Wiadomości: Watykan

Młodzi Polacy w Rzymie towarzyszą Synodowi Biskupów

W Rzymie równolegle do Synodu Biskupów odbywa się spotkanie reprezentantów polskiej młodzieży. Młodzi delegaci odwiedzają najważniejsze miejsca w Wiecznym Mieście, towarzyszą uczestnikom Synodu modlitwą, biorą udział w otwartych spotkaniach i już teraz planują, w jaki sposób będą kontynuowali refleksję synodalną w Polsce.

Pierwszy tydzień Synodu Biskupów: “słuchanie” i “rozpoznawanie”

“Słuchanie” i “rozpoznawanie” to główne motywy obrad rozpoczętego 3 października w Watykanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Watykan: Polacy członkami dykasterii

Papież Franciszek mianował w sobotę 6 października nowych członków dykasterii watykańskich. W gronie tym są również Polacy.

Synod Biskupów: o bulimii informacyjnej i anoreksji marzeń

W Watykanie trwa kolejny dzień obrad synodalnych. W czasie dzisiejszej kongregacji przedpołudniowej duży nacisk położono na konieczność słuchania młodych w świecie cyfrowym, gdzie bulimii informacyjnej często towarzyszy anoreksja marzeń, grożąc stworzeniem „informacyjnych tłuściochów” pozbawionych sensu.

Chrześcijaństwo to nie nawyk społeczny

My, którzy rodzimy się w chrześcijańskim społeczeństwie ryzykujemy traktowanie naszej wiary jako nawyku społecznego. Jesteśmy chrześcijanami a często żyjemy jak poganie – przestrzegł papież Franciszek w homiili dziś rano w Domu św. Marty.

Dramatyczna sytuacja młodych w różnych regionach świata

Dramatyczna sytuacja młodych w różnych regionach świata, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w krajach Afryki – to zdaniem bp Marka Solarczyka, ojca synodalnego z Polski, jeden z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad Synodu Biskupów w Watykanie.

Drugi dzień Synodu: o słuchaniu i miejscu młodych w Kościele

Podczas obrad drugiego dnia Synodu ojcowie synodalni rozmawiali o słuchaniu, “niedialogiczności”, życiu seksualnym, “kulturze odrzucenia”, migracji, miejscu młodych w Kościele – relacjonuje abp Grzegorz Ryś, członek polskiej delegacji.

Polska Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył dziś rano Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w której uczestniczyli polscy delegaci na Synod Biskupów i wielu Polaków przebywających obecnie w Rzymie.

Przemówienie Franciszka na pierwszej sesji Synodu

Niech Synod przebudzi nasze serca! – wezwał papież Franciszek.ojców synodalnych w swoim przemówieniu na rozpoczęcie pierwszej sesji Zgromadzenia Biskupów. Rozpoczęty 3 października Synod poświęcony jest młodzieży.

Abp Ryś: podczas synodu rozmawiajmy z młodymi jak odmłodzić Kościół

“Chodzi o to, aby podczas synodu, nie cały czas mówić o młodych, ale byśmy raczej rozmawiali z młodymi, jak odmłodzić Kościół, który odradza się z Ducha Świętego” – uważa abp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie odbyła się krótka konferencja prasowa z udziałem polskich ojców synodalnych: abp Stanisława Gądeckiego, abp Grzegorza Rysia, bp Mariana Florczyka i bp Marka Solarczyka.