Wiadomości: Świat

Włoska diecezja czasowo rezygnuje z chrzestnych. Biskup wyjaśnia powody

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza, który podał kilka powodów takiej decyzji.

Strzelanina w Kazaniu. “Katolicy opłakują i modlą się za zabitych”

Mieszkańcy Kazania opłakują ofiary dzisiejszej strzelaniny w szkole. Według prezydenta Rustama Minnichanowa miało zginąć co najmniej dziewięć osób: siedmioro dzieci i dwoje dorosłych.

W niemieckich kościołach ruszyła akcja błogosławieństw związków homoseksualnych

W około 80 miastach w Niemczech, a także w Zurychu, największym mieście Szwajcarii miały miejsce 10 maja akcje błogosławienia w kościołach katolickich par tej samej płci – donosi agencja CNA. Zaznaczono, że trudno jednak obliczyć dokładną liczbę udzielonych błogosławieństw.

USA: Politycy popierający aborcję i przystępowanie do komunii. Watykan wzywa do ostrożności

Kongregacja Nauki Wiary wezwała biskupów USA do ostrożnego postępowania w dyskusjach na temat sformułowania ogólnokrajowej polityki „mającej na celu rozwiązania sytuacji katolików pełniących funkcje publiczne, którzy popierają ustawodawstwo zezwalające na aborcję, eutanazję lub inne zło moralne”.

Okrucieństwo i łamanie praw człowieka w Etiopii. “Żołnierze nie pozwalają chować zwłok”

“Codziennie giną niewinni. Przedstawicieli ludu Tigraj bestialsko się morduje, a ich ciała zrzuca z urwisk” – powiedział patriarcha Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, który potępił ludobójstwo w regionie Tigraj.

Franciszek chce zniesienia patentów na szczepionki przeciwko COVID-19

O zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi zaapelował Ojciec Święty Franciszek w przesłaniu wideo skierowanym do uczestników „Vax Live: The Concert To Reunite The World”, koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Global Citizen w celu wsparcia sprawiedliwej globalnej dystrybucji szczepionek.

Rosario Livatino nowym błogosławionym. Został zastrzelony przez sycylijską mafię

W katedrze w Agrigento na Sycylii odbyła się beatyfikacja sędziego Rosario Livatino, zastrzelonego przez mafię w 1990 roku. W całym mieście w związku z ceremonią obowiązywały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na uroczystość wybrano 28. rocznicę historycznego przemówienia św. Jana Pawła II wygłoszonego w Agrigento przeciwko przestępczości zorganizowanej.

Niemiecki Kościół spiera się o błogosławieństwa par homoseksualnych

W Kościele w Niemczech trwa spór o błogosławienie związków homoseksualnych. Powodem jest ogólnoniemiecka akcja zapowiedziana na poniedziałek 10 maja, która jest bezpośrednią odpowiedzią na watykańskie „responsum”. W marcu Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci.

W Egipcie odkryto najstarszy klasztor chrześcijański na świecie

W Egipcie odkryto najstarszy klasztor chrześcijański na świecie. Badania węglowe oraz znalezione na miejscu przedmioty, takie jak monety i ceramika, a także dobrze zachowane inskrypcje ścienne wskazują na to, że monastyr pochodzi z IV w.

Błogosławieństwo par homoseksualnych. Biskup chce wynagradzać za ten grzech

Biskup senior Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun zaapelował, aby 10 maja obchodzić jako międzynarodowy dzień wynagrodzenia za grzech “błogosławienia” związków osób tej samej płci. W ogłoszonym 5 maja orędziu, do którego przystąpiło już wielu księży i świeckich, zwrócił on uwagę, że w poniedziałek 10 bm. w Niemczech ma się odbyć wspomniany obrzęd, do którego przeprowadzenia zgłosiło się już “2500 księży, diakonów i innych pracowników duszpasterskich”.