Wiadomości: Świat

Sudan zmienia prawo: koniec z karą śmierci za odejście od islamu

Porzucenie wiary muzułmańskiej nie będzie karane śmiercią, chrześcijanie będą mogli pić kupować i sprzedawać alkohol, całkowity zakaz obrzezania kobiet. To niektóre zmiany, jakie wprowadza w swoim prawie Sudan. Oznacza to odchodzenie od obowiązującego tam od niemal 40 lat prawa islamskiego.

“Zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością”

Na początku lipca w kopalni minerałów rzadkich w północno-wschodniej części Birmy osunęła się ziemia. W wypadku zginęło ponad 170 osób, a 250 uznano za zaginione.

“Bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem”

W wielu krajach przez działania zbrojne walka z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej są bardzo utrudnione. Jak zauważa prof. Maurizio Simoncelli, trzeba poważnie potraktować apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni, ponieważ bez tego nie uda się wygrać z pandemią.

Hagia Sophia. Prezydent Turcji podjął decyzję w sprawie historycznej budowli

Hagia Sophia w Stambule będzie meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu.

Nie zmieni się iglica Notre-Dame. Zostanie odbudowana w kształcie sprzed pożaru

Po wielomiesięcznych dyskusjach nad odbudową iglicy paryskiej katedry zwyciężyła idea przywrócenia jej kształtu sprzed pożaru. – Istnieje powszechna zgodność w tej sprawie – oświadczyła nowa minister kultury Francji Roselyne Bachelot.

Dżihadyści w Mozambiku atakują wspólnoty katolickie

Dżihadystyści powiązani z tzw. Państwem Islamskim atakują wspólnoty katolickie w północnej części Mozambiku. Jak podaje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wiosną bojownicy atakowali niektóre miejscowości, paląc budynki oraz uwalniając osadzonych w więzieniach za terroryzm działaczy organizacji muzułmańskich.

Powstanie film o 21 koptach, zamordowanych przez dżihadystów

Wkrótce w Egipcie ruszą zdjęcia do filmu “Męczennicy wiary i narodu”. Będzie on opowiadał o 21 koptach, których w 2015 roku w Libii zamordowali dżihadyści.

Benedykt XVI pożegnał brata wzruszającym listem

W Ratyzbonie zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. Geore’a Ratzingera, brata emerytowanego papieża Benedykta XVI. Zmarły przed tygodniem kapłan spoczął w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen. “Bóg zapłać, drogi George, za wszystko, co zrobiłeś, cierpiałeś i mi podarowałeś” – napisał w pożegnalnym liście papież-senior.

“Doświadczyliśmy konieczności zmartwychwstania”. Zakonnica i lekarka o pracy przy chorych na COVID-19

Włosi zaczynają zbierać świadectwa osób walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu, wśród których są również kapłani i siostry zakonne. – Doświadczyliśmy mocno konieczności zmartwychwstania. Bez tego patrzenie na kolejne oddalające się konwoje wojskowe pełne trumien byłoby nie do przeżycia – mówi s. Mariachiara Ferrari, lekarz internista.

Zmarł kompozytor Ennio Morricone

Jak informują włoskie media, słynny muzyk i zdobywca dwóch Oscarów zmarł w wieku 91 lat. Artysta znany był przede wszystkim z muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Karol – człowiek, który został papieżem”.