Wiadomości: Watykan

Papież apeluje: dostęp do wody pitnej dla wszystkich

Z okazji obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego papież w specjalnym liście zaapelował o zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany. Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego jest obchodzony wspólnie z chrześcijanami prawosławnymi, a także członkami innych Kościołów i wspólnot kościelnych

Kard. Parolin o nastrojach w Watykanie po liście abp Viganò

Papież jest spokojny, mimo istniejących trudności, ale w samym Watykanie przeważa obecnie nastrój rozgoryczenia i zaniepokojenia. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował ogłoszony 26 sierpnia list abp. Carlo Maria Viganò nt. nadużyć seksualnych wobec nieletnich, do których dochodziło w Kościele amerykańskim.

Franciszek podsumował wizytę w Irlandii

Franciszek zaznaczył, że głównym motywem tej pielgrzymki było Światowe Spotkanie Rodzin. Mówił też o radościach, ale także bólu i goryczy spowodowanym nadużyciami duchownych wobec małoletnich, podsumowując swoją niedawną wizytę w Irlandii. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 10 tys. wiernych.

Franciszek wobec nadużyć seksualnych

Kościół katolicki ma jasno wypracowane normy postępowania wobec duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa pedofilii. Nad ich przestrzeganiem czuwa Kongregacja Nauki Wiary. Podobne procedury, uwzględniające prawodawstwo państwowe, powstają na żądanie Stolicy Apostolskiej w Kościołach lokalnych. Obowiązuje zasada „zero tolerancji” dla pedofilii.

Papież nawiedził grób św. Moniki

Papież Franciszek złożył dziś niespodziewaną wizytę w kościele św. Augustyna, aby pomodlić się przy znajdującym się tam grobie św. Moniki (332-287), matki św. Augustyna, której wspomnienie liturgiczne przypada dokładnie dzisiaj – 27 sierpnia.

Bóg nigdy nie powie “nie” sercu, które Go szczerze wzywa

– Drugie przykazanie Boże jest „zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Rodzina w Europie: alarmujące statystyki

Lawinowo rosnąca liczba aborcji, coraz mniej zawieranych małżeństw i brak dostatecznie rozwiniętej polityki rodzinnej w krajach członkowskich Unii Europejskiej – to wnioski z raportu nt. rodziny, który publikuje na swojej stronie internetowej papieska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Dokument przygotowany przez hiszpański niezależny Instytut Polityki rodzinnej zawiera też propozycje zmian, które mają szansę odwrócić „demograficzną zimę” Starego Kontynentu.

Dziś 40. rocznica wyboru Jana Pawła I

Przed 40 laty – 26 sierpnia 1978 r. wybrano na papieża patriarchę Wenecji kard. Albino Lucianiego. Zmarł po 33 dniach zasiadania na Stolicy Piotrowej.

Papież w Irlandii. Program wizyty

Dublin i Knock – te dwie miejscowości odwiedzi papież Franciszek w czasie swej dwudniowej podróży apostolskiej do Irlandii w dniach 25-26 sierpnia. W Dublinie weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin, w Knock zaś odwiedzi główne sanktuarium Maryjne tego kraju.

Franciszek prosi o modlitwę za rodziny

Na swoim Twitterze Papież poprosił o modlitwę w intencji wszystkich rodzin świata, szczególnie tych, które przeżywają kryzysy.