Wiadomości: Watykan

Franciszek do kubańskich duchownych: Indywidualizm prowadzi do smutku i narzekania

Na pokusę indywidualizmu jako poważne zagrożenie życia kapłańskiego wskazał Franciszek 20 września w homilii przygotowanej, ale nie wygłoszonej do duchowieństwa w czasie nieszporów w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Hawanie.

Franciszek do młodych Kubańczyków: Nie lękajcie się nadziei, gdyż Bóg pokłada w was nadzieje!

Na potrzebę wyższej nadziei pochodzącej z wiary w Chrystusa wskazał Franciszek w przemówieniu przygotowanym na spotkanie z kubańską młodzieżą w Ośrodku Kultury im. Ks. Félixa Vareli w Hawanie. Przekazał je kard. Jaime Ortedze y Alamino, z prośbą o przekazanie jego treści młodzieży.

Franciszek rozpoczął pielgrzymkę na Kubę, do USA i ONZ

Franciszek rozpoczął 10. zagraniczną wizytę apostolską na Kubę, do USA i ONZ. O godz. 10.32 samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A330 (Raphael) odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino na Kubę.

Papież do Kubańczyków: przybędę, by wam powiedzieć, że Jezus was miłuje

O tym, że w centrum jego przepowiadania podczas podróży na Kubę będzie stało zapewnienie o wiernej miłości Jezusa i Jego miłosierdziu zapewnił Ojciec Święty Kubańczyków w wyemitowanym  wieczorem 17 września przesłaniu wideo.

Franciszek: przymierze małżeńskie powinno zdecydowanie zmienić świat

„Nowe przymierze mężczyzny i kobiety nabiera… strategicznego znaczenia dla wyzwolenia ludów z kolonizacji pieniądza. To przymierze powinno na nowo ukierunkowywać politykę, gospodarkę i współżycie obywatelskie!” – powiedział papież podczas audiencji ogólnej.

Franciszek u św. Marty: Kościół powinien być matką, a nie sztywnym stowarzyszeniem

O macierzyństwie Kościoła, które powinno wyrażać się w postawach pokory, dobroci, przebaczenia i czułości mówił dziś papież podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Watykan: małżeństwo z Polski weźmie udział w Synodzie Biskupów

Małżeństwo z Poznania, Jadwiga i Jacek Pulikowscy zostali mianowani przez Franciszka audytorami synodu o rodzinie. W Watykanie opublikowano dziś pełną listę XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który w dniach 4-25 października będzie obradował na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

 

Franciszek: iść drogą krzyża, by pokonać uwodzenie Złego

Postępowanie na drodze życia chrześcijańskiego wymaga uniżenia się, tak jak to uczynił Pan Jezus – podkreślił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież na „Anioł Pański”: warto iść za Jezusem

O znaczeniu pójścia za Jezusem, pomimo wiążących się z tym trudności mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Zachęcił młodych, by nie wahali się odpowiedzieć na głos Jezusa wzywającego ich do bardziej bezpośredniego naśladowania Pana.

Franciszek: szczęśliwe rodziny najlepszym wsparciem dla doświadczających trudności

Trzeba z miłosierdziem przyjmować zranione rodziny, jednocześnie nie można poddawać się ideologicznej kolonizacji. Franciszek mówił o tym do 400 członków Équipes Notre-Dame, których przyjął na audiencji 10 września w Sali Klementyńskiej.