“Podróż papieża będzie okazją do refleksji dla wszystkich”. Ustępująca prezydent Chile o styczniowej wizycie Franciszka

W liście do chilijskiego dziennika "El Mercurio" lewicowa prezydent stwierdziła, że podróż ta pozwoli papieżowi spotkać się również z tymi, którzy nie wyznają katolicyzmu ♦ "Będzie okazją do dialogu i wzajemnego poznania siebie i swoich wartości, a także zastanowienia nad tym, jakie społeczeństwo chcemy budować" – napisała Bachelet.

Ustępująca prezydent Chile Michelle Bachelet wyrażając dumę, że kierowała państwem, które stało się “bardziej sprawiedliwe”, wyraziła nadzieję, iż Franciszek pozostawi mieszkańcom Chile wskazówki, w jaki sposób budować społeczeństwo. Zaznaczyła, że papież odwiedzi to państwo w chwili, gdy jest ono “sprawiedliwe, otwarte i godne”.

“W ciągu trzydziestu lat, jakie upłynęły od wizyty Jana Pawła II, nasz kraj poszedł w dobrym kierunku. Wówczas żyliśmy w dyktaturze. Dzisiaj papież goszczony będzie przez kraj w pełni demokratyczny, wolny, szanujący konstytucję i prawo” – dodała była już prezydent.

Zwróciła uwagę, że “zmniejszyło się ubóstwo, wzrosły siła pieniądza i dostęp do oświaty a średnia długość życia przekroczyła 80 lat”. Jednocześnie przyznała, że jest jeszcze wiele do zrobienia i naprawienia, aby w społeczeństwie było “więcej sprawiedliwości i pokoju”. “Jestem pewna, że wizyta [papieża] w perspektywie etycznej i humanistycznej wzbogaci dialog pluralistyczny, który tworzy nas jako naród” – dodała na zakończenie.

66-letnia obecnie Verónica Michelle Bachelet Jeria z Socjalistycznej Partii Chile sprawowała swój urząd w latach 2006–2010 i ponownie od 2014. W tym czasie wielokrotnie była skonfliktowana z biskupami katolickimi. Od lat angażowała się na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego, co udało się jej ostatecznie osiągnąć w 2017 r. W 2015 r. w kraju zalegalizowano homoseksualne związki partnerskie.

Miejsce Bachelet na stanowisku prezydenta Chile zajmie Miguel Juan Sebastián Piñera Echenique (68 lat) – polityk i biznesmen, członek prawicowej partii Odnowa Narodowa. Był on już głową państwa w latach 2010-14 a 17 grudnia 2017 wygrał w drugiej rundzie wybory prezydenckie. Jest on bratankiem abp. Bernardino Piñery Carvallo, liczącego obecnie 92 lata metropolity-seniora La Sereny.

KAI