Wiadomości: Watykan

Papież ogłosił dzień modlitwy i postu w intencji pokoju

Na dzień modlitwy i postu Franciszek wybrał piątek 23 lutego, pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. – Ofiarujemy go szczególnie za mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego – zapowiedział podczas niedzielnej modlitwy “Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie

Liczba kardynałów-elektorów spadła do 119

80 lat kończy 3 lutego emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących –kard. Antonio Maria Vegliò. Tym samym traci on prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Liczba kardynałów- elektorów spadła tym samym do 119.

Stolica Apostolska pierwszy raz na Olimpiadzie

Po raz pierwszy Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zaprosił oficjalnie Stolicę Apostolską na otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 9 lutego rozpoczną się w mieście Pjongczang w Korei Południowej.

Franciszek: Nikt nie może w imię Boga popełniać zła

Papież Franciszek przyjął w piątek uczestników międzynarodowej konferencji odbywającej się pod hasłem „Walka z przemocą popełnioną w imię religii”. „Osoba religijna wie, że Bóg jest Świętym i że nikt nie może twierdzić, iż odwołuje się do Jego imienia, aby popełniać zło” – powiedział papież.

Papież zniesie ekskomunikę chińskich biskupów wybranych przez rząd

Papież Franciszek postanowił znieść ekskomunikę i zaakceptować siedmiu biskupów katolickich wyznaczonych przez rząd chiński – podaje Wall Street Journal. Powołuje się przy tym na osobę znającą stan rokowań między Stolicą Apostolską a rządem ChRL. Przez wiele lat Watykan nie uznał święceń biskupów, które odbywały się wbrew papieżowi i które uznawano za nielegalne. Rzecznik Watykanu odmówił komentarza w tej sprawie.

Papieska intencja na luty: by nie rządziła korupcja

Papież Franciszek apeluje o modlitewną walkę z korupcją. Tego właśnie dotyczy papieska intencja modlitewna na rozpoczynający się dziś miesiąc. Brzmi ona: „Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, polityczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja”.

Franciszek pyta: jakie świadectwo pozostawimy w spadku?

Myśl o śmierci ratuje nas przed złudzeniem jakobyśmy byli panami czasu. „Śmierć jest faktem, śmierć jest dziedzictwem i śmierć jest pamięcią” – podkreślił papież podczas Mszy 1 lutego w Domu Świętej Marty. W homilii nawiązał do czytania 1 Krl 2,1-4.10-12, opisującego śmierć króla Dawida.

Papież przyjął przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów

Franciszek przyjął wczoraj wieczorem w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów (WJC). Jego prezydent Ronald S. Lauder podziękował papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, potępienie antysemityzmu i umacnianie relacji katolicko-żydowskich.

W relacjach Stolicy Apostolskiej z Chinami dominuje troska o wiernych

Stolica Apostolska w dialogu z władzami w Pekinie ma na uwadze przede wszystkim dobro duchowe wiernych, a nie sprawy doczesne – powiedział w wywiadzie dla portalu vaticaninsider watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin.

Franciszek podczas audiencji generalnej: Słowo Boże domaga się, by żyć nim na co dzień

Trzeba, aby usłyszane we Mszy św. słowo Boże przechodziło do codziennego życia – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.