Franciszek: rezygnacja nie przychodzi mi na myśl

Franciszek odrzucił spekulacje mediów na temat możliwej rychłej rezygnacji z urzędu. Taką informację podało jednogłośnie kilku brazylijskich biskupów, którzy w ostatnich dniach gościli u papieża w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Zapytany o swój stan zdrowia, papież odpowiedział, że pomimo pewnych problemów rezygnacja „nie przychodzi mu na myśl”. Chcę wypełniać moją misję tak długo, jak Bóg na to pozwoli – cytował słowa papieża arcybiskup Porto Velho, Roque Paloschi.

Lucio Nicoletto, administrator apostolski diecezji Roraima, potwierdził wrażenie, że Franciszek w żadnym wypadku nie myśli o przejściu na emeryturę.

Pogłoski o rezygnacji nasiliły się po odwołaniu podróży do Afryki

Siła papieża daje moc wielu ludziom – powiedział portalowi Vatican News. Czasami nawet czujemy się zawstydzeni, że stoimy tam i narzekamy na bardzo wiele rzeczy, a potem patrzymy na Papieża z całą jego żywotnością – stwierdził brazylijski hierarcha.

Z powodu problemów Franciszka z kolanami, wielu dziennikarzy i watykańskich ekspertów spekulowało ostatnio, że 85-letni papież może szykować się do rezygnacji. Niedawne odwołanie podróży do Afryki, zaplanowanej na początek lipca, stało się kolejnym bodźcem dla tych pogłosek.

kh, KAI/Stacja7