszystkim, pracownikom służby zdrowia i obywatelom, daje się we znaki zmęczenie. Dlatego musimy być dla siebie bardziej wyrozumiali” – wskazuje na to kard. Dominik Duka w wywiadzie dla Czeskiego Radia. Zauważa, że druga faza pandemii lepiej pozwoliła nam docenić wartość rodziny i przyjaciół. Lepiej też zrozumieliśmy własne ograniczenia.