Wiadomości: Świat

Hongkong wstrzymuje spowiedzi w Wielkim Poście

Publiczne Msze św. wstrzymane do odwołania, odwołane dyżury księży w konfesjonałach, likwidacja nabożeństw Drogi Krzyżowej w kościołach – to najnowsze rozporządzenia administratora apostolskiego w Hongkongu z powodu wzrastającej liczby zarażeń koronawirusem.

Kobieta sekretarzem Episkopatu Niemiec? Rezygnacja ks. Langendörfera

Po nieoczekiwanej rezygnacji 68-letniego kardynała Reinharda Marxa z funkcji przewodniczącego Konferencji Biskupów, o swojej rezygnacji poinformował dziś nieoczekiwanie sekretarz generalny niemieckiego episkopatu, 68-letni jezuita, ks. Hans Langendörfer. Nie wyklucza, że jego miejsce może zająć kobieta.

Asia Bibi poprosiła o azyl Francję, prezydent Macron go udzieli

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, której uwięzienie i proces śledził przez lata cały świat, poprosiła o azyl Francję, ponieważ Kanada, gdzie obecnie mieszka pozwoliła jej na pobyt tylko przez rok. Prezydent Emmanuel Macron już zapowiedział, że tego azylu jej udzieli.

Niemiecki biskup wstrząśnięty tragedią podczas pochodu karnawałowego

Biskup Moguncji Peter Kohlgraf jest przerażony tragedią, do jakiej doszło w Volkmarsen, niewielkim miasteczku w niemieckiej Hesji, gdy w tradycyjny pochód karnawałowego „szalonego poniedziałku” (Rosenmontag) wjechało rozpędzone auto. Jak poinformowała policja, rannych zostało 30 osób, w tym kilka z nich ciężko.

Francuscy dominikanie zbadają nauczanie o. Philippe’a, współzałożyciela Arki

Francuski prowincjał dominikanów o. Nicolas Tixier ogłosił powołanie historycznej i teologicznej grupy ekspertów, których zadaniem będzie zbadanie błędów w nauczaniu dominikanina o. Thomasa Philippe’a, współzałożyciela Arki i przewodnika Jeana Vanier’a. Obaj dopuścili się poważnych nadużyć seksualnych.

10 włoskich diecezji zawiesza Msze św. z powodu koronawirusa

Aż 10 włoskich diecezji z terenu Lombardii, gdzie zanotowano dotąd najwięcej zakażeń koronawirusem, do odwołania zawiesiło sprawowanie Mszy św. i innych nabożeństw. W tym gronie znalazły się takie słynne kościoły jak sanktuarium św. Antoniego w Padwie czy bazylika św. Marka w Wenecji.

Bliżej beatyfikacji s. Leoni Martin – rodzonej siostry św. Tereski

Uznawana jest za patronkę dzieci sprawiających kłopoty wychowawcze. 22 lutego we francuskim mieście Caen zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej Léonii Martin – rodzonej siostry św. Teresy od Dzieciątka Jezus,

Południowokoreańscy pielgrzymi z koronawirusem zwiedzali Ziemię Świętą

Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej u dziewięciu turystów z Korei Południowej stwierdzono zarażenie koronawirusem. Na wiadomość o tym władze Izraela zarządziły kwarantannę dla 200 osób, które stykały się z grupą, poinformowała 23 lutego gazeta „Haaretz”.

Brytyjski rząd dopuści aborcję aż do narodzin? Obrońcy życia apelują do premiera Borisa Johnsona

Brytyjski rząd proponuje aborcję aż do porodu w przypadku „poważnego upośledzenia, w tym niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej, która może znacznie ograniczyć długość lub jakość życia dziecka”. 1875 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka

Franciszek: prośmy Pana, aby natchnął ludzi do przezwyciężenia logiki walki, nienawiści i zemsty

Do ufnej modlitwy o przezwyciężenie logiki walki, nienawiści i zemsty wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św., której przewodniczył 23 lutego w Bari. Był to końcowy etap międzynarodowego spotkania 58 biskupów z 20 krajów śródziemnomorskich, które od 19 bm. obradowało w tym mieście pod hasłem “Morze Śródziemne granicą pokoju”.