Niedziela Palmowa inna niż zwykle

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią w tym roku nie odbędą się procesje z palmami. Odwołano także tradycyjne konkursy palm wielkanocnych. Msze Święte będą sprawowane niemalże bez udziału wiernych.

W Niedzielę Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Mimo obowiązujących tego dnia czerwonego koloru szat liturgicznych, uroczystość ma radosną wymowę, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata.

W tym roku radosne obchody Niedzieli Palmowej będą ograniczone ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Według dekretów Stolicy Apostolskiej wprowadzono w Polsce wytyczne zmieniające obchody Niedzieli Palmowej: pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy obrzędu (wejście zwykłe) a wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku, bez kultywowanej w wielu miejscach tradycji procesji z palmami. Msze w parafiach będą odbywały się przy bardzo ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału. W każdej diecezji jednak odbędą się transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne. Propozycje takich trasmisji można znaleźć tutaj.

 

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży

Od ponad 30 lat w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku, z racji epidemii, młodym nie uda się zebrać na spotkaniach i wspólnej modlitwie w dotychczasowej formule.

Jak wyjaśnia dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk, część diecezji zdecydowała się przenieść obchody w przestrzeń wirtualną, niektóre przełożyły datę na późniejsze miesiące tego roku, w oczekiwaniu zakończenie zagrożenia epidemiologicznego. Nie jest zatem tak, że diecezjalne ŚDM nie odbędą się w ogóle, a wręcz wielu duszpasterzy, przy wsparciu samej młodzieży, wykazuje wielką kreatywność przy dostosowaniu tegorocznego wydarzenia do wymogów związanych z respektowaniem zarządzeń państwowych.

Wśród wydarzeń pod znakiem ŚDM znalazły się czuwania, adoracje, msze święte, wyzwania na każdy dzień, koncerty a nawet spotkania formacyjne w małych grupach również online. O tych inicjatywach można przeczytać tutaj.

 

Bez konkursów palm wielkanocnych

Z powodu ogólnokrajowych obostrzeń nie odbędą się m.in. tak bardzo kojarzące się z Niedzielą Palmową dwa najsłynniejsze konkursy palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej na Podkarpaciu i w Łysem na Kurpiowszczyźnie.

Niedziela Palmowa zawsze pełniła ważną funkcję w kulturze miejscowej społeczności w Łysem. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju, miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością. Tego dnia miejscowość staje się jedną z najbarwniejszych w całej Polsce i przyciąga rzesze turystów.

Konkurs w Niedzielę Palmową przetrwał ponad 50 lat nie tylko dzięki przywiązaniu mieszkańców parafii Łyse i Lipniki do tradycji, ale także dzięki wysiłkom organizatorów – instytucji i osób fizycznych. Organizatorem pierwszego konkursu było Muzeum w Łomży i Szkoła Podstawowa w Łysych. Ogromną rolę odegrał w pierwszych latach proboszcz parafii Łyse – niezapomniany ks. Adolf Pogorzelski, a w parafii Lipniki – ks. Aleksander Urynowicz i Państwo Karaszewscy z Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Łysych.

Z kolei konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 r., gdy tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Wydarzeniu towarzyszą zwykle występy zespołów regionalnych, barwny jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm oraz indywidualne zwiedzanie zabytków. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

 

KAI, os