Wiadomości: Świat

Ukraina: Grekokatolicy są razem z papieżem

Duchowieństwo i wierni Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w naszym kraju i na całym świecie popierają Franciszka we wszystkich jego działaniach – zapewnił arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk na rozpoczęcie dorocznego Synodu biskupów tego Kościoła.

Słowacja: Anna Kolesárova ogłoszona błogosławioną

W słowackich Koszycach na stadionie TJ Lokomotíva nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu w imieniu papieża ogłosił błogosławioną pochodzącą z tych stron Annę Kolesárovą. Ta młoda dziewczyna zginęła w listopadzie 1944 r. z rąk żołnierza sowieckiego, broniąc swej czystości. Jest to pierwsza świecka błogosławiona Słowaczka.

1 września Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W sobotę, 1 września w Kościele katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu, mieście św. Franciszka, będzie miała miejsce ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

Misjonarz i antropolog o. prof. Józef Glinka zmarł w Indonezji

W wieku 86 lat zmarł 30 sierpnia w Indonezji polski werbista, o. prof. Józef Glinka, misjonarz i wybitny antropolog. Pracował w tym kraju od 1965 r.

Zawalił się dach cennego kościoła św. Józefa w Rzymie

W czwartek 30 sierpnia po południu zawalił się nagle dach rzymskiego kościoła pw. św. Józefa Patrona Stolarzy na Kapitolu. Nikt nie ucierpiał, choć straty są ogromne: tu bowiem więzieni byli święci Piotr i Paweł.

W Zarwanicy powstała „ukraińska Jerozolima”

Największe na Ukrainie grekokatolickie sanktuarium maryjne w Zarwanicy wzbogaciło się o unikatowy kompleks kaplic i murów tzw. ukraińskiej Jerozolimy. Jego uroczystego poświęcenia dokonał abp Światosław Szewczuk, głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Czego papież oczekuje od irlandzkich jezuitów

Włączcie się w proces uzdrawiania ran zadanych Kościołowi w Irlandii przez nadużycia duchownych – tak Franciszek miał odpowiedzieć na zadane mu przez irlandzkich jezuitów pytanie, jak mogą mu pomóc. Podczas wizyty w tym kraju spotkał się z 60 jezuitami.

Abp Szczepan Wesoły nie żyje

We wtorek 28 sierpnia zmarł w Rzymie abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II.

Wyniki nowych badań nad Całunem Turyńskim

Włoskie media, w tym radio Watykańskie, relacjonują opublikowane na początku sierpnia w naukowym piśmie “Applied Optics” najnowsze badania nad krwią obecną na Całunie Turyńskim. Udowadniają one, że pochodzi ona ze starożytności oraz od torturowanego człowieka.

Dziennikarze pytali, Franciszek odpowiadał

W trakcie powrotnego lotu z Dublina do Rzymu obecni na pokładzie papieskiego samolotu dziennikarze zadali Franciszkowi sporo pytań: o imigrantów, o kwestie nadużyć duchownych, o list abpa Vigano. Odpowiedzi papieża były szeroko komentowane w mediach. Oto pełny zapis pytań i odpowiedzi.