Kard. Tagle pożegnał się z archidiecezją Manila. Następca wciąż nieznany

Przenoszący się wkrótce na stałe do Rzymu kard. Luis Antonio Tagle został wczoraj uroczyście pożegnany przez swoją archidiecezję w Manili na Filipinach. Nadal nie znamy jeszcze nazwiska jego następcy.

Uroczysta Msza św. dziękczynna za posługę kard. Tagle odbyła się w poniedziałek wieczorem w katedrze Manili. Nie brakowało wzruszeń i słów wdzięczności.

„Nawet jeśli byłeś zmęczony podróżą przez pół świata, starałeś się prowadzić rozmowy, brać udział w naszych spotkaniach i im przewodzić. Nawet odwiedzać nas, gdy ktoś umarł w rodzinie, gdy ktoś odszedł chory, nie szczędziłeś czasu, aby być z nami, abyśmy poczuli twoją obecność – mówił biskup pomocniczy diecezji Broderick Pabillo.

Każde odejście, każda separacja przynosi ból, ale jeśli spojrzymy na to z drugiej strony, byliśmy w Archidiecezji Manili bardzo uprzywilejowani mając cię przez tych osiem lat – kontynuował.

I zapewniając kardynała o modlitwach całej diecezji, zwrócił się bezpośrednio do Pana Boga: “Ochroń go swoim kochającym uściskiem. Trzymaj go za rękę i trzymaj go blisko swojego serca, gdy wyrusza w swoją nową misję”. Kard.  Tagle nie mógł powstrzymać łez.

Kard. Luis Antonio Tagle został w grudniu mianowany przez Franciszka nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów i właśnie szykuje się do przeprowadzki na stałe do Rzymu. Zanim do tego dojdzie ma poprowadzić jeszcze czterodniową konferencję w Quezon City na Filipinach na temat Nowej Ewangelizacji. Jego następca na stanowisku arcybiskupa Manili nie został jeszcze ogłoszony.

ad, CBN News/Stacja7