Wiadomości: Watykan

Papież do dyplomatów: dbajmy o dialog i braterstwo

„Nie możemy lękać się uczynienia miejsca dla pokoju w naszym życiu, dbając o dialog i braterstwo między sobą” – powiedział papież Franciszek podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej w watykańskiej Auli Błogosławieństw.

Franciszek: nie zaniedbujmy modlitwy, ponieważ otwiera nas na spotkanie z Bogiem

“Modlitwa jest sposobem na to, by pozwolić Bogu działać w nas, by pojąć to, co chce nam On przekazać nawet w najtrudniejszych sytuacjach” – mówił papież Franciszek w święto Chrztu Pańskiego przed modlitwą Anioł Pański.

Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci. “Rodzice powinni strzec ich tożsamości chrześcijańskiej”

Papież udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu dzieciom pracowników instytucji Stolicy Apostolskiej. “To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci”- mówił Franciszek do rodziców i chrzestnych.

Franciszek przyjął na audiencji marszałka Senatu RP. Wiemy, o czym rozmawiali

Papież przyjął 8 stycznia na audiencji marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z małżonką oraz osobami towarzyszącymi – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Po spotkaniu polityk przekazał dziennikarzom, jakie tematy zostały poruszone podczas spotkania.

Franciszek: bez pokory serca nie można oddawać czci Bogu

„Jeśli nie porzucimy naszych roszczeń, naszych próżności, naszej zawziętości, naszego dążenia do bycia pierwszymi, może przydarzy nam się czcić kogoś lub coś w życiu, ale nie będzie to Pan! Jeśli natomiast porzucimy nasze roszczenia do samowystarczalności, jeśli uczynimy siebie małymi wewnętrznie, wtedy na nowo odkryjemy cud adoracji Jezusa. Ponieważ adoracja wymaga pokory serca” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Papież: Jak Magowie pragnijmy, szukajmy, adorujmy!

„Jak Magowie, podnieśmy głowy, wsłuchajmy się w pragnienie naszych serc, idźmy za gwiazdą, którą Bóg rozpala nad nami. Jak niespokojni poszukiwacze, bądźmy stale otwarci na Boże niespodzianki. Pragnijmy, szukajmy, adorujmy” – wezwał Franciszek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Piotra w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Watykan: po raz pierwszy osoba świecka i zakonnica zastąpili prałatów podczas audiencji

Po raz pierwszy świecki mężczyzna i zakonnica przedstawili streszczenie papieskiej katechezy w języku angielskim i hiszpańskim podczas cotygodniowej audiencji ogólnej, zastępując tym samym prałatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Stanowi to małą, choć rewolucyjną zmianę w dotychczasowym przebiegu audiencji papieskich.

Franciszek: adopcja to jedna z najdoskonalszych form ojcostwa i macierzyństwa

“Święty Józef pokazuje nam, że adopcja jest jedną z najdoskonalszych form miłości oraz ojcostwa i macierzyństwa” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty omawiał dzisiaj tajemnicę przybranego ojcostwa opiekuna Pana Jezusa.

Papież: wybierzmy drogę braterstwa. Albo jesteśmy braćmi, albo wszyscy przegrywamy.

W intencji przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża Ojciec Święty wzywa do położenia kresu wszelkiej dyskryminacji i prześladowaniom religijnym, które podważają jedno z fundamentalnych praw człowieka: prawo do wolności religijnej. 67 proc. ludności świata żyje w krajach, w których ludziom odmawia się tego prawa, będącego podstawowym kryterium poszanowania godności człowieka.

Franciszek: Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby

Watykan opublikował dziś orędzie na obchodzony 11 lutego XXX Światowy Dzień Chorego. “Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy”- pisze Ojciec Święty w orędziu.