Wiadomości: Watykan

Urbi et Orbi. Franciszek pobłogosławił miastu i światu

W bożonarodzeniowym orędziu “Urbi et Orbi” wygłoszonym w południe z balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie papież Franciszek przypomniał jakie jest uniwersalne orędzie Bożego Narodzenia. Bóg jest dobrym Ojcem, a my wszyscy jesteśmy braćmi – podkreślił papież

Franciszek: Idźmy do Betlejem pokonując szczyty naszego egoizmu

Jak pasterze idźmy do Betlejem pokonując szczyty naszego egoizmu, aby nie zsunąć się w jary światowości i konsumpcjonizmu – zachęcił Franciszek podczas tradycyjnej Pasterki, której przewodniczył w Wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Franciszek modli się za ofiary tsunami w Indonezji

Po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary tsunami w Indonezji, podczas którego zginęło co najmniej 168 osób, a ponad 750 zostało rannych.

Ogłoszono dekret o heroiczności cnót bp. Jana Pietraszko

Papież Franciszek przyjął wczoraj popołudniu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i polecił tej dykasterii opublikowanie 12 dekretów o heroiczności cnót. Jeden z nich dotyczy krakowskiego biskupa pomocniczego, Jana Pietraszki (1911-1988). Do beatyfikacji tego sługi Bożego konieczne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Franciszek odwiedził Benedykta XVI. Złożył życzenia świąteczne swojemu poprzednikowi

Papież Franciszek udał się do dawnego klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie, aby złożyć życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI.

Franciszek do Kurii Rzymskiej: Kościół będzie walczył z nadużyciami i niewiernością

O determinacji Kościoła, by walczyć z nadużyciami duchownych, a także niewiernością zapewnił Franciszek podczas przedświątecznego spotkania z Kurią Rzymską. Papież nie pominął też wielu osiągnięć Kościoła w minionym roku. Przypomniał, że Święta Bożego Narodzenia zachęcają chrześcijan do odnowienia ewangelicznego zaangażowania w przepowiadanie Chrystusa, Zbawiciela świata i światła wszechświata.

Papież przyjął tegoroczną pokojową noblistkę Nadię Murad

Papież Franciszek przyjął 20 grudnia w Watykanie Nadię Murad – jedną z dwojga laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Była to już druga audiencja papieska dla tej 25-letniej jazydki z Iraku, która spędziła w 2014 kilka miesięcy w niewoli tzw. Państwa Islamskiego w Iraku, skąd udało jej się uciec i przedostać się do Europy.

Franciszek: Boże Narodzenie, to przyjęcie niespodzianek Boga

„Przeżywać Boże Narodzenie to dać się wstrząsnąć Jego zaskakującą nowością” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, nawiązując do zbliżających się Świąt. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj 5 tys. wiernych.

Watykan wzywa przewodniczących episkopatów do spotkania z ofiarami nadużyć

“Nalegamy na każdego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, aby przed spotkaniem w Rzymie skontaktował się z ofiarami, które przeżyły nadużycie seksualne ze strony duchownych w swoich krajach” – czytamy w liście opublikowanym dziś przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dziennikarz Andrea Tornielli przechodzi do watykańskiej Dykasterii

Związany z dziennikiem “La Stampa” znany włoski dziennikarz Andrea Tornielli został nominowany do funkcji dyrektora programowego watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Powołano również nowego redaktora naczelnego L’Osservatore Romano.