Wiadomości

Franciszek modlił się przy grobie św. Jana Pawła II

Papież Franciszek udał się dziś w południe do bazyliki watykańskiej i modlił się przy grobie Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana – podaje serwis Vatican News.

Dziś 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski

Dziś, 22 października przypada 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. W maju br. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud dokonany za wstawiennictwem Augusta Hlonda.

Słynna homilia św. Jana Pawła II na rozpoczęcie pontyfikatu

Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! – to słynne już słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 22 października 1978 r. – dokładnie 40 lat temu – w dniu inauguracji jego pontyfikatu. Przypominamy jej pełny tekst.

Tłumy wiernych przy grobie św. Jana Pawła II

Przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie od rana gromadzą się tłumy wiernych. Dzień inauguracji Jego pontyfikatu Kościół wyznaczył na wspomnienie liturgiczne świętego Papieża Polaka.

Młodzi zmieniają atmosferę obrad Synodu

Młodzi audytorzy, przysłuchujący się obradom Synodu Biskupów i często żywo reagujący na to, co mówią biskupi, zmienili atmosferę obrad! To spostrzeżenie poczynił jeden z ojców synodalnych biskup Reykjaviku David Tencer OFMCap.

Milion kilometrów przeciwko nienawiści

Marsz długości miliona kilometrów w towarzystwie migrantów i uchodźców jako wyraz solidarności oraz znak nadziei dla milionów ludzi, zmuszonych do opuszczenia własnych domów to nowa inicjatywa Caritas Internationalis w ramach programu: „Dzielmy z innymi podróż” (Share the Journey).

Najważniejsza droga do nieba to służba

Papież Franciszek podczas modlitwy “Anioł Pański” zachęcił wiernych do naśladowania Jezusa na drodze służby. – Miłowanie oznacza porzucenie egoizmu, zamknięcia w sobie, aby służyć innym – powiedział Ojciec Święty.

Zmarł wybitny liturgista ks. prof. Bogusław Nadolski

Wybitny liturgista, były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. prof. Bogusław Nadolski SChr zmarł 20 października w Poznaniu – podaje Wyższe Seminarium Duchowne Chrystusowców.

Papież przyjął wicepremiera Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Dzisiejsza audiencja u papieża Franciszka i rozmowy z Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem to główny cel wizyty w Watykanie wicepremiera Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Truonga Hoa Binha. Jak podaje wietnamska agencja rządowa, VNA wicepremier Binh przekazał kard. Parolinowi zaproszenie do odwiedzenia swej ojczyzny, które zostało przyjęte z zadowoleniem.

Tiburcio Arnaiz Muñoz. Mamy nowego błogosławionego

Był sługą Boga, który ze swego życia uczynił nieustanną, przykładną i heroiczną drogę całkowitego oddania się Panu i braciom, szczególnie tym najsłabszym – tak o wyniesionym dziś na ołtarze nowym błogosławionym Tiburcio Arnaizie Muñozie mówił kard. Angelo Becciu. W hiszpańskiej Maladze prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przewodniczył w imieniu Papieża Mszy beatyfikacyjnej.