Wiadomości: Watykan

Papież do Patriarchy Bartłomieja: “Między nami jest braterska przyjaźń, wspólnie pracujemy nad dzisiejszymi wyzwaniami”

„Bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje” – stwierdził Franciszek w liście wystosowanym do duchowego przywódcy prawosławia, patriarchy Bartłomieja I z okazji 30 rocznicy jego wyboru na arcybiskupa Konstantynopola i Patriarchę Ekumenicznego.

Kard. Nycz: Świat potrzebuje modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Do tego, aby w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II zawierzać cały świat jego wstawiennictwu, zachęcał kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Eucharystię przy grobie papieża Polaka koncelebrowali wraz z metropolitą warszawskim abp Józef Guzdek i bp Piotr Jarecki, oraz polscy kapłani mieszkający w Rzymie i Watykanie.

“Pomyślałeś o nas”. Dzieci z sierocińca napisały do papieża list

„Ojcze Święty! To, że o nas pomyślałeś i wysłałeś lekarstwa dla naszego sierocińca, to dla nas znak, że słowo Pisma Świętego jest życiem. Nasze usta jąkają się gdy chwalimy naszego Pana, ale nasze serca nie mogą zamilknąć…” – napisały dzieci z Foyer Nazaret na obrzeżach stolicy Kongo, Brazzaville.

“Jan Paweł II docierał na krańce świata”. Biskupi sprawowali mszę przy grobie papieża Polaka

“Ten wybitny syn polskiego narodu pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się przynależeć do Kościoła, głosić Ewangelię” – mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, podczas mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie.

Kard. Nycz: młodzi są trzonem Kościoła, ale mamy wiele trudności, aby ich zatrzymać

“Jakiż byłby Kościół i będzie Kościół jeżeli zabrakłoby w nim młodego pokolenia, które jest jakby trzonem tego Kościoła” – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podczas mszy świętej w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.

Papież do Polaków: Opiece św. Jana Pawła II zawierzam was, wasze rodziny i cały naród polski

O obchodzonym w najbliższy piątek liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II przypomniał Franciszek w swoim pozdrowieniu skierowanym do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI, podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Opiece swego poprzednika na Stolicy Piotrowej zawierzył cały naród polski.

Abp Ryś: boimy się przyjścia Pana, ale jak można się bać takiego Boga?

“Czy w ogóle można bać się przyjścia Boga, który kiedy przyjdzie jeszcze raz i na całą wieczność objawi się jako sługa” – pytał abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas mszy świętej w bazylice na Lateranie.

“Trzeba pogodzić tajemnicę spowiedzi z prawem karnym”. Papież przyjął premiera Francji

Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji premiera Jeana Castexa, z którym rozmawiali m.in. o sytuacji francuskiego Kościoła po opublikowaniu raportu o nadużyciach seksualnych. “Papież cieszy się, że reakcją na raport nie było zaprzeczenie” – podkreślił szef rządu.

Franciszek do lekarzy: pomagacie leczyć nie tylko ciało, ale i serce

“Musicie zawsze stawiać chorego przed chorobą. Konkretny człowiek powinien znajdować się na pierwszym miejscu” – powiedział papież Franciszek do przedstawicieli rzymskiego uniwersytetu medycznego.

Wizyta ad limina trzeciej grupy polskich biskupów. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową siłę”

Kolejni polscy biskupi m.in. z archidiecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, zaczęli wizytę ad limina w Watykanie. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem” – powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.