Wiadomości: Świat

Trapiści zamykają klasztor we Francji. Nie ma nowych powołań

Opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche we Francji zamyka podwoje z powodu braku nowych powołań. Taką decyzję podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w wigilię Bożego Narodzenia, jak poinformował dziennik “La Croix”.

Indie cofnęły blokadę funduszy dla Misjonarek Miłości. To jednak nie koniec ich problemów

Indyjskie władze cofnęły blokadę możliwości przyjmowania funduszy zagranicznych przez Misjonarki Miłości. “Rząd wycofał się wyłącznie ze względu na protesty w całych Indiach i na świecie” – uważa Brinelle D’Souza z Tata Institute w Bombaju.

Rosja przywróci karę śmierci? Kościół prawosławny wyraża sprzeciw: nie wolno nam

Pod koniec grudnia prezes rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego zasugerował, że Rosja mogłaby znieść moratorium na karę pozbawienia życia, obowiązujące od 1996 roku. “Historia powinna nas nauczyć, że nie wolno nam powtarzać tych błędów” – powiedział metropolita Hilarion.

Kazachstan: katolicy modlą się o pokój i ustanie zamieszek

O modlitwę w intencji szybkiego rozwiązania obecnej sytuacji w kraju oraz zaprowadzenie pokoju i dobrobytu zachęcili wiernych biskupi katoliccy i ordynariusze Kazachstanu. 10 stycznia obchodzony jest w tym kraju narodowy dzień żałoby. Podczas zamieszek zginęły tam 164 osoby, a 719 przebywa w szpitalach. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci.

Kard. Duka: w pandemii doceniliśmy wartość rodziny i przyjaźni

“Pierwsza faza pandemii wydobyła z ludzi to, co najlepsze. Teraz jednak nam wszystkim, pracownikom służby zdrowia i obywatelom, daje się we znaki zmęczenie. Dlatego musimy być dla siebie bardziej wyrozumiali” – wskazuje na to kard. Dominik Duka w wywiadzie dla Czeskiego Radia. Zauważa, że druga faza pandemii lepiej pozwoliła nam docenić wartość rodziny i przyjaciół. Lepiej też zrozumieliśmy własne ograniczenia.

Indie: władze eksmitują sierociniec Misjonarek Miłości w Kalkucie

Indyjskie władze nakazały eksmisję podopiecznych sierocińca prowadzonego przez Misjonarki Miłości w Kalkucie. Na początku roku urzędnicy zablokowali zakonnicom możliwość przyjmowania zagranicznych funduszy, z których utrzymywały placówkę, a teraz nie przedłużyli im dzierżawy ziemi, na której się ona znajduje.

Włoska diecezja rezygnuje z chrzestnych. “Stali się ozdobnikiem liturgii”

Biskup kolejnej włoskiej diecezji zdecydował o rezygnacji z obecności rodziców chrzestnych podczas sakramentu chrztu. „Te postaci utraciły swoje duchowe znaczenie, a ich obecność na liturgii była czysto formalna” – mówi biskup Domenico Mogavero.

Wielka Brytania: Pielęgniarka została zwolniona za noszenie krzyżyka. Sąd orzekł na jej korzyść

61-letnia pielęgniarka Mary Onuoha została zwolniona z pracy za noszenie małego krzyżyka. Władze szpitala nakazały, aby kobieta zdjęła go ze “względów sanitarnych”. Brytyjski trybunał orzekł, że to oznaka dyskryminacji za wiarę i naruszenie praw człowieka.

Co z wizytą papieża na Ukrainie? “Rosja robi wszystko, by ją uniemożliwić”

Rosja bardzo stara się uniemożliwić wizytę papieża na Ukrainie – powiedział nowo mianowany ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Nie żyje biskup, który był przeciwnikiem szczepień. Chorował na COVID-19

Prawosławny metropolita Etolii i Akarnanii w zachodniej Grecji Kosmas, zdecydowany przeciwnik szczepień, zmarł na COVID-19 po miesięcznej walce z tą chorobą. Miał 76 lat.