Biskupi: “nie” karaniu kobiet

"Kościół nie zajmuje się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzysta z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji. Biskupi nie popierają projektów, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji".

05.10.2016 15:32

Instytucje Kościoła nie zajmują się przygotowywaniem ustaw. Ale mogą wyrażać opinie

Konferencja prasowa podsumowująca 374 zebranie Konferencji Episkopatu Polski: “Kościół nie zajmuje się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzysta z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji. Biskupi nie popierają projektów, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji”.

O tym, że kwestia świętości życia była jednym z tematów podjętych przez biskupów na zakończonym w środę 374. zebraniu plenarnym Episkopatu, poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył, stanowisko Episkopatu w trwającej obecnie debacie publicznej na temat projektów ustaw dotyczących aborcji, zostanie przypomniane w komunikacie podsumowującym 374. zebranie plenarne KEP. Jego fragment rzecznik KEP odczytał na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu dwudniowego zebrania biskupów.

„Biskupi podkreślają, że instytucje Kościoła nie zajmują się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzystają z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji prawnych” – czytamy w stanowisku biskupów.

„W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski zaznacza, iż życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Biskupi polscy przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i normami krytyczno-moralnymi” – brzmi stanowisku Episkopatu.

Konferencja Episkopatu Polski zachęca jednocześnie do modlitwy w intencji kobiet, które swoim życiem wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu, aby znajdowały wsparcie ze strony rodziny i otoczenia.

Kościół przypomina też o wielu inicjatywach na rzecz ochrony życia prowadzonych przez swoje instytucje i organizacje oraz np. zgromadzenia zakonne. Wśród nich są Domy Samotnej Matki, Okna Życia czy ośrodki adopcyjne oraz pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Biskupi dziękują też wszystkim, którzy już są zaangażowani w pomoc osobom potrzebującym.

 

 

05.10.2016, 12:14

         Ks. Atłas  o 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej

O obchodzonym w tym roku 100-leciu Papieskiej Unii Misyjnej informował polskich biskupów ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Wyjaśnił, że Papieska Unia Misyjna została założona po to, by misyjnie formować kapłanów, seminarzystów i osoby konsekrowane. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy, szczególnie zaangażowani w apostolstwo.

100-lecie  PUM to szczególny czas, by zwrócić uwagę na formację misyjną w seminariach, w ramach formacji stałej kapłanów czy formacji katechetów. „Jako dyrekcja krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych mamy tutaj dość bogate doświadczenia i chcemy być dyspozycyjni wobec księży biskupów i ich potrzeb formacyjnych” – podkreślił ks. Atłas.

Poinformował również, że centralne uroczystości związaną ze 100-leciem PUM odbędą się na Jasnej Górze 3 i 4 grudnia. Będzie im przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Tradycyjnie na spotkanie złożą się: sesja misjologiczna i całonocne czuwanie. „Mamy nadzieję, że w tym roku z racji 100-lecia tych uczestników będzie więcej niż zwykle, zwłaszcza liczymy na seminarzystów” – powiedział dyrektor PDM.

 

05.10.2016, 10:28

Wybory do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu

Ks. Paweł Walkiewicz zastępcą przewodniczącego Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wśród konsultorów Rady ds Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego znaleźli się ks. Grzegorz Michalczyk, ks. Jan Sochoń, ks. Mirosław Nowak oraz ks. Aleksander Seniuk

Podczas 374. zebrania plenarnego zostały zatwierdzone również w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nowym przewodniczącym Zarządu Fundacji został ks. Dariusz Kowalczyk, dotychczasowy członek Zarządu. Zastąpi on na tym stanowisku ks. Jana Droba. Zastępcami przewodniczącego zostali natomiast ks. Paweł Walkiewicz i Marek Zdrojewski.

Bp Henryk Ciereszko z Białegostoku został nowym delegatem Episkopatu ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. Zastąpił bp. Romualda Kamińskiego z Ełku. Nowym przewodniczącym Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej działającej przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został natomiast bp Piotr Greger, który zastąpi bp. Stefana Cichego.

