“Spojenia” – widowisko artystyczne inspirowane postacią św. Jana Pawła II już 15 września

Czy da się spoić przeszłość z przyszłością i dlaczego warto to zrobić? Jaka jest rola chrześcijaństwa w myśleniu naszego narodu? Próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania podejmuje Stowarzyszenie MuzaDei w internetowym spektaklu pod tytułem „Spojenia” .

Spektakl „Spojenia” przygotowany przez stowarzyszenie Muza Dei to wyjątkowe widowisko artystyczne inspirowane postacią św. Jana Pawła II. Jego premiera odbędzie się 15 września o 20:00, na kanale tvDei na YouTube oraz na profilu Muza Dei na Facebooku. Projekt ma na celu przybliżenie odbiorcom motywu chrześcijaństwa i roli krzyża w kształtowaniu historii polskiej państwowości.

 

Podstawę widowiska stanowić będą teksty Jana Pawła II oraz innych polskich twórców takich jak Zygmunt Krasiński oraz Cyprian Kamil Norwid, których przekaz jest nadal aktualny dla współczesnego społeczeństwa oraz stanowi przykład wrażliwości przeżywania wiary i patriotyzmu. Dodatkowym źródłem będzie nawiązanie do świadectwa Piotra Skargi, mówiącego o szczepieniu wiary w Polsce przez świętego Wojciecha i o prastarej pieśni naszych Ojców – „Bogurodzicy”. Pieśń ta oraz tradycyjne polskie pieśni liturgiczne, przepełnione pięknem muzycznym i literackim pojawią się w muzycznej oprawie spektaklu. W programie udział wezmą: Dariusz Kowalski – interpretacja tekstów; Joachim Mencel – lira korbowa, Basia Pospieszalska – śpiew.

 

Cytat pochodzący z poematu „Wigilia Wielkanocna 1966”, w którym Karol Wojtyła pisze, że „stoimy przed frontonem przeszłości, który się dla nas zamyka i równocześnie otwiera” stanowi podstawę rozważań przedstawionych w projekcie. Uwaga skupiać się będzie na powrocie do korzeni naszej historii, przypomnieniu co jest fundamentem wspólnoty narodowej. Połączenie przeszłości i przyszłości, tego co spajało i co nadal spaja, odkrycie źródeł tożsamości narodowej oraz tego co ją kształtuje.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

as/Stacja7