Wiadomości: Świat

Koronawirus z Wuhan coraz mocniej dotyka Kościół w Europie

Sanktuarium w Lourdes zamyka baseny dla chorych, Watykan przesuwa kolejne wydarzenia, środki ostrożności w Rzymie – koronawirus z Wuhan coraz mocniej dotyka też Kościół w Europie.

Spotkanie o Ekonomii Franciszka przesunięte na listopad

Zapowiedziane przez samego papieża w Liście na Wielki Post spotkanie młodych wokół tzw. “ekonomii Franciszka” zostało przesunięte na 21 listopada, z uwagi na “trudności w podróżowaniu” jakie napotykają obecnie jego uczestnicy.

Asia Bibi marzy o spotkaniu z Franciszkiem

Marzę o spotkaniu z papieżem Franciszkiem – wyznała Asia Bibi w Paryżu, podczas spotkania autorskiego wokół jej książki “Nareszcie wolna”. Chrześcijanka z Pakistanu, która 9 lat spędziła w celi śmierci po wyroku za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi, prawdopodobnie zamieszka we Francji.

Rzymski kościół z arcydziełami Caravaggia zamknięty z powodu koronawirusa

Z powodu stwierdzenia u jednego z tutejszych kapłanów zarażania koronawirusem zamknięty do odwołania został kościół św. Ludwika w Rzymie. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów świątyń Wiecznego Miasta, a zarazem pierwsza zamknięta z powodu epidemii.

Ułaskawiony po latach ks. Ernesto Cardenal z Nikaragui nie żyje

Był poetą, kapłanem, działaczem społecznym, suspendowanym przez Jana Pawła II w latach 80. za zaangażowanie w politykę. W wieku 95 lat zmarł w Nikaragui ks. Ernesto Cardenal, którego zaledwie rok wcześniej papież Franciszek “ułaskawił”.

Założyciel Wspólnoty Sant’Egidio: Zamknięcie tylu kościołów we Włoszech wywołuje we mnie gorycz

Zamknięcie tylu kościołów w północnych Włoszech, odwołanie Mszy św., pogrzeby tylko w najmniejszym kręgu rodzinnym i podobne działania wywołały we mnie pewną gorycz- wyznał w komentarzu do turyńskiego dziennika „La Stampa” prof. Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy wprowadza specjalne środki w związku z koronawirusem

  W związku z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem Łaciński Patriarchat Jerozolimy wydał specjalne zalecenia dotyczące uroczystości religijnych.

Beatyfikacja nastolatka z Włoch być może już w maju

Beatyfikacja Carlo Acutisa, 15-letniego chłopca z Włoch już nazywanego patronem internautów, może się odbyć 1 maja w Asyżu – donosi portal Crux, powołując się na wypowiedź mamy kandydata na ołtarze. Powiedziała ona, że prośba o wyznaczenie daty uroczystości na ten termin wpłynęła do Stolicy Apostolskiej.

Hongkong wstrzymuje spowiedzi w Wielkim Poście

Publiczne Msze św. wstrzymane do odwołania, odwołane dyżury księży w konfesjonałach, likwidacja nabożeństw Drogi Krzyżowej w kościołach – to najnowsze rozporządzenia administratora apostolskiego w Hongkongu z powodu wzrastającej liczby zarażeń koronawirusem.

Kobieta sekretarzem Episkopatu Niemiec? Rezygnacja ks. Langendörfera

Po nieoczekiwanej rezygnacji 68-letniego kardynała Reinharda Marxa z funkcji przewodniczącego Konferencji Biskupów, o swojej rezygnacji poinformował dziś nieoczekiwanie sekretarz generalny niemieckiego episkopatu, 68-letni jezuita, ks. Hans Langendörfer. Nie wyklucza, że jego miejsce może zająć kobieta.