Wiadomości: Świat

Watykan nie zgadza się na wspólnotę eucharystyczną katolików i protestantów

Watykan udzielił uzasadnionej teologicznie odmowy wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej. Kongregacja Nauki Wiary w liście do biskupów niemieckich poinformowała, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego między katolikami i ewangelikami są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia jest wykluczona. Nie ma też podstaw do „indywidualnej decyzji sumienia”.

Kolejny cud św. Januarego w Neapolu

19 września powtórzył się cud św. Januarego – krew męczennika, przechowywana w specjalnej ampułce w katedrze Neapolu znów się upłynniła. Tym razem, z powodu koronawirusa, katedra była prawie pusta.

Jerozolimskie Wzgórze Świątynne zamknięte z powodu koronawirusa

Wzgórze Świątynne na jerozolimskim Starym Mieście zostanie zamknięte od najbliższego piątku na kolejne trzy tygodnie.

Asia Bibi wyjaśnia kontrowersje na jej temat

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, jakoby Asia Bibi chciała wrócić do Pakistanu, jednocześnie zaprzeczając historii swojego życia, którą opisała wraz z Anne Isabelle-Tollet w książce “Nareszcie wolna”. Jak informuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wywiad, na który powołują się media, został znacznie skrócony i, jak uważa sama Asia Bibi, mógł zostać “źle zrozumiany”.

Włochy: zamordowano kapłana – opiekuna ubogich

W Como, na północy Włoch bezdomny cudzoziemiec z zaburzeniami psychicznymi ugodził nożem 51-letniego ks. Roberto Malgesini. Kapłan był koordynatorem wolontariuszy, którzy codziennie rano przynoszą śniadanie ubogim. Morderca oddał się w ręce policji.

Stolica Apostolska interweniowała ws. abp. Kondrusiewicza

Jak potwierdził w rozmowie z dziennikarzami watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, Stolica Apostolska interweniowała w sprawie abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Władze Białorusi uniemożliwiły mu w ostatnim czasie powrót na Białoruś i unieważniły paszport.

Paszport abp. Kondrusiewicza unieważniony

“Pański paszport obywatela Białorusi został uznany za nieważny przez organy spraw wewnętrznych” – poinformował abp Tadeusza Kondrusiewicza białoruski Państwowy Komitet Graniczny. O sprawie informuje portal catolic.by.

Polak został biskupem w Papui Nowej Gwinei

Papież Franciszek mianował w sobotę bp. Piotra Dariusza Kałużę MSF biskupem diecezji Bougainville w Papui Nowej Gwinei. Do tej pory 53-letni bp Kałuża był ordynariuszem diecezji Goroko, gdzie pracują polscy misjonarze.

Coraz więcej muzułmanów nawraca się na chrześcijaństwo

W Kościele katolickim we Francji byli muzułmanie stanowią już 10 proc. dorosłych proszących o chrzest. We wspólnotach protestanckich jest ich dwa razy więcej. Przyjęcie wiary w Chrystusa wiąże się w ich przypadku z wielkimi poświęceniami, ponieważ – teoretycznie – w islamie za apostazję grozi im kara śmierci. W praktyce zostają zazwyczaj wykluczeni z rodziny i dotychczasowego środowiska, dlatego potrzebują pomocy innych chrześcijan.

10 ton pomocy humanitarnej trafiło do Bejrutu

Caritas Polska dostarczyła do zrujnowanego wybuchem Bejrutu 10 ton produktów – na pokładzie samolotu znalazła się m. in. żywność, środki higieniczne czy termometry bezdotykowe.