Wiadomości: Watykan

W lipcu nie będzie papieskich audiencji

W lipcu nie będzie środowych audiencji ogólnych – przypomina w specjalnym komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bari: modlitwa z papieżem o pokój na Bliskim Wschodzie

Papież uda się w sobotę 7 lipca do Bari, gdzie z jego inicjatywy odbędzie się dzień modlitwy i refleksji nt. dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Do wspólnej modlitwy w Bari Franciszek zaprosił prawosławnych i katolickich patriarchów wschodnich. To najważniejsze wydarzenie tego tygodnia z udziałem papieża.

Franciszek: Nikt nie powinien czuć się jak intruz

Jest tylko jeden wymóg, by uzyskać dostęp do serca Jezusa: poczucie potrzeby uzdrowienia i powierzenie się Jemu – powiedział w niedzielę papież Franciszek przed modlitwą “Anioł Pański”

Kard. Krajewski: Skoro jestem biskupem ulicy, świętuję z ubogimi

„To była najnormalniejsza rzecz na świecie. Skoro jestem biskupem ulicy, to muszę świętować z tymi, którym posługuje” – tak kard. Konrad Krajewski tłumaczy się z przyjęcia, jakie zorganizował wczoraj wieczorem w Watykanie dla ubogich Wiecznego Miasta. W ten nietypowy sposób postanowił on uświetnić czwartkowy konsystorz, na którym Ojciec Święty zaliczył go w poczet kardynałów.

Nikaragua we krwi: Papież apeluje o dialog

Biskupi Nikaragui mediują w sprawie zakończenie konfliktu, który od miesięcy wykrwawia ten środkowoamerykański kraj. Udają się także w rejony walk, by przez swą obecność zapobiec dalszym masakrom. Jutro spotkają się z Papieżem Franciszkiem, by poinformować go o sytuacji w Nikaragui i możliwych scenariuszach wznowienia zerwanego dialogu narodowego.

Uroczystość Piotra i Pawła w Watykanie

Ta miłosierna miłość wymaga, aby pójść do wszystkich zakątków życia, aby dotrzeć do wszystkich, nawet jeśli kosztowałoby to “dobre imię”, wygodę, stanowisko… męczeństwo – powiedział papież Franciszek

Nowi metropolici otrzymali paliusze. Wśród nich abp Ryś

W uroczystość świętych Piotra i Pawła papież sprawował Mszę św. przed bazyliką watykańską. Uczestniczyło w niej 14 nowych kardynałów, w tym kard. Konrad Krajewski oraz 26 z 30 nowych arcybiskupów – w tym metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. Franciszek poświęcił paliusze dla mianowanych w minionym roku arcybiskupów-metropolitów. Zostaną one nałożone podczas oddzielnych uroczystości, które odbędą się w ich archidiecezjach.

Kardynałowie. Kim są. Skąd się biorą?

Jakie mają prawa kardynałowie? Czym jest sprawowana przez nich funkcja? W jaki sposób są kreowani? Co oznacza purpura? I dlaczego funkcję “kardynał” wstawia się między imię a nazwisko?

“Jezus zawsze przed nami”. Franciszek do nowych kardynałów

Papież Franciszek 28 czerwca kreował 14 nowych kardynałów. Podczas konsystorza publicznego w bazylice św. Piotra w Rzymie wręczył im insygnia kardynalskie. „To najwyższy zaszczyt służyć Chrystusowi w wiernym ludzie Bożym – powiedział Franciszek do nowokreowanych kardynałów.

Sylwetki nowych kardynałów. Wśród nich Polak

Kim są nowi kardynałowie i co wnoszą w życie Kościoła? Dziś o godz. 16 w bazylice św. Piotra w Rzymie rozpocznie się konsystorz publiczny. Nowi kardynałowie otrzymają z rąk papieża Franciszka pierścienie kardynalskie i birety