Wiadomości: Świat

W kościołach, kaplicach, prywatnych domach. 11-dniowa adoracja w Belgii

W Belgii dobiegł końca Festiwal Venite Adoremus. To akacja duszpasterska, która proponuje nieustanną adorację przez 11 ostatnich dni i nocy roku liturgicznego. Inicjatywa zrodziła się w 2007 roku i początkowo obejmowała jedynie trzy parafie, a dziś są w nią zaangażowane wszystkie belgijskie diecezje.

Wkrótce nowe nominacje biskupów w Chinach

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, zapowiedział, że wkrótce pojawią się nowe nominacje biskupie dla Kościoła w Chinach. Jest to owoc przedłużonego kilka tygodni temu Tymczasowego Porozumienia watykańsko-chińskiego o nominacjach biskupich.

Chrześcijańska piosenkarka po raz czwarty laureatką American Music Awards

Lauren Daigle odebrała czwarty rok z rzędu statuetkę American Music Awards w kategorii “ulubionego artysty – współczesnej inspiracji”. To najczęściej nagradzana w ostatnim czasie wokalistka chrześcijańska.

Z powodu pandemii w Betlejem mogą być ograniczenia

W okresie Bożego Narodzenia Betlejem spodziewa się poważnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Palestyńskie ministerstwo zdrowia planuje m.in. ograniczenie do 50 osób w dostępie do Placu Żłóbka, poinformował dziennik „Jerusalem Post”.

Polski biskup w Kamerunie zabrania szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

Polski biskup misyjny Jan Ozga zabronił na terenie swojej diecezji Doumé-Abong’ Mbang szczepienia Gardasilem przeciw rakowi szyjki macicy. W ramach kampanii prowadzonej przez rząd Kamerunu szczepionka ta ma być podawana dziewczynkom w wieku 9-13 lat.

Czy Ormianie pozostaną w Górskim Karabachu?

Przyszłość Ormian w Górskim Karabachu to życie w strachu przed ludobójstwem. Większość z nich w najbliższym czasie zdecyduje się na emigrację do Armenii – uważa ks. Bernardo de Nardo, który od trzech lat pracuje w tym kraju. Jego zdaniem zagrożone jest także kulturowe i religijne dziedzictwo Górskiego Karabachu – kościoły mogą zostać zniszczone lub przekształcone na meczety.

W Hiszpanii zmarł najstarszy biskup świata

W Hiszpanii zmarł we wtorek najstarszy katolicki biskup świata, 104-letni Damián Iguacén Borau. Duchowny był emerytowanym ordynariuszem diecezji San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich.

Czy paryska katedra Notre Dame będzie miała nowoczesne witraże?

Polemikę we Francji wzbudziła propozycja abp. Michela Aupetita, by w ramach odbudowy katedry Notre-Dame w Paryżu stare witraże zastąpić bardziej nowoczesnymi. Arcybiskup stolicy Francji powołał grupę ekspertów, której zadaniem jest urządzenie wnętrza świątyni.

Więcej księży w Afryce i Azji, mniej w Europie

Afryka i Azja nie narzekają na brak księży. Jak wynika z danych centralnego biura statystyki Kościoła, na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczba księży na obu kontynentach ciągle rośnie. Ogółem w okresie 2013-2018 było na świecie ponad 414 000 księży, z czego w tym czasie zostało wyświęconych 43 000.

Powstaje film o nawróceniu autora „Opowieści z Narnii”

Pomimo pandemii COVID-19 w Anglii powstaje film opowiadający o życiu jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy pochodzących z tego kraju – Clivea Staplesa Lewisa. Film będzie kroniką nawrócenia autora „Opowieści z Narnii”. Część zdjęć kręcona jest w wiosce na północ od Oxfordu, w domu w którym mieszkał i tworzył.