Wiadomości: Świat

Nigeria: napastnicy podpalili i zniszczyli kościół

Uzbrojeni bandyci zniszczyli kościół katolicki Świętej Rodziny w stanie Kaduna na północy Nigerii. Napastnicy przypuścili szturm na wioskę Kikwari, w prowincji Kajuru, podpalając świątynię i dwa inne budynki. Mieszkańcy uciekli w bezpieczne miejsce po tym, jak zostali zaalarmowani o pojawieniu się bandytów na ich terenie.

Chrześcijanie w Iraku czekają na Papieża z wielką nadzieją i radością

Mimo możliwych ograniczeń spowodowanych epidemią chrześcijanie w Iraku oczekują z wielką radością na wizytę papieża Franciszka. Mają świadomość, że pielgrzymka ta będzie wyglądać zupełnie inaczej niż inne papieskie podróże apostolskie.

Aż 6 mln wirtualnych pielgrzymów nawiedziło w 2020 roku sanktuarium w Padwie

Sanktuarium św. Antoniego w Padwie ma za sobą trudny rok. Podczas gdy zazwyczaj przybywa do niego ponad ćwierć miliona pielgrzymów, z powodu pandemii pojawiło się zaledwie 339 pielgrzymek, w których wzięło udział niespełna 14 tys. osób. Jak jednak podaje agencja ACI, niesamowita liczba wiernych nawiedziła sanktuarium wirtualnie. Za pośrednictwem Facebooka z padewskim sanktuarium połączyło się w 2020 roku 6,3 mln wiernych, z czego 1,2 mln jednego tylko dnia 13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego.

Papież odwiedził w Rzymie poetkę, która ocalała z Holocaustu

W sobotę po południu Ojciec Święty odwiedził Edith Bruck, Żydówkę ocalałą z zagłady, w jej domu w Rzymie. Było to niezapowiedziane spotkanie.

Arcybiskup Turynu przyjął do domu bezdomnych

Arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia wezwał zakony, parafie, a także osoby prywatne do otwarcia drzwi ich domów dla bezdomnych, którzy w tych dniach stawiają czoło zimnu. Sam przyjął do swojego domu osoby bezdomne.

Biskupi modlą się za ofiary pandemii. W Europie zmarło już ponad 700 tys. osób

Od Środy Popielcowej i przez cały okres Wielkiego Postu przewodniczący konferencji episkopatów Europy zachęcają do modlitwy za ofiary pandemii. Uruchomili sieć modlitewną, obejmującą ponad 770 tys. osób, które do tej pory zmarły na naszym kontynencie z powodu koronawirusa.

Niemiecki duchowny o działaniach Benedykta XVI: zależało mu na ujawnianiu nadużyć

“Z analizy odpowiednich dokumentów jasno wynika, że Josephowi Ratzingerowi od samego początku zależało na ujawnianiu, wykrywaniu nadużyć wobec małoletnich w Kościele oraz zadośćuczynieniu ofiarom, dając w ten sposób świadectwo wiarygodności Kościoła” – podkreślił ks. Markus Graulich SDB, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, na łamach niemieckiego dziennika Die Tagespost”

Będzie można wirtualnie przejść drogę krzyżową w Jerozolimie

Ziemia Święta wciąż pozostaje niedostępna dla pielgrzymów w związku z ograniczeniami sanitarnymi. Franciszkanie próbują jednak, przynajmniej wirtualnie, udostępnić najważniejsze miejsca samej Jerozolimy, związane tradycyjnie z męką i śmiercią Chrystusa. „Hic – Na drodze krzyżowej”: taki tytuł nosi projekt zainicjowany przez Kustodię Ziemi Świętej na czas pandemii.

Genialny artysta, który został świętym. Kościół wspomina bł. Fra Angelica

Dzisiaj Kościół obchodzi wspomnienie błogosławionego Fra Angelico – Jana z Fiesole, kontemplatyka, twórcy cudownych fresków oraz patrona artystów. Szczególnie wspominają go dominikanie, bowiem należał do Zakonu Kaznodziejskiego.

Archidiecezja Madrytu pomaga ofiarom wykorzystywania, także poza Kościołem

W 2020 roku archidiecezja Madrytu zapewniła wsparcie 85 ofiarom wykorzystywania, nie tylko seksualnego. 75 osób to bezpośrednie ofiary, a 10 to członkowie ich rodzin.