Wiadomości: Świat

Księżom na pogrzeb wstęp wzbroniony. Nowe restrykcje w Chinach

Chiński rząd zaostrzył w niektórych regionach kraju przepisy dotyczące posługi kapłańskiej przez księży katolickich. Według nowych reguł nie mogą oni brać udziału w pochówku zmarłych wiernych.

Porywacze zabili jednego z uprowadzonych nigeryjskich kleryków

Nazywał się Michael Nnadi i miał zaledwie 18 lat. Ostatni porwany 8 stycznia nigeryjski kleryk został znaleziony martwy – poinformował biskup diecezji Sokoto Matthew Hassan Kukah. Wiadomość przekazał serwis ACI Africa.

“Ubodzy dają mi odwagę w moim powołaniu”. Kard. Krajewski otwiera kolejną noclegownię

Kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, otworzy dzisiaj w Praia a Mare, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej w Kalabrii, noclegownię dla bezdomnych. Znajduje się w niej trzynaście miejsc. Schronisko zbudował miejscowy 35-letni proboszcz, ks. Marco Avena, który pomagał ubogim jeszcze podczas swoich studiów w Rzymie.

Dzięki Piusowi XII ocalało blisko milion Żydów

W czasie II wojny światowej papież Pius XII doprowadził do uratowania ponad 947 tys. Żydów. Wielu biskupów i księży było zaangażowanych w podobne operacje mające na celu ratowanie ludzi przed aresztowaniem lub deportacją. Tę prawdę próbowali nagłośnić uczestnicy konferencji zorganizowanej w siedzibie Rady Powierniczej ONZ w Nowym Jorku.

Sąd apelacyjny uniewinnił kard. Barbarina

Sąd apelacyjny w Lyonie uniewinnił arcybiskupa tego miasta kard. Philippe’a Barbarina, którego sąd pierwszej instancji skazał w marcu 2019 r. na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu za niedoniesienie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich, jakiego dopuścił się jeden z księży jego archidiecezji, ks. Bernard Preynat.

“Przynajmniej wolna”. Asia Bibi wydaje autobiografię

Historia jej wieloletniego więzienia w celi śmierci a potem procesu uniewinniającego elektryzowała cały świat, o jej prawo do wolności walczyło też wielu Polaków. Asia Bibi – chrześcijanka z Pakistanu, która od niespełna roku mieszka w Kanadzie, właśnie publikuje książkę ze wspomnieniami.

Zamach na meczet, prześladowania chrześcijan. Coraz trudniejsza sytuacja w Nigerii

W wyniku zamachu na meczet w mieście Gwoza w północno-wschodniej Nigerii śmierć poniosło pięć osób. Nie ustają też prześladowania wobec chrześcijan w tym kraju.

Kard. Tagle pożegnał się z archidiecezją Manila. Następca wciąż nieznany

Przenoszący się wkrótce na stałe do Rzymu kard. Luis Antonio Tagle został wczoraj uroczyście pożegnany przez swoją archidiecezję w Manili na Filipinach. Nadal nie znamy jeszcze nazwiska jego następcy.

Dziecięce hospicjum s. Michaeli Rak w Wilnie prawie gotowe. Znamy termin otwarcia

Już 15 lutego w Wilnie odbędzie się uroczyste poświęcenie pierwszego na Litwie dziecięcego hospicjum, które przy znacznym współudziale Polaków utworzyły tam s. Michaela Rak i inne polskie siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Będzie to oddział dziecięcy już działającego Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki.

Nie manipulujmy prawdą. Wspólny apel biskupów Europy na rocznicę wyzwolenia Auchwitz

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – pisze prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w imieniu Episkopatów naszego kontynentu. Oświadczenie ukazało się w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.