Wiadomości: Watykan

Franciszek: Uczyńmy nasze domy Kościołami domowymi

Przekształćmy nasze domy w Kościoły domowe w których przeżywana jest komunia i składany jest kult życia przeżywanego z wiarą, nadzieją i miłością – mówił dziś papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Kontynuował cykl katechez o Dziejach Apostolskich.

Na placu św. Piotra otworzył się ośrodek zdrowia dla bezdomnych

Na placu św. Piotra w Watykanie otwarto 10 listopada już po raz trzeci czasowy ośrodek zdrowia, który będzie udzielał bezpłatnej pomocy medycznej osobom bezdomnym i potrzebującym. Lekarze przyjmują w ośrodku w godzinach od 8.00 do 22.00 i nie są wymagane wcześniejsze zapisy, ani dowody ubezpieczeniowe.

Papież zapowiedział wizytę w Sudanie Południowym

Podczas dzisiejszej modlitwy “Anioł Pański” papież zapowiedział swoją przyszłoroczną wizytę w Sudanie Południowym. – Kieruję szczególną myśl do umiłowanych mieszkańców Sudanu Południowego, których powinienem odwiedzić w ciągu roku – powiedział Franciszek.

Papież: zmartwychwstaniemy, bo Bóg jest Bogiem życia

Pewność Jezusa co do zmartwychwstania opiera się całkowicie na wierności Boga, który jest Bogiem życia – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Papieska Msza w święto rocznicy poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie

– Nikt, niezależnie od tego jak bardzo byłby zraniony złem, nie jest skazany na tej ziemi, by na zawsze był oddzielony od Boga – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Jana na Lateranie w dniu liturgicznego święta rocznicy poświęcenia tej świątyni, która jest katedrą biskupów Rzymu.

Dominikanin w Watykanie. O. Skonieczny rozpoczyna pracę w Sekretariacie Stanu

Dominikanin o. dr hab. Piotr Skonieczny został pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej – poinformowali polscy dominikanie i władze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Papież: troska o więźniów zadaniem całego Kościoła

Opieka duszpasterska nad więźniami jest zadaniem całego Kościoła – powiedział Papież podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego spotkania kapelanów więziennych. Ich pracę nazwał posługą nadziei. Podkreślił, że to Boże Miłosierdzie, które inspiruje ich do działania, decyduje też o skuteczności ich posługi. Przypomniał, że wszystko, co czynią dla więźniów, jest dobrem wyświadczonym samemu Jezusowi.

Franciszek zachęcił katolików do budowania pomostów z niewierzącymi

Do budowania pomostów z kulturą, z niewierzącymi lub ludźmi, których wiara różni się od naszej zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu. Jego słów wysłuchało dzisiaj na placu św. Piotra około 12 tys. wiernych.

Franciszek: nie odrzucajmy zaproszenia na ucztę Pańską

– Na drodze naszego życia często będziemy mieli do czynienia z wyborem: albo bezinteresowność Pana, wyruszenie na spotkanie Pana, lub zamknięcie się w moich sprawach, w moich interesach – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież odprawił Mszę św. za zmarłych w minionym roku biskupów

Dziś rano w bazylice św. Piotra papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych w minionym roku biskupów, arcybiskupów i kardynałów. W tym gronie znaleźli się również zmarli biskupi z Polski, m.in. bp Tadeusz Pieronek czy bp Alojzy Orszulik SAC