Kardynał-nominat Czerny ma pektorał z drewna łodzi uchodźców

Abp Michael Czerny, który zostanie dzisiaj włączony do Kolegium Kardynalskiego, zlecił by jego pektorał – krzyż biskupi został wykonany z drewna lodzi w której przybyli do Włoch uchodźcy. Fotografię swego pektorału 73-letni purpurat umieścił 4 października na Twitterze.

Pochodzącego ze stolicy Moraw – Brna jezuitę i kardynała-nominata, 14 grudnia 2016 Franciszek mianował podsekretarzem Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Kard. Czerny zaznaczył, że na odwrocie pektorału widnieje łacińskie słowo „suscipe”, co oznacza „przyjmować”. Tym słowem rozpoczyna się jedna z głównych modlitw jezuitów.

Swoje powołanie do niesienia pomocy uchodźcom abp Czerny zamieścił także w nowym herbie kardynalskim. Tam również znajduje się łódź, która ma symbolizować “najpopularniejszy środek ucieczki wysiedleńców w celu poszukiwania lepszego życia w innym miejscu”. “Jest to również tradycyjny obraz Kościoła, Łódź Piotra, który ma od naszego Pana nakaz „przyjmowania cudzoziemca” (Mt 25:35), niezależnie od tego, gdzie Kościół się znajduje. Ponadto, podobnie jak symbol ruchu L’Arche, łódź przypomina o dziełach miłosierdzia wobec wszystkich wykluczonych, zapomnianych lub znajdujących się w niekorzystnej sytuacji” – napisał abp Michael Czerny.

Wraz z 12 innymi hierarchami Michael Czerny zostanie dzisiaj włączony do Kolegium Kardynalskiego.

ad, KAI/Stacja7