Wiadomości: Świat

Rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego. Tematami pokój, migracja i przyszłość chrześcijaństwa w regionie

We włoskim miasteczku Bari rozpoczyna się Synod Morza Śródziemnego poświęcony kwestii pokoju, migracji i przyszłości chrześcijaństwa w tym regionie. Potrwa do 23 lutego i zakończy się specjalnym przemówieniem Franciszka.

Papież mianował nowego arcybiskupa w Kownie

Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa Telsz, 48-letniego Kęstutisa Kėvalasa arcybiskupem metropolitą Kowna na Litwie. Od niemal roku – kiedy 1 marca 2019 rezygnację złożył 57 letni wówczas abp Lionginas Virbalas, SJ diecezja ta była nieobsadzona.

Porwany nigeryjski ksiądz jest na wolności

Miło mi poinformować, że nasz ksiądz, który został porwany w zeszłym tygodniu w czwartek, ks. Nicolas Oboh, odzyskał wolność- powiedział rzecznik nigeryjskiej diecezji Uromi.

Chiński biskup Joseph Zhu Baoyu został wyleczony z koronawirusa

98-letni chiński biskup Joseph Zhu Baoyu z diecezji Nanyang jest najstarszym jak dotąd pacjentem, który wyzdrowiał po infekcji spowodowanej koronawirusem – donosi azjatycka agencja katolicka „Ucanews”.

Zmarł były „astronom papieża”. O. George Coyne miał 87 lat

Był nazywany „astronomem papieża”. W wieku 87 lat zmarł o. George Coyne, były dyrektor watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Media włoskie poinformowały, że amerykański jezuita zmarł 11 lutego w Nowym Jorku na chorobę nowotworową. O. Coyne kierował watykańskim obserwatorium w latach 1978-2006.

Duchowni w Birmie nie mogą brać udziału w wyborach. Kard. Bo apeluje do władz

Kard. Charles Maung Bo z Birmy skierował apel do władz państwowych, aby zniesiono przepis prawny zakazujący udziału w wyborach członkom zakonów różnych religii.

Kolejny ksiądz porwany w Nigerii

W Nigerii porwano kolejnego katolickiego kapłana. W piątek ks. Nicholas Oboh z diecezji Uromi został uprowadzony przez kilku uzbrojonych mężczyzn w stanie Edo w południowo-zachodniej części kraju. „Mamy dowody, że żyje i zrobimy wszystko, aby do nas wrócił” – powiedział kanclerz diecezji, ks. Osi Odenore, wzywając do modlitwy za porwanego kapłana.

Przedstawiciel Watykanu spotkał się z ministrem z Chin

Watykański dyplomata abp Paul Richard Gallagher spotkał się dziś w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium 2020 z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi – poinformowało w piątek późnym wieczorem Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. poprawy sytuacji katolików w Chinach.

Biskup z Polski otworzył żłobek w Afryce

Polski biskup Mirosław Gucwa, który od prawie 30 lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej, założył w swojej diecezji żłobek. W Bouar, gdzie jest ordynariuszem, dziewczęta wcześnie wychodzą za mąż, niektóre w wieku 15 lat. Szybko rodzą dzieci i porzucają edukację na bardzo wczesnym etapie. Biskup postanowił umożliwić młodym mamom jej kontynuowanie.

Najstarsza zakonnica świata skończyła 116 lat

Siostra Andrzeja Randon jest już najstarszą mieszkanką Francji, najstarszą Europejką i drugim najstarszym człowiekiem na świecie. We wtorek skończyła 116 lat, a życzenia przesłał jej papież Franciszek.