Wiadomości: Watykan

Decyzją Franciszka kandydaci na papieskich dyplomatów spędzą rok na misjach

Ojciec Święty postanowił, że księża studiujący w Papieskiej Akademii Kościelnej i przygotowujący się do pracy w dyplomacji watykańskiej spędzą rok posługując w Kościołach misyjnych. Wynika to z opublikowanego dziś listu Ojca Świętego do rektora tej uczelni, abp Josepha Marino.

Papież postanowił zwołać kolejny Synod Biskupów jesienią 2022

Ojciec Święty, po wysłuchaniu opinii Sekretariatu Generalnego i Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, postanowił zwołać XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajne Synodu Biskupów na jesień 2022 r. – poinformowano dziś w Watykanie. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat po pierwszym spotkaniu XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, które odbyło się w dniach 6 i 7 lutego b.r.

Franciszek: Boże nakazy trzeba przestrzegać całym sercem

By żyć jako chrześcijanie trzeba iść drogą miłości, która oznacza, że Boże nakazy trzeba przestrzegać nie tylko formalnie, ale całym sercem – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. W swoim rozważaniu papież odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii z „Kazania na górze” (Mt 5, 17-37) mówiącego o wymaganiach Nowego Przymierza.

Franciszek o adhortacji: Dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie

„To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.

Prezydent János Áder zaprosił papieża na Węgry. Wizyta możliwa we wrześniu

Prezydent Węgier János Áder, który został dziś przed południem przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji, oficjalnie zaprosił Ojca Świętego do złożenia wizyty w tym kraju. Okazją miałby być Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w Budapeszcie we wrześniu.

“Reforma Kurii Rzymskiej postawi ewangelizację w centrum”

Przygotowywana od sześciu lat reforma Kurii Rzymskiej, która zaowocuje konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” na pierwszym miejscu umieści ewangelizację – twierdzi w artykule dla agencji AGI włoski watykanista Nicola Graziani. Przypomina, że obecnie dokument znajduje się w fazie sprawdzania i nanoszenia poprawek.

Papież przyjął metropolitę Hilariona z Moskwy

Papież Franciszek przyjął dziś rano na prywatnej audiencji metropolitę Hilariona – szefa Departamentu Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. Przebywa on w Rzymie z okazji 4. rocznicy historycznego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i całej Rosji Cyrylem.

Można już rezerwować wejściówki na Mszę św. z papieżem w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Na stronie Papieskiej Rady ds. Promocji Nowej Ewangelizacji dostępny jest formularz rezerwacyjny z wejściówkami na Mszę św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Tak, jak w przypadku wszystkich papieskich celebracji, wejściówki są bezpłatne.

A. Tornielli: Papież rzuca Kościołowi wyzwanie

Synod o Amazonii to nie referendum o możliwości wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Ten tekst jest świadectwem spojrzenia, które wykracza ponad dialektykę i polemiki – uważa Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskich mediów. Podkreśla on, że po modlitwie i medytacji Papież ustosunkował się do tego postulatu, postanawiając, że nie wprowadzi w tej materii żadnych zmian ani nowych wyjątków od obowiązującej dziś dyscypliny kościelnej.

Querida Amazonia. Adhortacja papieża Franciszka (PEŁNY TEKST)

Publikujemy tłumaczenie na język polski najnowszej, piątej adhortacji papieża Franciszka „Querida Amazonia” – „Umiłowana Amazonia”