Biskupi zatwierdzili też m.in. nowy skład Komisji Duchowieństwa, Rady Prawnej Episkopatu oraz Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Powołali również na pierwszą pięcioletnią kadencję nowego duszpasterza krajowego więziennictwa. Został nim ks. Adam Jabłoński z diecezji łomżyńskiej, zastępując pełniącego tę posługę trzy kadencje ks. Pawła Wojtasa.

Wyniki wyborów 374. ZP KEP:

Przewodniczący Komisji ds. Misji: Bp Jerzy Mazur – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej: Bp Wiesław Lechowicz – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: Bp Marek Solarczyk – wybór na 1. pięcioletnia kadencję

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa): Bp Grzegorz Ryś – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej: Bp Piotr Greger – wybór na 1. Pięcioletnią kadencję

Nowy skład Komisji Duchowieństwa:

Członkowie: Abp Wacław Depo, Abp Józef Górzyński, Bp Damian Bryl, Bp Ryszard Kasyna, Bp Wiesław Lechowicz, Bp Roman Pindel, Bp Marek Solarczyk, Bp Jan Wątroba

Konsultorzy: Ks. Dr Adam Łuźniak, Ks. Dr Wojciech Mleczko CR, Ks. Prof. Krzysztof Pawlina, Ks. Prof. Włodzimierz Wołyniec, Ks. Dr Wojciech Rzeszowski, Ks. Marek Tatar, Ks. Dr Tomasz Trzaskawka, O. Adam Żak SJ

Członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec: Bp Tadeusz Lityński

Konsultor Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów: Ks. Dr Julian Głowacki,

Konsultorzy Rady Naukowej KEP: Ks. Prof. Dr hab. Radosław Chałupniak, Ks. Dr hab. Marek Żmudziński, Ks. Dr hab. Paweł Wygralak

Delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów: Bp Henryk Ciereszko – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Duszpasterz Krajowy Więziennictwa: Ks. Adam Jabłoński (diec. łomżyńska)

Zatwierdzenie nowego składu Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego:

Członkowie: Bp Adam Wodarczyk, Bp Włodzimierz Juszczak, Bp Grzegorz Ryś

Konsultorzy: S. Natanaela Błażejczyk CSSF (sekretarz), Ks. Piotr Maniurka, Ks. Grzegorz Michalczyk, Ks. Mirosław Nowak, Ks. Wincenty Pytlik, O.Stanisław Rudziński OSPPE, Ks. Andrzej Rusak, Ks. Aleksander Seniuk, Ks. Jan Sochoń, Ks. Marek Wojnarowski

Zatwierdzenie nowego składu Rady Prawnej KEP:

Członkowie: Bp Tadeusz Bronakowski, Bp Andrzej Dzięga, Abp Sławoj Leszek Głódź, Bp Tadeusz Lityński,
Bp Ireneusz Pękalski, Abp Eugeniusz Popowicz, Bp Piotr Sawczuk, Bp Krzysztof Wętkowski

Konsultorzy: O. Witold Adamczewski SJ, Ks. Leszek Adamowicz, O. Wiesław Bar OFMConv, Ks. Sławomir Fundowicz, Ks. Tomasz Gierałtowski, Ks. Adam Kałduński, Ks. Grzegorz Leszczyński, Ks. Józef Lisowski, Ks. Andrzej Maćkowski, Ks. Piotr Majer, Ks. Tomasz Rozkrut, O. Marek Saj CSsR, Ks. Piotr Stanisz, Ks. Lucjan Świto, Ks. Zbigniew Tracz, Ks. Dariusz Walencik, Ks. Krzysztof Warchałowski, S. Katarzyna Więcek FMA

Zatwierdzenie Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia piątej kadencji:

Ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu
Ks. Paweł Walkiewicz – Zastępca Przewodniczącego
Marek Zdrojewski – Zastępca Przewodniczącego

 

04.10.2016, 16:07

Bp Muskus: Musimy szybko podjąć temat kontynuacji ŚDM

Wśród tematów, które podejmują biskupi podczas 374 zebrania Konferencji Episkopatu Polski, jest też “kontynuacja dzieła Światowych Dni Młodzieży”. Przedstawił go bp Damian Muskus.

