Franciszek: pokora i bezinteresowna wielkoduszność podstawą życia chrześcijańskiego

pokora i bezinteresowna wielkoduszność są podstawą życia chrześcijańskiego - mówił dziś papież Franciszek podczas rozważania przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Z powodu awarii windy modlitwa rozpoczęła się z 8-minutowym opóźnieniem.

Rozpoczynając spotkanie papież przeprosił za swoje spóźnienie tłumacząc, że przed 25 minut był uwięziony w windzie. Byłem zamknięty w windzie przez 25 minut, doszło do spadku napięcia, ale potem przyszli strażacy – powiedział, dziękując ratownikom za otrzymaną pomoc.

Papież tradycyjnie nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 14, 1. 7-14), mówiącego o zajmowaniu miejsc na uczcie.

Franciszek zauważył, że dość powszechnym zjawiskiem jest ubieganie się o pierwsze miejsca nie tylko przy stole, ale także wówczas, gdy staramy się potwierdzić domniemaną wyższość nad innymi. „To ubieganie się o pierwsze miejsca szkodzi przede wszystkim wspólnocie, zarówno świeckiej jak i kościelnej, ponieważ niszczy braterstwo” – przestrzegł Ojciec Święty.

Komentując scenę zajmowania miejsc przez zaproszonych papież wskazał, że nie powinniśmy starać się z własnej inicjatywy o szacunek i poważanie innych, ale raczej pozwolić, aby inni nam je okazali. „Jezus zawsze ukazuje nam drogę pokory, ponieważ jest ona najbardziej autentyczna, co pozwala nam również na autentyczne relacje” – podkreślił Franciszek.

Natomiast odnosząc się do słów wypowiedzianych do gospodarza, by zapraszał tych, którzy nie mogą mu się odwzajemnić, Ojciec Święty podkreślił, że ci, którzy zachowują się w ten sposób, otrzymają Bożą nagrodę, znacznie wspanialszą niż oczekiwana ludzka odpłata. „Jezus zaprasza nas do bezinteresownej wielkoduszności, aby otworzyć nam drogę do znacznie większej radości: udziału w miłości Boga” – stwierdził papież.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” oraz udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do troski o środowisko naturalne człowieka i poprosił o otoczenie modlitwą jego rozpoczynającej się w najbliższą środę, 4 września podróży do Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu. Papież powróci do Rzymu 10 września.

Powiedział:

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj, 1 września przypada Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to modlitwa ekumeniczna, która ożywia uświadomienie sobie i zaangażowanie na rzecz ochrony naszego wspólnego domu, począwszy od bardziej zrównoważonego stylu życia osobistego i rodzinnego. Okres od dzisiaj do 4 października, święta św. Franciszka z Asyżu, jest czasem sprzyjającym uwielbieniu Boga za wszystkie Jego dzieła i podjęciu odpowiedzialności za krzyk ziemi.

Pozdrawiam was wszystkich, przybyłych z Włoch i z różnych części świata. W szczególności pozdrawiam pielgrzymów ukraińskich, którzy przybyli z różnych krajów z okazji Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który w najbliższych dniach odbędzie się w Rzymie. Pozdrawiam siostry i młode kobiety odbywające formację w Instytucie św. Józefa Benedykta Cottolengo; rowerzystów z Cunardo i wiernych z Cerro di Bottanuco; grupę Akcji Katolickiej z Lecce i młodzież z San Matteo della Decima, Gallo Ferrarese i Capriate San Gervasio.

W najbliższą środę, jeśli Bóg da, wyruszę w podróż apostolską do Afryki, aby odwiedzić mieszkańców Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu. Proszę, byście towarzyszyli mi modlitwą, aby ta wizyta duszpasterska przyniosła pożądane owoce.

KAI/ad