Wiadomości: Watykan

Franciszek: patrzymy na innych jak na przedmioty, które można wykorzystać i wyrzucić

– Czasami patrzymy na innych jak na przedmioty, które można wykorzystać i wyrzucić. W istocie ten rodzaj spojrzenia zaślepia i podsyca indywidualistyczną i agresywną kulturę odrzucenia, która czyni z człowieka dobro konsumpcyjne – powiedział papież podczas audiencji generalnej. Franciszek poświęcił dzisiejszą katechezę relacji między wiarą a obroną ludzkiej godności.

Papież ochrzcił bliźniaczki syjamskie rozdzielone w szpitalu Bambino Gesù

Bambino Gesù, zwany potocznie „szpitalem papieskim” poinformował na początku lipca o udanej operacji rozdzielenia bliźniaczek syjamskich, Erviny i Prefiny, pochodzących z Republiki Środkowej Afryki. W niedzielę, 9 sierpnia, Papież Franciszek ochrzcił w Rzymie obie dziewczynki.

Franciszek: W trudnych chwilach nie bójmy się wołać “Panie, ratuj mnie”

Komentując dzisiejszą Ewangelię Papież Franciszek zwrócił uwagę, że historia Piotra idącego po wodzie uczy nas “aby ufnie powierzyć się Bogu w każdej chwili naszego życia, zwłaszcza w chwili próby i niepewności”. – Kiedy odczuwamy silne zwątpienie i lęk, w trudnych chwilach życia, kiedy wszystko staje się ciemne i zdaje się nam, że toniemy, nie powinniśmy się wstydzić wołać, jak Piotr: „Panie, ratuj mnie” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą “Anioł Pański”.

Papież przekazał 250 tys. euro na pomoc Libanowi

Papież Franciszek przekazał za pośrednictwem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka „pierwszą pomoc” w wysokości 250 tys. euro na zaspokojenie potrzeb Kościoła w Libanie. Jest to wyraz troski papieża o ludzi poszkodowanych w wyniku wybuchu w porcie w Bejrucie.

Watykan przypomina, że nie wolno zmieniać formuły Chrztu

Wszelkie zmiany formuły Chrztu świętego są sprzeczne z nauczeniem Kościoła, a sakrament ten udzielany z użyciem słów: „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony – podkreśla w opublikowanym dziś dokumencie Kongregacja Nauki Wiary.

Franciszek: Jesteśmy wezwani do kontynuowania Jego dzieła

– Powołaniem chrześcijan, uczniów Jezusa, jest kontynuowanie Jego dzieła, aby budować lepszy świat, pełen nadziei dla przyszłych pokoleń – powiedział papież podczas wznowionej po miesięcznej przerwie audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął dzisiaj nowy cykl katechez zatytułowany „Uleczyć świat” oraz poprosił o modlitwę za poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Watykan wydał oświadczenie o stanie zdrowia Benedykta XVI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, cytując osobistego sekretarza papieża Benedykta XVI, że stan zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI nie budzi szczególnego zaniepokojenia.

W watykańskiej aptece roboty sortują leki i prowadzą inwentaryzację

Dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował, że po 7-miesięcznym remoncie ponownie otwarto watykańską aptekę. Stała się ona jednym z najnowocześniejszych miejsc w Watykanie – porządkowaniem produktów i ich inwentaryzacją zajmować się będą trzy roboty.

Niemieckie media: Benedykt XVI jest ekstremalnie osłabiony

Od powrotu z Niemiec Benedykt XVI zmaga się z wirusem, który powoduje wysypkę na twarzy i silny ból. “Emerytowany papież jest teraz ekstremalnie osłabiony” – pisze niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołując się na biografa papieża Petera Seewalda.

Franciszek: Czułość, jaką Jezus okazał wobec tłumów jest konkretnym przejawem miłości

Do obrania drogi braterstwa, która jest niezbędna, by stawić czoła ubóstwu i cierpieniu tego świata zachęcił papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.