Wiadomości: Watykan

Franciszek do małżonków: mogą latać talerze, ale pod warunkiem, że na koniec dnia nastąpi pojednanie

Papież przypomina małżonkom, że rodzinne kłótnie są rzeczą ludzką, ale zawsze powinny się kończyć pojednaniem. “Chcę wam powiedzieć, że zimna wojna dnia następnego jest bardzo groźna – mówi.

Papież: Jezus nie boi się nawiedzić twojego serca, zamieszkać w twoim niechlujnym życiu

“Jeśli twoje serce wydaje się zbyt skażone złem, zbyt nieuporządkowane, nie zamykaj się, nie bój się. Pomyśl o stajence w Betlejem. Jezus tam się narodził, w tym ubóstwie, aby ci powiedzieć, że nie boi się nawiedzić twojego serca, zamieszkać w twoim niechlujnym życiu” – zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 2 stycznia, w II niedzielę po Narodzeniu Pańskim.

Papież w Światowy Dzień Pokoju: Nie trzeba narzekać, lecz zakasać rękawy, aby budować pokój

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” papież wyznał, że patrząc na Maryję myśli o uchodźcach. Wezwał do budowania braterstwa, aby „powiązać na nowo nici świata rozdartego wojną i przemocą”.

Papież: Maryja w swoim sercu i modlitwie jednoczy to, co dobre i to, co złe

O budowanie więzi braterskich, a także promowanie matek i ochronę kobiet zaapelował papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. „Zranienie kobiety to znieważenie Boga, który wziął człowieczeństwo z niewiasty” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież: nie ma nic wspanialszego i bardziej zdumiewającego niż rzeczywistość!

“Chrześcijańskie zdumienie bierze się nie z efektów specjalnych, z fantastycznych światów, ale z tajemnicy rzeczywistości: nie ma nic wspanialszego i bardziej zdumiewającego niż rzeczywistość!” – tłumaczył papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Nieszporów w bazylice św. Piotra na zakończenie 2021 roku. Odprawił je kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Papież nie odwiedzi szopki na placu św. Piotra

Papież Franciszek w tym roku nie odwiedzi szopki na placu św. Piotra. Powodem jest obawa przed zgromadzeniem się tłumu ludzi i związanego z tym ryzyka zakażenia się koronawirusem. We Włoszech padają kolejne dobowe rekordy zakażeń.

Franciszek do młodych: gdy jesteśmy razem Duch Boży tchnie w sposób szczególny

Papież skierował przesłanie do uczestników 44. Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie i w Taizé. “To właśnie wtedy, gdy jesteśmy razem, Duch Boży tchnie w sposób szczególny” – podkreśla Franciszek.

Franciszek zachęca Polaków do modlitwy o pokój i ustanie pandemii

„Módlmy się, aby przyszły rok był szczęśliwy dla nas i dla wszystkich ludzi, aby ustąpiła pandemia i byśmy mogli cieszyć się pokojem w naszych sercach, w naszych rodzinach, w społeczeństwach i na świecie” – powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Była ona ostatnią w 2021 r.

Papież: św. Józef uczy nas powierzania się Bożej Opatrzności

Do reagowania na przeciwności nie poprzez postawy agresywne, lecz powierzając się Bożej Opatrzności zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W sposób szczególny papież zaapelował o modlitwę za migrantów i osoby prześladowane. Zauważył, że właśnie św. Józef podczas tzw. ucieczki do Egiptu był prześladowanym i mężnym migrantem.

Mocne słowa papieża o krzywdzeniu dzieci. “Herodowie naszych czasów niszczą ich niewinność”

W święto Młodzianków, papież Franciszek przypomniał o dramacie wykorzystywanych dzieci i zaapelował o modlitwę. “Herodowie naszych czasów niszczą niewinność dzieci” – napisał na Twitterze.