Wiadomości: Watykan

Franciszek napisał list do katolików chińskich i Kościoła powszechnego

Nawiązując do podpisanego 22 września “tymczasowego porozumienia” między Stolicą Apostolską i Chinami papież Franciszek napisał list skierowany zarówno do katolików w tym kraju, jak i całego Kościoła powszechnego.

Franciszek podsumował pielgrzymkę do krajów bałtyckich

Moją misją było głoszenie tym narodom radości Ewangelii i rewolucji miłosierdzia, czułości, ponieważ wolność nie wystarcza, by nadać sens i pełnię życiu bez miłości – tak papież Franciszek podsumował swoją pielgrzymkę do krajów bałtyckich w trakcie audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie.

Dziennikarze pytali Franciszka o porozumienie z Chinami

Dziennikarze wracający z papieżem Franciszkiem z Estonii do Watykanu tradycyjnie już zasypali go pytaniami, czyniąc lot powrotny z wizyty apostolskiej konferencją prasową. Najgorętszym tematem było porozumienie Watykan-Chiny.

Watykan zawarł umowę z Chinami w sprawie nominacji biskupów

Stolica Apostolska i rząd Chińskiej Republiki Ludowej podpisały porozumienie tymczasowe w sprawie nominacji biskupów – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Umowę podpisali w Pekinie stojący na czele obydwu delegacji podsekretarz ds., stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, ks. prał. Antoine Camilleri oraz wiceminister spraw zagranicznych ChRL, Wang Chao.

Papież do Litwinów, Łotyszy i Estończyków

Papież Franciszek przygotował specjalne orędzie wideo do mieszkańców krajów bałtyckich, które odwiedzi już w najbliższych dniach.

Papież u św. Marty o Kościele i obłudnikach

Prośmy Jezusa, aby zawsze chronił swoim miłosierdziem i przebaczeniem nasz Kościół, który jako matka jest święty, ale jest pełen grzesznych dzieci, takich jak my – modlił się Franciszek na zakończenie homilii w Domu św. Marty 20 września.

Franciszek spotkał się z Bono z U2

Papież Franciszek przyjął wczoraj w Domu Św. Marty lidera zespołu U2 – Bono. Spotkanie miało związek z zaangażowaniem piosenkarza w walkę na rzecz dostępu do edukacji w krajach rozwijających się.

Kongres mariologiczny o objawieniach

W Rzymie odbywa się międzynarodowy kongres o objawieniach. Prezes Papieskiej Akademii Mariologicznej zwraca uwagę, że w ostatnim czasie Kościół na nowo docenia objawienia. Choć nie są one konieczne do zbawienia, to jednak są to dary Boga, którymi nie powinno się gardzić.

Franciszek: Czczenie rodziców prowadzi do szczęśliwego życia

Czczenie rodziców prowadzi do długiego, szczęśliwego życia – mówił w katechezie podczas audiencji generalnej 19 września papież Franciszek. Katechezę poświęcił kolejnemu z dziesięciorga przykazań Bożych.

Watykan ogłosił nową konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

W Watykanie ogłoszono dziś konstytucję apostolską “Episcopalis communio”, dotyczącą instytucji Synodu Biskupów. Jedną z wprowadzanych przez nią nowości jest ustanowienie konsultacji poprzedzających Synod, a także postanowienie, że dokument końcowy Synodu ma udział w nauczaniu zwyczajnym Ojca Świętego.