Wiadomości: Świat

Katolicy w Singapurze modlili się za szczyt Kima z Trumpem

Katolicy Singapuru modlili się w intencji szczytu między przywódcami Korei Północnej – Kim Dzong Unem i Stanów Zjednoczonych – Donaldem Trumpem. Według pierwszych relacji w mediach “spotkanie przebiegło zaskakująco dobrze”.

Kolejne zabójstwo kapłana na Filipinach

W kaplicy Matki Bożej Śnieżnej w miejscowości Zaragoza w diecezji Cabanatuan na wyspie Luzon na Filipinach zamordowano w niedzielę kolejnego kapłana, 40. letniego ks. Richmonda Nilo.

Polacy najliczniejszą europejską grupą podczas ŚDM?

Blisko 3,5 tys. Polaków wybiera się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie – informuje dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Emil Parafiniuk. Prawdopodobnie to polscy pielgrzymi będą najliczniej reprezentowanym narodem Europy podczas spotkania, które odbędzie się w dn. 22-27 stycznia 2019 r.

Sąd Najwyższy odrzucił projekt liberalizacji aborcji w Irlandii

Brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił projekt liberalizacji aborcji w Irlandii Północnej. Jednocześnie większość sędziów stwierdziła, że „obowiązujące tam regulacje naruszają prawa człowieka, nie dopuszczając aborcji w przypadku ciężkich chorób płodu czy też kiedy do poczęcia doszło w wyniku przestępstwa”. Działacze pro-life zapowiadają szereg akcji informacyjnych na rzecz obrony życia.

Brazylijscy piłkarze muszą zrezygnować z gestów religijnych

Podczas rozpoczynających się już za kilka dni w Rosji Piłkarskich Mistrzostw Świata zawodnicy reprezentacji Brazylii muszą zrezygnować z praktykowanych dotychczas gestów religijnych. Według dziennika „O Globo” sztab trenerski zabronił wspólnej modlitwy zarówno na boisku przed rozpoczęciem gry, jak i w hotelu. Swoją decyzję kierownictwo ekipy uzasadnia tym, że pragnie w ten sposób uniknąć niepotrzebnych napięć w kadrze.

Europa Zachodnia odchodzi od Boga

W Holandii ludzi niereligijnych jest już więcej niż chrześcijan, w Irlandii do kościoła przynajmniej raz w miesiącu chodzi jedynie 34 proc. ludzi – to dane z ciekawego raportu dotyczącego religijności Europy Zachodniej. Badania przeprowadził amerykański instytut Pew Research Center w Waszyngtonie.

Kościół pomaga ofiarom wybuchu wulkanu w Gwatemali

Papież modli się za ofiary wulkanu Fuego w Gwatemali. Miejscowy Kościół otwiera natomiast centra pomocy w okolicznych parafiach, zbierane są też pieniądze dla potrzebujących. Według wstępnych danych zginęło co najmniej 49 osób. Drugie tyle odniosło obrażenia. Ponad 3 tys. osób straciło dach nad głową.

Giganci energetyczni spotkają się w Watykanie

Przedstawiciele największych światowych firm z branży energetycznej przyjadą 8 czerwca do Watykanu na dwudniowe spotkanie poświęcone ochronie środowiska. Szczyt organizuje amerykański uniwersytet Notre Dame, a jego elementem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Kobieta zastępcą sekretarza episkopatu we Francji

Rada Stała episkopatu Francji mianowała 60-letnią panią Christine Naline zastępcą sekretarza Konferencji Biskupów Francji. Jej zadaniem będzie koordynowanie pod kierunkiem sekretarza generalnego, ks. Oliviera Ribadeau Dumas posługi duszpasterskiej Kościoła w całej Francji.

Papież odrzuca możliwość interkomunii

Papież Franciszek nie przyjął w obecnej formie ustalonych przez większość biskupów niemieckich wytycznych w sprawie przyjmowania Komunii św. przez niekatolickich współmałżonków. Poinformował o tym prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria w liście do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinharda Marxa.