Wiadomości: Watykan

Jak będą wyglądały obchody pierwszej Niedzieli Słowa Bożego

W Watykanie zaprezentowano program obchodów Niedzieli Słowa Bożego, która z inicjatywy papieża Franciszka będzie obchodzona już 26 stycznia. Jak powiedział abp Rino Fisichella, inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek z zakurzonej biblioteki domowej, lecz słowem, które budzi nasze sumienia.

Franciszek u św. Marty: pokorna modlitwa porusza serce Boga

Pan Jezus jest blisko nas, a Jego współczucie obarcza się naszymi problemami, grzechami, naszymi chorobami wewnętrznymi” – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swoim rozważaniu Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 1,40-45) mówiącego o uzdrowieniu trędowatego i podkreślił znaczenie prostej modlitwy, aktu zaufania, wyrażającej się słowami: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”.

Świecka kobieta obejmie ważne stanowisko w dyplomacji Watykanu

Papież Franciszek awansował dr Francescę Di Giovanni, świecką kobietę, na podsekretarza stanu w Watykańskim sekretariacie Stanu – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Dr Di Giovanni będzie koordynować sektor relacji między państwami.

Franciszek: Dom otwarty dla wszystkich serc poszukujących jest obrazem Kościoła

Dom, otwarty dla wszystkich serc poszukujących jest obrazem Kościoła, który chociaż jest prześladowany, niezrozumiany i przykuty łańcuchami, niestrudzenie przyjmuje matczynym sercem każdego mężczyznę i każdą kobietę, by głosić im miłość Ojca, który ukazał się w Jezusie- powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież-senior: Nie jestem współautorem książki kard. Saraha

Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. W oświadczeniu przekazanym agencji Kathpress przez osobistego sekretarza papieża-seniora czytamy, że papież-senior nie zawarł umowy z wydawnictwem “Fayarda”, więc nie może być mowy o współautorstwie.

Watykan przypomina: Papież jest przeciwny celibatowi opcjonalnemu

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni oświadczył, że „stanowisko Ojca Świętego w sprawie celibatu jest znane”: nie zgadza się na celibat opcjonalny.

Papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 niemowląt

W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego Ojciec Święty udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu świętego 32 niemowlętom: 17 chłopcom i 15 dziewczynkom. Były wśród nich trojaczki i bliźniaki. W homilii wezwał rodziców, by chrzcili dzieci i przekazywali im swoją wiarę.

Franciszek: jesteśmy powołani, by głosić miłość Ojca

„Jesteśmy umiłowanymi dziećmi, przedmiotem radości Boga, braćmi wielu innych braci, zaangażowanymi w wielką misję, aby świadczyć i głosić wszystkim ludziom bezgraniczną miłość Ojca” – mówił papież w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież w sprawie Iranu i USA: zaniechajcie eskalacji konfliktu!

Ponawiam zatem mój apel, aby wszystkie zainteresowane strony zaniechały eskalacji napięcia i podtrzymywały „zapaloną pochodnię dialogu i samokontroli” – powiedział papież na noworocznym spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie. Odniósł się w ten sposób do eskalacji konfliktu Iran – USA.

“Człowiek, kiedy nie adoruje Boga, adoruje swoje ego”

Adorować – to czynić siebie małym w obliczu Najwyższego. Człowiek, kiedy nie adoruje Boga ma skłonność do adoracji swojego ego – mówił dziś Franciszek w homilii podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego.