Wiadomości: Świat

Tłumy mieszkańców Liverpoolu pożegnały Alfie Evansa

Płaczący żałobnicy klaszczą i rzucają kwiaty na karawan wiozący ciało niemal 2-letniego Alfie’go Evansa mijający stadion drużyny Evertonu – podaje na swojej stronie internetowej dziennik „Daily Mirror”. Na wstęgach wypisano słowa „wojownik” i „nasz bohater”. Ojciec Alfie’go, Tom jest zagorzałym kibicem Evertonu.

300 tys. wiernych w Fatimie w rocznicę objawień

Trzysta tysięcy wiernych zgromadziło się 13 maja w Fatimie na Mszy św. odprawianej w 101. rocznicę objawień Matki Bożej w tej portugalskiej miejscowości. Liturgii przewodniczył chiński kardynał John Tong Hon.

715 tys. EUR za papieskie Lamborghini

Sportowy samochód Lamborghini, model Huracán RWD Coupé, podarowany przez producenta papieżowi Franciszkowi w ub.r., został 12 maja sprzedany w Monako przez dom aukcyjny Sotheby’s za 715 tys. euro. Jest to suma ponaddwukrotnie wyższa od ceny rynkowej tego ekskluzywnego pojazdu.

Zamachy bombowe na kościoły w Indonezji

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku zamachów bombowych, w tym zamachu samobójczego, do jakich doszło w niedzielę rano w kościołach w Surabaja w Indonezji. Jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto tego kraju, a jednocześnie stolica prowincji Jawa Wschodnia.

Wietnam: Protest zakonnic, którym władze chcą odebrać klasztor

Ulicami stołecznego Hanoi przeszedł protest wietnamskich sióstr zakonnych, które miejscowe władze chcą wywłaszczyć z posiadanych przez nie budynków, by w to miejsce wybudować dochodowe wieżowce. Siostry protestują także w Ho Chi Minh, gdzie władze dążą do odebrania im klasztoru, w którym mieszka obecnie ponad sześćset zakonnic.

13 maja “Różaniec bez granic” od Alaski do Patagonii

Mieszkańcy krajów obu Ameryk będą modlić się w intencji swoich narodów i o pokój na świecie. W najbliższą niedzielę 13 maja o godz. 15.00 (czasu lokalnego), dołączą do zainicjowanej w Panamie akcji “Różaniec bez granic”, zainspirowanej m.in. ubiegłoroczną modlitwą różańcową na granicach Polski.

Pogrzeb Alfiego Evansa odbędzie się 14 maja

“Matka i ojciec Alfiego, Tom i Kate dziękują społeczeństwu za wsparcie, ale prosili nas, aby poprosić wszystkich, którzy dobrze im życzą, o poszanowanie ich prywatności podczas pogrzebu. Tych, którzy chcą okazać swoje wsparcie, zapraszają, aby ustawili się wzdłuż chodnika na Walton Lane przed Goodison Park od skrzyżowania Spellow w kierunku Queens Drive, ponieważ tamtędy będzie przechodził kondukt pogrzebowy między 11 a 11.30” – czytamy w komunikacie policji z hrabstwa Merseyside w północno-zachodniej Anglii.

Syria: odkryto starożytny podziemny kościół chrześcijański

Podziemny kościół z przełomu III i IV wieku odkryto koło miasta Manbidż na północy Syrii. Archeologom udało się natrafić na ołtarz, kolumny oraz greckie napisy i krzyże kamienne. Znalezisko to jest tym bardziej zaskakujące, że odkryto je na ziemiach, które ponad dwa lata znajdowały się pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego, znanego z barbarzyńskiego niszczenia wszelkich niemuzułmańskich zabytków na tym obszarze.

Franciszek w Loppiano: Budujcie kulturę spotkania i globalnej cywilizacji przymierza

“W przeżywanej obecnie przemianie epokowej trzeba starać się nie tylko o spotkanie między osobami, kulturami i narodami, o przymierze między cywilizacjami, ale także, aby wspólnie sprostać doniosłemu wyzwaniu budowania wspólnej kultury spotkania, globalnej cywilizacji przymierza” – zachęcił Franciszek przemawiając podczas wizyty w Międzynarodowym Miasteczku Ruchu Focolari w Loppiano koło Florencji.

Papież w Miasteczku Focolari

Zaraz po opuszczeniu Nomadelfii papież Franciszek poleciał helikopterem do znajdującego się również w Toskanii Loppiano pod Florencją. To tam znajduje się Międzynarodowe Miasteczko Ruchu Focolari, którego członkowie, podobnie jak ci mieszkający w Nomadelfii, żyją we wspólnocie życia jako “laboratorium braterstwa”.