Wiadomości: Świat

Była protestantka mówi o swoim nawróceniu. „Wiedziałam, że stoi przede mną sam Jezus”

Podczas trwającego w Budapeszcie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego wśród licznych wydarzeń modlitewnych i kulturalnych znalazł się czas na świadectwa o mocy Eucharystii. Jednym z nich podzieliła się była protestancka misjonarka Barbara Heil. „Adoracja Jezusa w Eucharystii zmieniła moje życie” – powiedziała.

Papież w Budapeszcie i na Słowacji [PROGRAM WIZYTY]

W dniach 12-15 września papież Franciszek złoży wizytę apostolską na Słowacji. Po kilkugodzinnym pobycie w Budapeszcie na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Ojciec Święty uda się do Bratysławy, a w kolejnych dniach odwiedzi Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Hasłem 34. podróży apostolskiej Franciszka są słowa: “Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Meksyk: karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją

Kilka artykułów kodeksu karnego stanu Coahuila w Meksyku przewidywało możliwość kary więzienia do 3 lat dla kobiet, które dokonały aborcji. Sąd Najwyższy uznał te zapisy za niezgodne z konstytucją. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Bp Lechowicz: Liczba Polaków na Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie jest zawstydzająca. Jestem bardzo rozczarowany

„Jeśli od liczby Polaków, uczestniczących w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie odliczylibyśmy młodzież polonijną, to podejrzewam, że zostałoby tu kilkadziesiąt osób z całej Polski. W moim przekonaniu jest to zawstydzające i zastanawiające” – mówi w rozmowie z KAI bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, który towarzyszy stuosobowej grupie młodzieży polonijnej, uczestniczącej w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie.

Szef niemieckiego episkopatu o dokumencie synodalnym: „To kamień milowy”

Mianem „kamienia milowego na drodze synodalnej w świecie oraz dla Kościoła w Niemczech” określił przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing opublikowany w Watykanie Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Franciszek, patriarcha Bartłomiej i abp Welby apelują o ochronę stworzenia. „To krytyczny moment”

Po raz pierwszy przywódca Kościoła katolickiego, patriarcha prawosławny i przewodniczący wspólnoty anglikańskiej wspólnie apelują o pilną potrzebę zrównoważenia środowiska i tego, jaki wpływ na ubóstwo ma zanieczyszczenie przyrody.

“Ojcze nasz” w języku Romów z okazji pielgrzymki papieża na Słowację

Na Słowacji trwają intensywne przygotowania do wizyty papieża Franciszka, która rozpocznie się 12 września. W ramach wizyty, w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę – „miasto- satelitę” Lunik IX, gdzie w krytycznych warunkach mieszka ponad 4 tysiące Romów. Z tej okazji organizatorzy przetłumaczyli Modlitwę Pańską na wersję, która będzie mogła być mówiona i śpiewana wspólnie przez Romów w ich różnych dialektach.

1200 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię Świętą. W Budapeszcie rozpoczął się Kongres Eucharystyczny

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Angelo Bagnasco, podczas której ponad 1200 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej Rozpoczął się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Kościół nie może milczeć, nie może pozwolić ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego – zaapelował.

Słowacja: Małe zainteresowanie spotkaniami z papieżem. Biskupi rezygnują z obowiązku szczepienia

W związku z niewielką liczbą zgłoszeń na msze św. podczas wizyty papieża na Słowacji, episkopat tego kraju rozszerza krąg osób uprawnionych do uczestnictwa w liturgiach. W spotkaniach z Franciszkiem mogą wziąć udział nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale także te, które wyleczyły się z Covid-19 lub mają aktualny ujemny wynik testu na koronawirusa. Poinformowała o tym w sobotę Konferencja Episkopatu na swojej stronie internetowej.

Anglikański biskup ogłosił, że przechodzi na katolicyzm

Anglikański biskup Ebbsfleet, Jonathan Goodall, zrezygnował ze stanowiska, aby przejść do Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłosił to w piątek arcybiskup Canterbury i prymas Kościoła Anglii abp Justin Welby. Podziękował biskupowi za jego ośmioletnią służbę na tym stanowisku i życzył jemu i jego żonie Sarah “wszystkiego dobrego na przyszłość”.