Wiadomości: Świat

W Zarwanicy powstała „ukraińska Jerozolima”

Największe na Ukrainie grekokatolickie sanktuarium maryjne w Zarwanicy wzbogaciło się o unikatowy kompleks kaplic i murów tzw. ukraińskiej Jerozolimy. Jego uroczystego poświęcenia dokonał abp Światosław Szewczuk, głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Czego papież oczekuje od irlandzkich jezuitów

Włączcie się w proces uzdrawiania ran zadanych Kościołowi w Irlandii przez nadużycia duchownych – tak Franciszek miał odpowiedzieć na zadane mu przez irlandzkich jezuitów pytanie, jak mogą mu pomóc. Podczas wizyty w tym kraju spotkał się z 60 jezuitami.

Abp Szczepan Wesoły nie żyje

We wtorek 28 sierpnia zmarł w Rzymie abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II.

Wyniki nowych badań nad Całunem Turyńskim

Włoskie media, w tym radio Watykańskie, relacjonują opublikowane na początku sierpnia w naukowym piśmie “Applied Optics” najnowsze badania nad krwią obecną na Całunie Turyńskim. Udowadniają one, że pochodzi ona ze starożytności oraz od torturowanego człowieka.

Dziennikarze pytali, Franciszek odpowiadał

W trakcie powrotnego lotu z Dublina do Rzymu obecni na pokładzie papieskiego samolotu dziennikarze zadali Franciszkowi sporo pytań: o imigrantów, o kwestie nadużyć duchownych, o list abpa Vigano. Odpowiedzi papieża były szeroko komentowane w mediach. Oto pełny zapis pytań i odpowiedzi.

Przewodniczący episkopatu USA apeluje o szybką wizytację

Niedawny list arcybiskupa Carla Marii Viganò wskazuje na konieczność szybkiego przeprowadzenia wizytacji apostolskiej w USA – stwierdza w swoim oświadczeniu przewodniczący tamtejszego episkopatu, kard. Daniel N. DiNardo.

Watykan: papież nie komentuje tez abp Viganò

Ojciec Święty pytany przez dziennikarzy o rewelacje ujawnione przez byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, abp. Carlo Maria Viganò nie chciał komentować tego obszernego dokumentu. „Przeczytajcie uważnie i dokonajcie własnego osądu. Nie powiem o tym ani słowa. Wierzę, że dokument mówi sam za siebie. Macie wystarczająco dużo umiejętności dziennikarskich, by wyciągać wnioski” – powiedział papież. Obszerny liczący około 25 stron dokument zatytułowany “Świadectwo” ukazał się po włosku i angielsku na kilku portalach internetowych, w tym włoskim „La Verità”.

Franciszek prosił o przebaczenie grzechów kapłanów w Irlandii

Na początku Mszy św. w Phonix Park w Dublinie Ojciec Święty w akcie pokuty prosił Boga o przebaczenie za akty nadużyć i grzechy ludzi Kościoła w Irlandii.

130 tys. osób na kulminacyjnej Mszy św. Spotkania Rodzin w Dublinie

Zamiast spodziewanych 500 tys. – 130 tys. osób przybyło na Mszę św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, kończącą Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie.

Kolejne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie

„Ojcze Święty, z wielką radością ogłaszam całemu światu twoją decyzję o zorganizowaniu kolejnego Światowego Spotkania Rodzin w 2021 roku w Rzymie, w piątą rocznicę „Amoris laetitia” – powiedział na zakończenie Mszy św. w Phoenix Park w Dublinie kard. Kevin Farrell.