Wiadomości: Watykan

Franciszek apeluje do dziennikarzy: dążmy do prawdziwego informowania o COVID-19

“Uzyskanie prawdziwych informacji, a nie fake newsów, jest prawem człowieka” – powiedział papież na audiencji do międzynarodowego konsorcjum mediów katolickich “Catholic fact-checking”, które walczy z fake-newsami odnoszącymi się do szczepień przeciw COVID-19.

Papież: sąd powinien służyć prawdzie, sprawiedliwości i miłości

„Prawo i sąd powinny zawsze służyć prawdzie, sprawiedliwości i ewangelicznej cnocie miłości” – powiedział Papież podczas spotkania z sędziami, adwokatami oraz współpracownikami Trybunału Apostolskiego Roty Rzymskiej. Franciszek podjął temat synodalności w kontekście procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Franciszek ma problemy z chodzeniem. Nie mógł przywitać się z pielgrzymami

Z powodu stanu zapalnego w prawym kolanie, papież ma problemy z chodzeniem. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej przeprosił, że nie może indywidualnie pozdrowić pielgrzymów.

Papież w modlitwie o pokój na Ukrainie: “proszę – nigdy wojny!”

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

Papież zachęcił Polaków do zawierzenia Bogu sprawy pokoju na Ukrainie

“W chwilach trudności, niebezpieczeństw, lęków, cierpienia, umiejmy zawierzyć wszystko dobremu Bogu. Dzisiaj szczególnie modlimy się za Ukrainę” – stwierdził Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Franciszek: modlitwa zawsze jest nierozerwalnie związana z miłosierdziem

„Modlitwa nigdy nie jest czynem abstrakcyjnym czy prywatnym. Jest zawsze nierozerwalnie związana z miłosierdziem. Tylko wtedy, gdy łączymy modlitwę z miłością bliźniego, jesteśmy w stanie zrozumieć przesłania Pana” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Papież: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Franciszek: bez umiejętności słuchania nie ma dobrego dziennikarstwa

“Słuchanie jest pierwszym nieodzownym składnikiem dialogu i dobrej komunikacji. Nie można komunikować się, jeśli najpierw się nie słucha” – podkreśla papież Franciszek w orędziu na 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Franciszek ogłasza 26 stycznia dniem modlitwy o pokój

W niedzielę, po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa papież Franciszek nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.

Papież: Słowo, w którym nie tętni moc «dzisiaj», nie jest godne Jezusa

“Słowo, w którym nie tętni moc «dzisiaj», nie jest godne Jezusa i nie pomaga w ludzkim życiu. Dlatego właśnie kaznodzieje jako pierwsi muszą doświadczyć dnia dzisiejszego Jezusa, tak aby mogli przekazać go w dniu dzisiejszym innym” – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.