Trzęsienie ziemi zniszczyło katedrę i bazylikę św. Benedykta w Nursji. Zamknięta rzymska bazylika św. Pawła za Murami

Kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech o sile 6,6 stopni w skali Richtera ♦ W Nursji zawaliła się katedra i bazylika św. Benedykta ♦ Siostry benedyktynki ewakuowane z klasztoru ♦ W papieskiej bazylice św. Pawła za Murami pojawiły się szczeliny i spadły gzymsy ♦

Na skutek katastrofalnego trzęsienia ziemi uległa zniszczeniu katedra i bazylika św. Benedykta w Nursji, zaś z obawy o możliwą katastrofę budowlaną zamknięto bazylikę św. Pawła za Murami w Rzymie – donosi agencja ANSA.

W Nursji na skutek trzęsienia ziemi o sile 6,6 stopni w skali Richtera zawaliło się wiele budynków, w tym miejscowa katedra i bazylika św. Benedykta. Dotychczas nie odnotowano ofiar śmiertelnych, mowa jest natomiast o kilkudziesięciu osobach rannych. Ewakuowano z ich klasztoru między innymi siostry benedyktynki.

„Sytuacja jest krytyczna, zostaliśmy ugodzeni w serce… Nie ma już bazyliki św. Benedykta, wzniesionej nad pozostałościami z domu, w którym urodzili się Benedykt i Scholastyka. W konkatedrze Matki Bożej zawalił się dach. Nie ma dostępu do historycznego centrum miasta. Wszyscy ludzie są na ulicach i placach. Wszyscy się boją. Obrona cywilna nie wyklucza ewakuacji całego miasta. Jest to cios w serce, jesteśmy załamani na duchu” – powiedział pochodzący z Nursji dziennikarz Radia Watykańskiego Paolo Millefiorini.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi we Włoszech od 1980 r. Sejsmolodzy nie wykluczają kolejnych, równie silnych wstrząsów. Epicentrum znajdowało się w środkowych Włoszech, w regionach Marche i Umbria. Trzęsienie ziemi odczuwalne było także w Rzymie. W papieskiej bazylice św. Pawła za Murami pojawiły się szczeliny i spadły gzymsy. W związku z tym zamknięto świątynię dla wiernych i zwiedzających. Kontrolę na miejscu przeprowadzają strażacy i policja.

KAI