“Moje wystąpienie było wycinkiem raportu końcowego, który najprawdopodobniej ukaże się do końca tego roku. Przede wszystkim, zwróciłem uwagę na młodych, którzy poczuli się w Kościele jak w domu, poświęcili swój czas, siły, energię i potencjał, który jest naprawdę wielki. Wszystko po to by wspomóc parafie w dobrym przygotowaniu się do przyjęcia młodych z całego świata” – powiedział duchowny.

Biskup podkreślił, że wszystkie polskie parafie wiele zyskały, przygotowując uroczystości w Krakowie, a oprócz młodzieży, udało się również uaktywnić dorosłych wiernych. “Wszyscy czuli się odpowiedzialni, starsi wspomagali młodych, nawiązały się ściślejsze relacje z duszpasterzami, ponieważ ta sytuacja wymagała częstych spotkań księży z parafianami”.

Podczas spotkania biskupi dyskutowali również na temat podtrzymania zapału, który obudził się podczas ŚDM. Duchowni zastanawiali się, co zrobić by nie zmarnować tego potencjału. “Z ust wielu biskupów padały głosy, by w Kościołach lokalnych podejmować inicjatywy podtrzymujące ten zapał. Zwrócili oni uwagę, że trzeba już zacząć działać, nie można czekać, ponieważ ten zapał może bardzo szybko osłabnąć. W Episkopacie Polski jest świadomość, że musimy jak najszybciej podjąć temat kontynuacji Światowych Dni Młodzieży. Trzeba zająć się tematem spotkań będących kontynuacją ŚDM w diecezjach.” – podkreślił bp Muskus.

W swoim wystąpieniu duchowny poruszył także kwestię statystyk, związanych z wydarzeniami w Krakowie. “Ponad 360 tys., osób zarejestrowało się na ŚDM, najwięcej, bo aż 240 tys. zdecydowało się na pakiet tygodniowy, w tym jakieś 80 tys. młodzieży z Polski”. Bp Muskus podkreślił, że niepokoje, związane z małą ilością zarejestrowanych pielgrzymów z Polski, okazały się nieuzasadnione, ponieważ wielu młodych zdecydowało się przyjechać spontanicznie, bez rejestracji. “Może nie wszyscy korzystali z całego pakietu darów, które zostały przygotowane dla młodych, ale z pewnością większość z nich uczestniczyła w sobotnim czuwaniu i na Mszy finałowej” – podsumował duchowny.

04.10.2016, 13:48

Bp Marek Solarczyk nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP

W czasie 374. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej został wybrany nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Zastąpił na tym stanowisku bp Henryka Tomasika, który pełnił tę funkcję od roku 2006.

 

“Młodzież jest pełna radości, dynamizmu i otwartości. Potrzebuje tylko naszej obecności i konkretnych propozycji w które może się zaangażować – podkreślił Bp Marek Solarczyk. – Ta nominacja to dla mnie duże wyzwanie, biorąc pod uwagę ŚDM w Krakowie oraz to wszystko co one wniosły w życie naszego kraju i Kościoła – powiedział bp Solarczyk. Nawiązując do swoich osobistych doświadczeń podkreślił, że fundamentem pracy z młodymi jest otwartość na nich i ofiarowanie im swojego czasu – jednym słowem “towarzyszenie”, o które prosił papież Franciszek.”

