Wiadomości: Watykan

Franciszek wprowadził nową posługę w Kościele. Będzie przeznaczona dla kobiet i mężczyzn

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio „Antiquum ministerium” Ojciec Święty Franciszek ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełnili świeccy – kobiety i mężczyźni. Mają wyróżniać się “głęboką wiarą i ludzką dojrzałością”.

Ekskomunika mafiosów? Powołano w tej sprawie specjalną grupę

W ramach watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, powołano grupę roboczą, która przygotowuje ekskomunikę dla członków mafii. Decyzja o jej powstaniu zbiegła się w czasie z beatyfikacją Rosaria Livatino, sycylijskiego sędziego, ofiary mafii.

“Dość przemocy!”. Franciszek apeluje o pokój i prosi o modlitwę w intencji Jerozolimy, Kabulu i Kolumbii

“Ze szczególnym niepokojem śledzę wydarzenia, które mają miejsce w Jerozolimie. Modlę się, aby była ona miejscem spotkania, a nie gwałtownych starć, miejscem modlitwy i pokoju” – powiedział Papież po modlitwie Regina Caeli. Franciszek odniósł się także do wczorajszego zamachu terrorystycznego w Kabulu i do gwałtownych starć w Kolumbii.

Papież: Kochać jak Chrystus to powiedzieć “nie” innym miłościom tego świata

Kto trwa w Jezusie przynosi owoc, którym jest miłość. Miłość to służba drugiemu człowiekowi, a ta prowadzi do prawdziwej radości, która jest znakiem rozpoznawczym chrześcijan. O tym w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli powiedział Papież Franciszek. Papież zwrócił także uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Papież apeluje o zniesienie patentów na szczepionki przeciw koronawirusowi

O zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi zaapelował Ojciec Święty w przesłaniu wideo skierowanym do uczestników „Vax Live: The Concert To Reunite The World”, koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Global Citizen w celu wsparcia sprawiedliwej globalnej dystrybucji szczepionek. Będzie on transmitowany przez szereg telewizji świata a także na kanale YouTube.

Kardynałowie obradowali w trybie zdalnym. Tematem obecna sytuacja

Aktualna sytuacja Kościoła na świecie, a także kwestie związane z bliskim już wejściem w życie konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej to tematy czwartkowego spotkania Rady Kardynałów. Z powodu powodu pandemii obradowała ona online.

Święto Gwardii Szwajcarskiej. Wolińska-Riedi: To dla mnie wyjątkowy dzień

Dzisiaj Święto Gwardii Szwajcarskiej. 34 nowych rekrutów złoży przysięgę i zacznie służyć w wojsku papieża. Jednym z nowych gwardzistów jest Max, bratanek męża Magdaleny Wolińskiej-Riedi, korespondentki TVP w Rzymie i Watykanie. „Max po raz pierwszy pojawił się w Watykanie i zachwycił się gwardią, kiedy miał 6 lat i był na moim ślubie” – mówi.

Franciszek: znajdujemy się w tej samej łodzi. Niech nie będzie więcej murów, ale jedno wielkie “my”

“W rzeczywistości wszyscy znajdujemy się w tej samej łodzi i jesteśmy wezwani do zaangażowania się, żeby nie było już więcej murów, które nas oddzielają, aby nie było więcej innych, ale tylko jedno my, tak wielkie, jak cała ludzkość” – napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Migranta, który będziemy obchodzić 26 września.

Franciszek utworzy nową posługę w Kościele. Wkrótce więcej informacji

Papież Franciszek utworzy oficjalną posługę „katechety”, a szczegóły zostaną ujawnione 11 maja na konferencji prasowej w Watykanie – przekazało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Franciszek do Polaków: pielęgnujcie piękną tradycję nabożeństw majowych

“Zgodnie z tradycją Waszych ojców, gromadzicie się w kościołach, domach, a także przed obrazami i figurami Matki Bożej, umieszczonymi na placach, skrzyżowaniach dróg oraz w przydomowych kapliczkach” – mówił do Polaków papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.