Wiadomości: Świat

Franciszek napisał list do Joe Bidena. Zapewnił go o modlitwie

Na konieczność troski o powszechne dobro wspólne zwrócił uwagę Ojciec Święty Franciszek w swoim przesłaniu do nowego prezydenta USA, Josepha R. Bidena.

Po trzęsieniu ziemi tysiące osób zostało bez domu. Kościół pomaga Indonezji

Caritas Indonezja wspiera poszkodowanych na skutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj. Powstał punkt, z którego wydawane są artykuły pierwszej potrzeby. W wyniku kataklizmu zginęły co najmniej 84 osoby, a tysiące straciły dach nad głową. W wielu miejscach wciąż brakuje prądu, co bardzo utrudnia akcję ratowniczą.

Hiszpańska diecezja sprzeda dzieła sztuki, by pomóc ubogim

Metropolita Walencji, na wschodzie Hiszpanii, kardynał Antonio Cañizares ogłosił, że utworzona w okresie pandemii COVID-19 fundacja Pauperibus rozpocznie działania służące likwidacji nasilającego się wraz z koronakryzysem ubóstwa w parafiach tej hiszpańskiej archidiecezji. Jak wyjaśnił hierarcha, w najbliższym czasie nowa instytucja przeprowadzi licytację należących do lokalnego Kościoła dzieł sztuki.

Franciszek do księży: Mamy być specjalistami od kochania innych

„Niech Pan błogosławi i towarzyszy waszej pracy, waszym sercom, waszym dłoniom, kolanom, gdy się modlicie. Niech błogosławi i towarzyszy waszym nadziejom, waszym dobrym intencjom, a przede wszystkim niech błogosławi i towarzyszy waszej jedności” – te słowa papież skierował w specjalnym przesłaniu do biskupów, duchowieństwa diecezjalnego oraz zakonników Wenezueli.

Kolejny kapłan zamordowany w Nigerii. Został stracony maczetą

Ciało ks. Johna Gbakaana zostało znalezione w sobotę, dzień po jego uprowadzeniu przez nieznanych mężczyzn. Agenzia Fides, służba informacyjna Papieskich Towarzystw Misyjnych, poinformowała, że ​​kapłan „został stracony maczetą w tak brutalny sposób, że identyfikacja była prawie niemożliwa”.

76 zniszczonych świątyń i budynków kościelnych. Chorwacja po trzęsieniu ziemi

W trzęsieniu ziemi, jakie 29 grudnia nawiedziło Chorwację, zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 76 świątyń i innych budynków kościelnych. Ten bilans strat dotyczy jedynie diecezji Sisak, na której terenie znajdowało się epicentrum wstrząsów.

Węgrzy liczą na wizytę papieża. “Mamy nadzieję, że sytuacja związana z pandemią poprawi się”

Kościół katolicki na Węgrzech nie traci nadziei, że planowany na wrzesień Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie i wizyta papieża Franciszka dojdą do skutku. W rozmowie z portalem informacyjnym Válasz prymas Węgier kard. Peter Erdő powiedział, że Kościół jest „zdecydowany” zorganizować to wielkie wydarzenie kościelne, które z powodu pandemii zostało przesunięte z 2020 na 2021 rok.

Marsz dla Życia w Paryżu. Wzięło w nim udział 5 tys. osób

W Paryżu przeszedł w niedzielę Marsz dla Życia. Tym razem, z powodu pandemii, uczestniczyła w nim ograniczona liczba uczestników, w sumie 5 tys. osób. Kolejnych 10 tys. łączyło się za pośrednictwem internetu.

Kongres Rodzin Polonijnych w formie online. „Mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny”

Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami.

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji. W wyniku kataklizmu zginęły co najmniej 42 osoby, a ponad 600 zostało rannych.