Wiadomości: Watykan

Franciszek podsumował wizytę w Irlandii

Franciszek zaznaczył, że głównym motywem tej pielgrzymki było Światowe Spotkanie Rodzin. Mówił też o radościach, ale także bólu i goryczy spowodowanym nadużyciami duchownych wobec małoletnich, podsumowując swoją niedawną wizytę w Irlandii. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 10 tys. wiernych.

Franciszek wobec nadużyć seksualnych

Kościół katolicki ma jasno wypracowane normy postępowania wobec duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa pedofilii. Nad ich przestrzeganiem czuwa Kongregacja Nauki Wiary. Podobne procedury, uwzględniające prawodawstwo państwowe, powstają na żądanie Stolicy Apostolskiej w Kościołach lokalnych. Obowiązuje zasada „zero tolerancji” dla pedofilii.

Papież nawiedził grób św. Moniki

Papież Franciszek złożył dziś niespodziewaną wizytę w kościele św. Augustyna, aby pomodlić się przy znajdującym się tam grobie św. Moniki (332-287), matki św. Augustyna, której wspomnienie liturgiczne przypada dokładnie dzisiaj – 27 sierpnia.

Bóg nigdy nie powie “nie” sercu, które Go szczerze wzywa

– Drugie przykazanie Boże jest „zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Rodzina w Europie: alarmujące statystyki

Lawinowo rosnąca liczba aborcji, coraz mniej zawieranych małżeństw i brak dostatecznie rozwiniętej polityki rodzinnej w krajach członkowskich Unii Europejskiej – to wnioski z raportu nt. rodziny, który publikuje na swojej stronie internetowej papieska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Dokument przygotowany przez hiszpański niezależny Instytut Polityki rodzinnej zawiera też propozycje zmian, które mają szansę odwrócić „demograficzną zimę” Starego Kontynentu.

Dziś 40. rocznica wyboru Jana Pawła I

Przed 40 laty – 26 sierpnia 1978 r. wybrano na papieża patriarchę Wenecji kard. Albino Lucianiego. Zmarł po 33 dniach zasiadania na Stolicy Piotrowej.

Papież w Irlandii. Program wizyty

Dublin i Knock – te dwie miejscowości odwiedzi papież Franciszek w czasie swej dwudniowej podróży apostolskiej do Irlandii w dniach 25-26 sierpnia. W Dublinie weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin, w Knock zaś odwiedzi główne sanktuarium Maryjne tego kraju.

Franciszek prosi o modlitwę za rodziny

Na swoim Twitterze Papież poprosił o modlitwę w intencji wszystkich rodzin świata, szczególnie tych, które przeżywają kryzysy.

Papież wzywa do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła

“List Ojca Świętego do Ludu Bożego” – taki tytuł ma dokument opublikowany 20 sierpnia w Watykanie, w którym papież Franciszek odnosi się do tematu nadużyć seksualnych wśród duchownych Kościoła. Dokument ukazuje się tydzień po raporcie dotyczącym diecezji amerykańskiego stanu Pensylwania.

Karmiąc się Eucharystią możemy dostroić się do Chrystusa

Karmiąc się Eucharystią, możemy w pełni dostroić się do Chrystusa, do Jego uczuć, do Jego postawy – powiedział 19 sierpnia Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.