Wiadomości: Świat

Kapłan z Karakosz: przyjazd Franciszka jest dla nas lekarstwem niosącym nadzieję

Chrześcijanie w Iraku przygotowują się do pielgrzymki papieża, którą została zaplanowana na początku marca. W czasie podróży Franciszek odwiedzi m.in. miasto Karakosz, które powoli wraca do życia po latach dominacji rebeliantów z Państwa Islamskiego. „Papież przywiezie nam lekarstwo tak potrzebnej nadziei” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Georges Jahola.

Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Watykan odpowiada na pytania

Watykańska kongregacja odpowiedziała na pytania o to, jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. Poinformowała, że ma być ona sprawowana w kościołach według zasad, które zostały określone w tamtym roku.

Kościół Anglii i Walii: 6 zasad ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami

Kościół w Anglii i Walii wyciąga wnioski ze skandalu nadużyć. Krajowa Katolicka Komisja Ochrony opublikowała raport za rok 2019, w którym sformułowano sześć zasad ochrony dzieci i młodzieży.

W całej Europie powstaje łańcuch modlitewny w intencji ofiar pandemii

Przewodniczący konferencji episkopatów państw Europy tworzą „sieć modlitwy” za ofiary pandemii koronawirusa na kontynencie. Począwszy od Środy Popielcowej, przez cały czas Wielkiego Postu trwać będzie „łańcuch eucharystyczny”, polegający na tym, że w każdy dzień tego okresu liturgicznego w kolejnych państwach odprawiane będą Msze św. w tej intencji.

Z powodu COVID-19 w styczniu umierał w Meksyku średnio jeden kapłan dziennie

Od początku trwania pandemii w Meksyku zmarło z powodu koronawirusa 172 księży, 5 biskupów, 10 diakonów i 7 braci zakonnych. Najtragiczniejszy był pod tym względem pierwszy miesiąc 2021 roku – w styczniu zmarło 37 księży, 1 biskup, 2 siostry zakonne i dwóch diakonów.

Krytyka gender może być w Szkocji uznawana za przestępstwo

W szkockim parlamencie zaprezentowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym. Projekt ten uznaje wszelką krytykę ideologii gender za przestępstwo.

Mija 6 lat od męczeńskiej śmierci koptów. “To święci wszystkich chrześcijan”

Na początku stycznia 2015 dżihadyści porwali i uprowadzili 20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka, a 15 lutego opublikowali film, na którym pokazują, jak ścinają im głowy. “Są naszymi świętymi, świętymi wszystkich chrześcijan, świętymi wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich. Są tymi, który wybielili swe życie we krwi Baranka” – powiedział Papież Franciszek w specjalnym wideoprzesłaniu, nagranym z racji obchodzonego dziś Dnia Współczesnych Męczenników, który zorganizowała koptyjska diecezja londyńska.

Kard. Krajewski: Jan Paweł II prosił o modlitwy i Msze święte

Od 15 lat w każdy czwartek przy grobie Jana Pawła II w bazylice św. Piotra sprawowana jest Eucharystia. Ta tradycja zrodziła się z osobistego przekonania kard. Konrada Krajewskiego o wypełnieniu prośby, jaką papież Polak zawarł w swoim testamencie. Jan Paweł II prosił w nim o modlitwę i odprawianie Mszy świętej. “Nie ma takiej Mszy świętej w ciągu tygodnia, jeśli nie jest oczywiście z papieżem, w której uczestniczyłoby tyle osób” – mówi kard. Krajewski.

Zakaz pokazywania symboli religijnych w czasie egzaminu online

Uniwersytet w Turynie przygotował listę zasad, jakie będą obowiązywać studentów w czasie zbliżających się egzaminów. Na ekranie komputera nie może być widać w tle krzyży ani innych symboli religijnych.

USA: Przybywa samozwańczych proroków, niektórzy przyznają się do pomyłek

Rosnącej ostatnio w Stanach Zjednoczonych liczbie „proroków” ewangelikalnych poświęciła niedawno obszerny artykuł w “New York Times” Ruth Graham, śledząca na bieżąco życie religijne w swoim kraju. Zwróciła uwagę, że zjawisko to nadal trwa, mimo że zdecydowana większość z nich przepowiadała zwycięstwo Donalda Trumpa w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. Obecnie niektórzy kaznodzieje przeprosili swych słuchaczy za swe wcześniejsze błędne “proroctwa”.