Kościół w Krakowie pozostanie miejscem kultu. Władze nie rozważają zmiany jego funkcji

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu - poinformowała w komunikacie Archidiecezja Krakowska. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się doniesienia o możliwej desakralizacji świątyni, która znajduje się na terenie należącym do miasta.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, zapewnił, że miasto nie rozważa zmiany funkcji obiektu, którym jest kościół przy ul. Kopernika. Świątynia pozostanie nie tylko miejscem sprawowania kultu ale również organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak w innych krakowskich kościołach.

“Do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, obiekt przy Kopernika będzie służył także Capelli Cracoviensis, jako miejsce organizowania koncertów muzyki klasycznej. Ustalono, że rozmowy dotyczące własności kościoła w przyszłości będą kontynuowane po oficjalnym przejęciu przez miasto obiektu od Szpitala Uniwersyteckiego. Jak zadeklarował ks. Paweł Rybski, Archidiecezja Krakowska zaproponuje wymianę nieruchomości na grunty potrzebne miastu do realizacji celów publicznych” – czytamy w komunikacie.

 

Kaplica szpitala

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przez wiele lat pełnił funkcję kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego, jednak po przeniesieniu placówki do Prokocimia zmieniło się przeznaczenie różnych obiektów, a miasto w listopadzie 2019 roku wykupiło teren, na którym znajduje się świątynia, a wcześniej również szpital.

W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się doniesienia, że kościół przy ul. Kopernika, który pozostaje w rękach miasta zostanie zdesekralizowany i wykorzystany w inny sposób.

W 2020 roku abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyznaczył kościół przy ul. Kopernika na miejsce sprawowania kultu przez Duszpasterstwo Wiernych Liturgii Łacińskiej.

 

kh/diecezja.pl/Stacja7