Nowi kardynałowie pod znakiem misyjności, dialogu i ochrony środowiska

Nowi kardynałowie pochodzą spod znaku misyjności, dialogu międzyreligijnego i encykliki „Laudato sì” - tak listę 13 nowych kardynałów komentuje Stefania Falasca we włoskim dzienniku „Avvenire”. Zwraca ona uwagę, że ich nazwiska papież Franciszek ogłosił w Światowym Modlitw o Ochronę Stworzenia, zaś konsystorz, na którym odbiorą oni insygnia kardynalskie odbędzie się 5 października, w przeddzień rozpoczęcia zgromadzenia Synodu Biskupów nt. Amazonii.

Dziennikarka podkreśla, że aż ośmiu spośród nominatów jest zakonnikami (w tym trzej to jezuici), co „nie zdarzyło się nigdy wcześniej”. Ponadto czterech jest lub było zaangażowanych w dialog międzyreligijny (obecny i były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz arcybiskupi Rabatu i Dżakarty). Nominacje te po papieskich podróżach do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Maroka „podkreślają perspektywę wskazaną w dokumencie o braterstwie międzyludzkim”, jaką Franciszek podpisał w Abu Zabi z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar.

Falasca zwraca uwagę, że dwaj biskupi diecezjalni z Europy włączeni do kolegium kardynalskiego mają za sobą doświadczenia misyjne. Arcybiskup Luksemburga pracował przez wiele lat w Japonii, a arcybiskup Bolonii związany jest ze Wspólnotą św. Idziego (Sant’Egidio), która zajmuje się osobami zepchniętymi na margines.

Za niespodziankę włoska dziennikarka uznaje nominację kardynalską dla o. Michaela Czerny’ego, podsekretarza Sekcji ds. Migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który nie jest nawet biskupem. Odgrywać on będzie kluczową rolę podczas październikowego zgromadzenia synodalnego nt. Amazonii jako jego sekretarz specjalny.

„Profil nowych kardynałów” zdaniem komentatorki dziennika włoskich biskupów podkreśla „ducha misyjnego gotowego do utożsamienia się z ubogimi” w postawie braterstwa.

KAI/ad