Wiadomości

“Zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością”

Na początku lipca w kopalni minerałów rzadkich w północno-wschodniej części Birmy osunęła się ziemia. W wypadku zginęło ponad 170 osób, a 250 uznano za zaginione.

“Bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem”

W wielu krajach przez działania zbrojne walka z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej są bardzo utrudnione. Jak zauważa prof. Maurizio Simoncelli, trzeba poważnie potraktować apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni, ponieważ bez tego nie uda się wygrać z pandemią.

Papież: Bóg rozrzuca ziarno słowa wszędzie, szczodrze i bez względu na straty

W katechezie przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek zaapelował o otwarcie serc na Słowo Boga. Nawiązując do czytanej dziś w Ewangelii przypowieści o siewcy zachęcił, by każdy wierzący zadał sobie pytanie, jaką jest glebą.

Licheń: modlitwa za rodziców dzieci utraconych

11 lipca w licheńskim sanktuarium modlono się w intencji rodziców, którzy stracili przedwcześnie swoje dzieci. Statystyki wskazują, że w Polsce rokrocznie może mieć miejsce nawet 40 tys. poronień.

Rowerzyści dotarli na Jasną Górę

“Życie jest jak jazda na rowerze – aby utrzymać się w równowadze, trzeba ciągle zmierzać do przodu” – mówił w czasie kazania ks. Jerzy Grochowski. W Piętnastej Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę dotarły 584 osoby.

W Warszawie uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

Biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Dziś mija 77. rocznica tzw. „krwawej niedzieli”, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Od 2016 r. dzień 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP.

Niezwykły 15 latek z Włoch o krok bliżej beatyfikacji

Papież zatwierdził dekret o heroiczności cnót 15-letniego chłopca z Włoch. Angiolino Bonetta był członkiem wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża.

Hagia Sophia. Prezydent Turcji podjął decyzję w sprawie historycznej budowli

Hagia Sophia w Stambule będzie meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podjął decyzję w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu.

77 rocznica rzezi wołyńskiej

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W Warszawie odbędą się tego dnia uroczystości rocznicowe.

Nie zmieni się iglica Notre-Dame. Zostanie odbudowana w kształcie sprzed pożaru

Po wielomiesięcznych dyskusjach nad odbudową iglicy paryskiej katedry zwyciężyła idea przywrócenia jej kształtu sprzed pożaru. – Istnieje powszechna zgodność w tej sprawie – oświadczyła nowa minister kultury Francji Roselyne Bachelot.