Księżom na pogrzeb wstęp wzbroniony. Nowe restrykcje w Chinach

Chiński rząd zaostrzył w niektórych regionach kraju przepisy dotyczące posługi kapłańskiej przez księży katolickich. Według nowych reguł nie mogą oni brać udziału w pochówku zmarłych wiernych.

Nowe przepisy to pokłosie wcześniej wprowadzonych zasad, zakazujących księżom sprawowania jakiejkolwiek funkcji religijnej poza miejscem kultu, czyli poza kościołem. Ponieważ cmentarze nie są uznawane za miejsca kultu – ksiądz może wyłącznie odprawić Mszę pogrzebową, ale nie może wraz z wiernymi sprawować dalszej części obrzędu, towarzyszącej złożeniu do grobu. Przepisy zakazują również rodzinie czytać na głos Pisma Świętego i modlić się głośno – chyba, że rodzina liczy mniej niż 10 osób.

O sytuacji doniósł portalowi UCA News jeden z wiernych diecezji Wenzhou w Zhejiang. Dziennikarze potwierdzili tę wersję u księży pracujących w tej diecezji.
Nie pozwalają mi być kapłanem. Robię tylko to, co powinienem. W przeciwnym razie zagrożono mi zamknięciem kościoła i cofnięciem pozwolenia na działalność duszpasterską – mówi w rozmowie z UCA News ojciec Guo z parafii Henan, która jest częścią otwartego kościoła zatwierdzonego przez państwo. Zauważa, że skoro cywilne uroczystości żałobne mogą odbywać się publicznie, nie rozumie, czemu nie mogą religijne. – To są właśnie prześladowania. Jeśli restrykcje będą się zaostrzać, zejdę do podziemia – zapowiada kapłan.

Obecne restrykcje dotyczą tylko niektórych regionów. W innych kapłani nadal mogą uczestniczyć w pogrzebach poza kościołami.

ad, UCA News/Stacja7