Wiadomości

Pięciu chłopaków, pięciu męczenników. Klerycy z Warszawy wystawiają sztukę

“Piątka. Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci” to tytuł sztuki teatralnej, którą przygotowali klerycy III roku warszawskiego seminarium duchownego. Spektakle otwarte dla publiczności rozpoczną się 14 grudnia. Spektakl opowie historię piątki błogosławionych z Poznania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Watykan wydał dekret o męczeństwie Ks. Jana Franciszka Machy

Stolica Apostolska ogłosiła dziś dekret o męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Machy z Katowic, zamordowanego 3 grudnia 1942 r. w hitlerowskim więzieniu w Katowicach. Dekret oznacza zakończenie procesu beatyfikacyjnego.

Duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa. Start: dziś w Warszawie

Już dziś przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się pierwsze z cyklu spotkanie modlitewne poprzedzające zbliżającą się beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. będzie przewodniczył biskup Michał Janocha.

O. Jacek Salij OP oraz o. prof. Ladislav Csontos z doktoratami honoris causa

Obaj są teologicznymi punktami odniesienia, jeden w Polsce drugi na Słowacji. Dominikanin o. prof. Jacek Salij oraz słowacki jezuita o. prof. Ladislav Csontos zostali wczoraj uhonorowani doktoratami honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Caritas Albania pomaga ofiarom trzęsienia ziemi. Wsparcie płynie też z Polski

Zniszczone setki budynków, pod gruzami dziesiątki ludzi, wiemy już o 25 ofiarach – taki jest bilans trzęsienia ziemi, które 25 listopada uderzyło w północno-zachodnią Albanię. Z pomocą natychmiast ruszyła Caritas Albania, dystrybuując wodę, jedzenie, rozstawiając namioty. Można ją wesprzeć za pośrednictwem Caritas Polska.

Kard. Sako alarmuje: sytuacja w Iraku jest dramatyczna

Trwające obecnie w Iraku największe protesty społeczne od czasu obalenia reżimu Saddama Husseina w 2003 r. sprawiają, że sytuacja w kraju może wymknąć się spod kontroli – donosi kard. Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonu. W ciągu dwóch miesięcy w kraju zginęło 360 osób, a 16 tys. zostało rannych.

Kontrolą finansów Watykanu pokieruje świecki Włoch

Ojciec Święty mianował prezesem Urzędu Informacji Finansowej (AIF), prawnika i bankowca dra Carmelo Barbagallo, dotychczasowego dyrektora generalnego tej instytucji. Urząd powstał do walki z procederem „prania brudnych pieniędzy”.

W Polsce przybyło 400 tys. osób żyjących w skrajnym ubóstwie

O ponad 400 tys., w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie – to wniosek z „Raportu o biedzie” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Z zebranych danych wynika, że ponad 2 mln Polaków w 2018 r. żyło w skrajnym ubóstwie, w tym prawie pół miliona dzieci.

Papież na audiencji generalnej dziękuje za podróż do Tajlandii i Japonii

Zaledwie kilkanaście godzin po 13-godzinnym locie z Japonii papież Franciszek stawił się dziś na audiencji generalnej w Watykanie. W pierwszym pozdrowieniu podsumował swoją podróż do Tajlandii i Japonii, wspominając zwłaszcza “piękny uśmiech Tajów”.

Młodzi z Polski już zaczynają się przygotowywać do ŚDM Lizbona 2022

Polskie diecezje już rozpoczynają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2022 r. w Lizbonie – informuje Krajowe Biuro Organizacji ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski. Na obecne przygotowania złożą się przede wszystkim comiesięczna modlitwa oraz 3-letni cykl katechez.