Wiadomości: Watykan

Watykan: Odwołano wręczenie nagród Ratzingera

W Watykanie odwołano ceremonię wręczenia tegorocznych nagród Ratzingera. Jest to spowodowane pogorszeniem sytuacji sanitarnej w Europie i nałożeniem nowych obostrzeń we Włoszech.

Bożonarodzeniowa liturgia z papieżem bez udziału wiernych

Liturgie bożonarodzeniowe Papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Franciszek: Sprawdzianem naszej drogi nawrócenia i świętości jest zawsze miłość bliźniego

„Miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu” – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Papież podkreślił, że miłość Boga i miłość bliźniego stanowią główne przykazanie całego Prawa Bożego.

Papież Franciszek ogłosił nowych kardynałów

W czasie modlitwy Anioł Pański papież Franciszek ogłosił nazwiska 13 nowych kardynałów.

Franciszek: Świat bez matek nie ma przyszłości

“Rola kobiety, fundamentalna dla historii zbawienia, nie może nią nie być dla Kościoła i świata. Ale ile kobiet nie cieszy się należną im godnością! Kobieta, która przyniosła Boga światu, powinna móc wnosić swoje dary w historię. Potrzeba jej geniuszu i jej stylu” – powiedział Papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum z okazji 60. rocznicy jego założenia.

Pogarsza się stan zdrowia Benedykta XVI. „Jest jak świeczka, która przygasa”

Pogarsza się stan zdrowia Benedykta XVI. Jak informuje abp Georg Ganswein, jego osobisty sekretarz, emerytowany papież nie jest w stanie chodzić i nie może odprawić Mszy świętej.

Odpust za zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad

Odpust za zmarłych będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, ale przez cały listopad. Stolica Apostolska wydała specjalny dekret zmieniający możliwość uzyskania odpustu, dostosowując ją do obecnej sytuacji pandemii koronawirusa.

#Catolico analizuje słowa papieża o LGBT

Nie, Franciszek nie zmienia katechizmu. Ale z pełną oceną jego wypowiedzi musimy poczekać do premiery filmu.

Papież mianował Polkę konsultorką Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Ojciec Święty mianował nowych konsultorów Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jest wśród nich Polka, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych UISG, siostra Jolanta Kafka, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek.

Watykan przedłuża porozumienie z władzami Chin

Stolica Apostolska poinformowała o przedłużeniu na kolejne 2 lata tymczasowej umowy z rządem w Pekinie, która mówi o nominacji biskupów i woli kontynuowania dialogu z władzami Chin.