“Nikt z nas, a zwłaszcza ludzie młodzi nie chcą być samotni w tym wszystkim co przeżywają. Potrzebują zatem tych, którzy będą ich w tym wszystkim wspierać. Jest to szczególnie istotne, jeśli mówimy o życiu wiary, a więc o sprawach duchowych, gdzie wręcz nie możemy być pozostawieni sami sobie. Stąd niezwykle ważna jest obecność duszpasterzy w różnych środowiskach, w których młodzi przeżywają swoje życie począwszy od szkoły, poprzez inne pola na których realizują swoje zainteresowania, czy angażują się społecznie”

Duchowny podkreślił również konieczność ściślejszej współpracy różnych ośrodków którym bliska jest troska o młodych. Wspomniał między innymi o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Służbie Liturgicznej Kościoła, a więc lektorach, ministrantach oraz bielankach, inicjatywach prowadzonych przez poszczególne zakony, czy zgromadzenia zakonna, jak chociażby organizowana przez kapucynów “Golgota Młodych”, Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu czy Pallotyńskie Spotkania Młodych w Ołtarzewie. – Szeroki wachlarz realizowanych dzieł w których uczestniczą młodzi, a do którego doszły jeszcze różne inicjatywy związane z przygotowaniami do ŚDM w naszym kraju, pokazuje że młodzi w Polsce chcą w aktywny sposób uczestniczyć w życiu Kościoła. Możemy podziwiać ich radość, dynamizm, otwartość i konsekwencję z jaką angażują się w to, co uznają za ważne. Potrzeba zatem pokazać im możliwości które już są oraz towarzyszyć na drodze wiary pomagając w odkrywaniu nowych dróg i możliwości zaangażowania. Podobnie jak rodzice towarzyszą swoim dzieciom w procesie wzrastania i wychowania. Na efekty niekiedy będzie trzeba trochę poczekać – powiedział bp Solarczyk.

Wspomniał, że ważną szansą kontaktu z młodymi jest katecheza szkolna. – Każdy kto uczy dzieci i młodzież doskonale wie, że nasza posługa nie ogranicza się jedynie do kilku godzin w tygodniu, w czasie samych lekcji. – Spotykamy młodych także poza czasem nauki.

 

Światowe Dni Młodzieży były największą promocją Polski i polskiej wiary oraz największym wydarzeniem medialnym w historii naszego kraju. Dlatego biskupi chcą rozmawiać m.in. o tym, jak kontynuować to, co się wtedy dokonało – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przed dwudniowym 374. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród tematów dwudniowego spotkania są także wnioski pastoralne na zakończenie 1050-lecia chrztu Polski oraz inicjatywy w duszpastersko-społeczne w kontekście Roku Miłosierdzia. Jednym z tematów będzie zbliżająca się Pielgrzymka Narodowa do Rzymu.

Jak zapowiadał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z 1050-lecie chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka.

– Jeżeli byśmy wszystkie te wydarzenia zostawili w takim miejscu, w jakim się dokonywały, to możemy stracić dziedzictwo, które zostało przekazane w nasze ręce, bo jeśli nie będzie rozwijane, zmarnieje – wskazał abp Gądecki.

Przewodniczący KEP powiedział KAI, że nie chodzi o to, by odcinać się od przeszłości i zaczynania na nowo, lecz o wyciągnięcie wniosków z tego, co się dokonało i rozwinięcie działalności tak, by była bardziej skuteczna. “Trzeba przy tym pamiętać, że skuteczność zależy przede wszystkim od łaski Bożej a nie od człowieka” – zaznaczył abp Gądecki.

Nawiązując do zbliżającej się narodowej pielgrzymki do Rzymu abp Gądecki przypomniał, że ma ona związek z trzema głównymi motywami duszpasterskimi bieżącego roku. “Chcemy podziękować papieżowi za to, że przyjechał oraz, że jego pobyt doprowadził do takiego entuzjazmu wiary, który wpłynął na samego papieża, bo dzień po powrocie z naszego kraju był bardzo poruszony tak ciepłym przyjęciem go przez Polaków” – zaznaczył przewodniczący KEP.

Ponadto, podczas dwudniowych obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami rodziny, przygotowaniem do sakramentu bierzmowania oraz duszpasterstwa sportowców. Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas przedstawi sprawy związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej.