Wiadomości: Świat

Różaniec na granicach Wielkiej Brytanii – 29 kwietnia

Wielka Brytania jako kolejny kraj – za przykładem Polski i Irlandii – organizuje modlitwę różańcową na swoich granicach. W 50 lat po wprowadzeniu ustawy aborcyjnej na Wyspach Brytyjskich tamtejsi wierni będą modlić się o pomoc w walce przeciw zagrożeniom dla wiary i ludzkiej godności. Wydarzenie zostało zaplanowane na 29 kwietnia.

Na świecie jest ponad 40 mln ofiar handlu ludźmi

W gronie tym jest coraz więcej kobiet i dzieci – ofiar różnego rodzaju zniewolenia i wykorzystywania, zwłaszcza prostytucji i pracy przymusowej. Można ich uznać za niewidzialnych niewolników naszych czasów. Okazją do przypomnienia tej wielkiej tragedii XXI wieku jest przypadający 8 lutego w Kościele katolickim Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi

Belgia: katolicką świątynię przekazano prawosławnym

W Ostendzie, belgijskim mieście portowym, wyznawcom prawosławia przekazano dotychczasową świątynię katolicką. Według mediów, był to pierwszy taki przypadek na terenie Flandrii.

Francuscy studenci chcą być aktywni w Kościele

Nie chcemy być “młodymi emerytami” – deklarują francuscy studenci, nawiązując do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas ŚDM w Krakowie. Papieska refleksja zainspirowała uczestników “Ecclesia Campus” – krajowego spotkania francuskich studentów. Tegoroczna edycja, poprzedzająca Synod Biskupów, zgromadziła rekordową liczbę ponad 2,7 tys. uczestników.

Biskupi pytają młodych o zdanie na WhatsAppie

“Co politycy i społeczeństwo mogą zrobić dla młodych ludzi?” – to kolejne z pytań, jakie Sekretariat Synodu Biskupów zadaje młodzieży na całym świecie za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów, przygotowując się do październikowych obrad. Odpowiedzi w formie tekstu, zdjęcia lub filmu można nadsyłać do końca lutego.

Coraz więcej pielgrzymów w Ziemi Świętej

Wzrasta liczba pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Ich przyjazd ma duże znaczenie dla wsparcia lokalnych wspólnot chrześcijańskich.

Powstaje musical o objawieniach w Lourdes

Twórcy musicali takich, jak “Robin Hood” i “Trzej Muszkieterowie” przygotowują spektakl muzyczny o objawieniach w Loudres. W rolę nastoletniej Bernadety Soubirous, której objawiała się Maryja, wcieli się Eyma Schären – uczestniczka jednej z francuskich edycji “The Voice Kids”.

Matka Boża Uzdrawiająca Małżeństwa czczona we Francji

Nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura poświęcił jedyną na świecie figurę Matki Bożej Uzdrawiającej Małżeństwa. Znajduje się ona w sanktuarium pod tym samym wezwaniem, we francuskiej miejscowości Solesmes.

Caritas Polska pomogła Ekwadorowi. 700 tys. zł na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

700 tys. zł i tysiące sztuk materiałów pierwszej pomocy – to bilans pomocy, jaką Caritas Polska przekazała do Ekwadoru, gdzie od 2 lat trwa usuwanie skutków trzęsienia ziemi. W ostatnich tygodniach te tereny i prowadzone tam akcje pomocowe odwiedził dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Nowy film o Świętym Pawle

Nakręcono nowy film o Świętym Pawle z Tarsu. W rolę apostoła pogan wcielił się James Faulkner (Gra o Tron). W produkcji wystąpił także Jim Caviezel, który zdobył popularność po odegraniu roli Jezusa w Pasji, Mela Gibbsona. Premiera jest zapowiedziana na 28 marca tego roku.