Wiadomości: Świat

Brytyjski parlament ostatecznie zalegalizował aborcję w Irlandii Płn.

Brytyjski parlament zatwierdził 17 czerwca ostatecznie przyjęte na terenie Irlandii Północnej przepisy aborcyjne, czyniąc je tak liberalnymi, jakimi są one na terenie Wielkiej Brytanii. Uczynił to wbrew protestom, ale na mocy obowiązującego prawa.

Władze znów zamknęły kościoły w Pekinie. Były otwarte kilka dni

Po nowym wybuchu koronawirusa w Pekinie zostały zamknięte wszystkie stołeczne kościoły. Wcześniej, po ustaniu pierwszej fali pandemii, biskup Pekinu Joseph Li Shan oraz prorządowe Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich zapowiedzieli, że kościoły zostaną otwarte 10 czerwca.

“Ewangelia pomogła mi przetrwać”. Kard. Pell o pobycie w więzieniu

Były metropolita Sydney wziął udział w rekolekcjach dla Australijskiego Stowarzyszenia Studentów Katolickich, podczas których mówił do młodych o cierpieniu i o tym, jak wytrwać w wierze w czasie ciężkiej próby.

Największa od ponad 50 lat liczba aborcji w Anglii i Walii

W 2019 roku w Anglii i Walii odnotowano rekordową liczba aborcji. To największa liczba zabiegów od 1967 r., czyli od kiedy aborcja została zalegalizowana prawnie. Jak podaje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej największy wzrost dotyczy kobiet w wieku od 30 do 34 lat.

Augustianki wysłały papieżowi “róże św. Rity”. Franciszek napisał do nich list

Pięć “róż świętej Rity” przesłały Papieżowi mniszki z klasztoru w Cascii. Franciszek napisał do sióstr list z podziękowaniami.

Dzięki epidemii powstała w Rumunii internetowa telewizja katolicka

W czasie pandemii, gdy przez dwa miesiące nie można było odprawiać Mszy św. w świątyniach, Kościołowi w Rumunii udało się nawiązać współpracę z władzami państwowymi, by zaspokoić potrzeby duchowe wiernych. Tak powstała TV Maria, katolicka telewizja internetowa. Rozpoczęła swoją działalność w Wielkanoc.

Stolica Apostolska mogłaby doprowadzić do światowego porozumienia ws. szczepionki na koronawirusa?

Stolica Apostolska może wpłynąć na inne państwa, by wypracowały na światowe porozumienie zapewniające równy dostęp wszystkich państw świata do szczepionki na COVID-19. Opinię taką wygłosił Fabrizio Marrella, profesor prawa międzynarodowego na uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji.

Znamy datę beatyfikacji Carlo Acutisa – nastolatka z Włoch

Zmarły zaledwie 14 lat temu włoski nastolatek Carlo Acutis będzie beatyfikowany 10 października w Asyżu – poinformował arcybiskup tego miasta. To był jeden z najszybszych procesów beatyfikacyjnych ostatnich lat.

Św. Antoni nad miastem Padwa czyli obchody odpustowe w czasie epidemii

Zamiast tradycyjnej procesji z relikwiami i figurą św. Antoniego – która nie mogła przejść przez Padwę z powodu trwającego stanu epidemii – relikwie i figurę załadowano na pokład helikoptera, aby Święty mógł błogosławić wiernym z góry. W tym roku tradycyjny odpust ku czci św. Antoniego miał w jego włoskim mieście inny przebieg niż zwykle.

“Chrześcijanie nie powinni popierać ruchu Black Lives Matter”

Ruch Black Lives Matter, który przewodzi protestom, jakie wybuchły w USA w reakcji na śmierć George’a Floyda, szkodzi sprawie walki o sprawiedliwość społeczną i nie ma nic wspólnego z wartościami ewangelicznymi – uważa afroamerykański działacz Ryan Bomberger.