Wiadomości: Świat

Kard. Marx wstrząśnięty raportem ws. nadużyć. Prosi o wybaczenie

“Jestem wstrząśnięty i wstydzę się” – powiedział kardynał Reinhard Marx, obecny metropolita Monachium i Fryzyngi, po opublikowaniu w czwartek raportu dotyczącego nadużyć seksualnych, do których doszło w latach 1945-2019.

Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Według raportu dotyczącego nadużyć popełnionych przez księży w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, kard. Joseph Ratzinger miał się dopuścić czterech błędów w podejściu do takich przypadków. Do dokumentu odniósł się w komunikacie Watykan.

“Nie był zamieszany w sprawy nadużyć”. Seewald o zarzutach wobec Benedykta XVI

Peter Seewald, biograf papieża, broni Benedykta XVI przed zarzutami o błędy w postępowaniu z nadużyciami seksualnymi księży z czasów, gdy był on arcybiskupem Monachium. „W sprawie księdza Petera H. nie było żadnych dowodów na to, że Ratzinger był w to zamieszany” – powiedział.

Organizacja Open Doors: 360 milionów chrześcijan cierpi z powodu prześladowań

360 milionów chrześcijan zostało w ubiegłym roku w wysokim stopniu dotkniętych uciskiem, kontrolą i przemocą z powodu swojej wiary. To o 20 milionów więcej niż rok wcześniej – donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie „Open Doors” (Otwarte Drzwi).

Modlitwa przed klinikami aborcyjnymi w Hiszpanii. Dochodzi tam do 100 tys. aborcji

Około 100 tysięcy zabiegów przerywania ciąży jest przeprowadzanych co roku w Hiszpanii, przypominają autorzy kampanii zachęcającej do modlitwy przed klinikami aborcyjnymi.

Kradzież relikwii św. Jana Pawła II z bazyliki we Francji

Z bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial w weekend 8 i 9 stycznia skradziono relikwię św. Jana Pawła II, która znajdowała się w kaplicy św. Błażeja. Śledztwo w tej sprawie jest w toku.

Ziemia Święta ponownie otwarta dla pielgrzymów

Pomimo rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa i rekordowej liczby zakażeń, Izrael ponownie otwiera się na turystów z zagranicy. Jest to dobra wiadomość z punktu widzenia mieszkańców, którzy w większości czerpią dochody z obsługi pielgrzymów i turystyki religijnej.

Izrael: rośnie liczba chrześcijan. Jest ich o 1,4 proc. więcej niż rok temu

Izraelskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS) opublikowało najnowsze dane dotyczące mniejszości chrześcijańskiej w Izraelu. Pokazują one, że społeczność chrześcijańska w Izraelu rośnie, przy czym większość zamieszkuje północ kraju i jest wśród niej mniej rodzin wielodzietnych w porównaniu z innymi grupami religijnymi.

Seria profanacji kościołów we Francji. Do kradzieży i zniszczeń doszło w trzech świątyniach

W ostatnich dniach w trzech kościołach we Francji doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu, włamań do skarbonek, kradzieży sprzętu liturgicznego i innych zniszczeń.

“Jeśli ktoś ma problemy psychiczne, nie nazywajmy go opętanym”. Abp Scicluna przestrzega

Arcybiskup Charles Scicluna przestrzegł, aby nie nazywać opętanymi przez diabła osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym. “Musimy być bardzo ostrożni i uważni” – podkreślił arcybiskup Malty.