Wiadomości: Watykan

Franciszek: prośmy Jezusa o siłę, abyśmy byli tacy jak On

“Prośmy więc Jezusa o siłę, abyśmy byli tacy jak On, abyśmy szli za Nim ze stanowczym postanowieniem. Abyśmy nie byli mściwymi i nietolerancyjnymi, kiedy pojawiają się trudności, kiedy poświęcamy się dla dobra, a inni tego nie rozumieją” – zachęcił papież w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Kolejne spotkanie papieża z rodzinami ponownie w Rzymie. Odbędzie się w ramach Jubileuszu Roku 2025

Kolejną okazją do spotkania papieża z rodzinami z całego świata będzie Jubileusz Roku 2025 – poinformował prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia na zakończenie dzisiejszej Mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Kevin Farrell. Z kolei XI Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2028 r., choć nie jest jeszcze podane jego miejsce.

Papież: rodzina to pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać

“Rodzina jest miejscem spotkania, dzielenia się, wychodzenia ze swoich ograniczeń, aby przyjąć drugiego człowieka i być blisko niego. Jest to pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać” – powiedział papież Franciszek w czasie mszy św. sprawowanej w ramach X Światowego Spotkania Rodzin.

Watykan udostępnia dokumentację z czasów Piusa XII, m.in. petycje Żydów z czasów II wojny światowej

Na prośbę Ojca Świętego Franciszka, od czerwca 2022 r. Archiwum Historyczne Sekretariatu Stanu – Sekcja ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi (ASRS) udostępnia na swojej stronie internetowej wirtualną reprodukcję całej serii archiwalnej – poinformowała Stolica Apostolska. Seria archiwalna składa się łącznie ze 170 tomów, co w formie cyfrowej odpowiada prawie 40 000 plików.

Papież spotkał się z komisją ds. dialogu teologicznego. “Kolejny krok do pełnej komunii kościelnej”

Papież Franciszek przyjął wczoraj na audiencji członków międzynarodowej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi. Kolejne spotkanie tego gremium poświęcone było pracom nad dokumentem na temat sakramentów. „Ten tekst, który wkrótce ujrzy światło dzienne, świadczy o istnieniu szerokiego konsensusu i może oznaczać kolejny krok do pełnej komunii” – powiedział Ojciec Święty.

Jest program pielgrzymki papieża do Kanady. Jak będzie przebiegać?

Edmonton, Maskwacis, Lac Ste. Anne, Québec, Sainte Anne de Beaupré i Iqaluit – taka jest trasa wizyty apostolskiej papieża Franciszka do Kanady.

“Głos Kościoła, chcącego towarzyszyć rodzinom w ich różnorodnych trudnościach”. W Rzymie odbył się Festiwal Rodzin

Festiwal Rodzin zainaugurował X Światowe Spotkanie Rodzin i zgromadził w Auli Pawła VI ponad 4 tys. wiernych. Hasłem przewodnim wydarzenia było “Piękno rodziny”. W spotkaniu osobiście uczestniczył papież Franciszek. “W rodzinie, żyjąc wspólnie z tymi, którzy są inni niż ja, uczymy się być braćmi i siostrami. Uczymy się pokonywać podziały, uprzedzenia, zamknięcia i budować razem coś wielkiego i pięknego, zaczynając od tego, co nas łączy” – wskazał papież.

Czy papież pojedzie do Kanady? W kalendarzu celebracji papieskich nie uwzględniono tej podróży

W pierwszą niedzielę lipca Ojciec Święty odprawi Eucharystię dla wspólnoty kongijskiej w Rzymie, a 4 września będzie przewodniczył beatyfikacji papieża Jana Pawła I – tak wynika z opublikowanego w czwartek kalendarza celebracji papieskich na najbliższe trzy miesiące. Nie uwzględniono w nim lipcowej podróży do Kanady.

Papież: Rodzina nie jest pięknym ideałem nieosiągalnym w rzeczywistości

Do uczynienia kolejnych kroków ku małżeństwu, przyjęciu krzyża, ku przebaczeniu, gościnności i braterstwu zachęcił Ojciec Święty rodziny całego świata zgromadzone w auli Pawła VI na Święcie Rodzin. Wydarzenie to zainaugurowało X Światowe Spotkanie Rodzin, odbywające się równolegle w Rzymie i Kościołach lokalnych.

Franciszek do polskich rodzin: życzę, by odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości

W czasie cotygodniowej audiencji ogólnej papież Franciszek zapewnił, że zawierza rodziny Matce Bożej, zwłaszcza te, które przeżywają trudności.