Wiadomości

Querida Amazonia. Adhortacja papieża Franciszka (PEŁNY TEKST)

Publikujemy tłumaczenie na język polski najnowszej, piątej adhortacji papieża Franciszka „Querida Amazonia” – „Umiłowana Amazonia”

Nuncjatura zabrała głos w sprawie jednego z polskich biskupów

Należy mieć na uwadze, iż doniesienia medialne w tego rodzaju wrażliwych sprawach wywołują ogromne emocje społeczne, które znacząco mogą utrudnić postępowanie mające na celu ustalenie prawdy – pisze Nuncjatura Apostolska w komunikacie wydanym dzisiaj.

Argentyńscy biskupi wzywają do modlitwy, aby aborcja nie została zalegalizowana

Zaledwie kilka dni po tym, jak papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Argentyny i rozmawiał z nim m.in. o kwestiach ochrony życia, biskupi tego kraju zaapelowali do wiernych o mobilizację w modlitwie, aby rząd zrezygnował z planowanej depenalizacji aborcji.

Benedyktyn z Tyńca zatrzymany przez policję. Oświadczenie Zakonu

“Oświadczamy, że w dniu 6 lutego o. Artur W. został zatrzymany przez policję na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze” – czytamy w wydanym przez Opactwo Benedyktynów 11 lutego oświadczeniu. To samo Opactwo zawiadomiło prokuraturę po tym, jak zgłosiła się do nich ofiara zakonnika.

Abby Johnson: Przyjeżdżam do Polski z ostrzeżeniem

Przyjeżdżam do Polski z ostrzeżeniem, chcę opowiedzieć Polakom, jakie spustoszenie przynosi liberalizacja aborcji – powiedziała Abby Johnson, autorka i bohaterka głośnej książki “Nieplanowane”, która rozpoczęła dziś kilkudniową wizytę w naszym kraju.

“Czas to miłość”. Debaty z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim” już na półmetku

Debaty z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim” są już na półmetku. Najbliższe spotkanie pt. “Czas to miłość. Społeczna Krucjata Miłości” odbędzie się w czwartek 20 lutego o godz. 18 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kard. Dziwisz: oczekujemy, że zarzuty wobec bp. Szkodonia zostaną szybko wyjaśnione

Sformułowane wobec Księdza Biskupa zarzuty boleśnie dotknęły wiele osób, dla których jest autorytetem, ojcem i przyjacielem. Wszyscy oczekujemy, że zostaną one rzetelnie i szybko wyjaśnione – pisze kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom. Apeluje o modlitwę w intencji Kościoła krakowskiego i wszystkich pokrzywdzonych w tej sprawie.

80 lat temu rozpoczęły się deportacje na Syberię. Msza św. w katedrze WP

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Sowieci wywieźli z Polski w kierunku Syberii pierwszą grupę 140 tys. osób, w większości księży, nauczycieli, urzędników. 20 proc. z nich nie przeżyło podróży. Z okazji 80. rocznicy tego transportu w katedrze polowej WP w Warszawie wielu potomków Sybiraków zgromadziło się na Mszy św.

Odpowiedź na znaki czasów. Nowe przepisy o protokole przedślubnym

Już 1 czerwca zacznie na terenie Polski obowiązywać Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Nowością jest modlitwa poprzedzająca rozmowę i przysięga mówienia prawdy.

Papież pojedzie na Maltę 31 maja

Papież Franciszek przyjął zaproszenie Prezydenta Republiki Malty i pojedzie z wizytą apostolską do tego kraju 31 maja. To pierwsza oficjalnie zapowiedziana na ten rok pielgrzymka papieska. Informację podało Biuro Prasowe Watykanu.