Warszawa: XXIV Targi Wydawców Katolickich otwarte

Targi gromadzące ponad 170 wystawców i 12 tys. tytułów potrwają do 15 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. "Życzę wszystkim wydawcom jak najlepszych autorów, wszystkim autorom najlepszych wydawców, jednym i drugim jak najlepszych czytelników, a czytelnikom mądrych książek. Życzę również, żeby te książki były coraz piękniejsze" – powiedział podczas otwarcia XXIV Targów Wydawców Katolickich bp Michał Janocha.

Wspólnego otwarcia Targów dokonali bp Michał Janocha, który reprezentował metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który reprezentował bp. Romualda Kamińskiego. Podczas otwarcia odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Bp Janocha zwrócił uwagę, że chrześcijaństwo jest jedyną religią świata, która pokazuje Boga z księgą w ręce – Można powiedzieć, że wnętrza naszych świętych to pierwsze targi książki katolickiej. Życzę wszystkim wydawcom jak najlepszych autorów, wszystkim autorom najlepszych wydawców, jednym i drugim jak najlepszych czytelników, a czytelnikom mądrych książek. A jako historyk sztuki życzę również, żeby te książki były coraz piękniejsze – mówił.

Z kolei bp Solarczyk życzył, aby poprzez Targi i wszystko to, co dokonuje się dzięki wydawcom katolickim każdego dnia, tajemnica Boga i Jego miłości, Jego życia i łaski, rozwijała się.

Na tegorocznej edycji Targów będzie miała miejsce premiera dwujęzycznej (włosko-angielskiej) albumowej publikacji pt. „La Capella Sistina”. – Kościół katolicki zwykle był i jest największym mecenasem sztuki. I właśnie dlatego uznaliśmy, że to najwspanialsze dzieło – Kaplica Sykstyńska – zasługuje na stuprocentową dokumentację dla przyszłych pokoleń, którą zawarliśmy na kartach „La Capella Sistina”. Tak naprawdę dużo się mówi o Kaplicy Sykstyńskiej, ale jest również wiele rzeczy, których nie wiemy ,dlatego warto pochylić się nad sztuką, która się tam znajduje i poznać jej tajniki – powiedział z kolei Giorgo Armaroli, prezes wydawnictwa Scripta Manent, które jest gościem honorowym Targów.

Ks. Roman Szpakowski, dyrektor Targów podziękował wszystkim, którzy tworzą to wydarzenie. – Te targi się odbywają dzięki wam, drodzy wystawcy i wydawcy. Żadna praca moja czy zarządu nie przyniosłaby efektu, gdyby was zabrakło. Chce także podziękować tym wszystkim, którzy są odbiorcami, bo cieszymy się, kiedy odwiedzacie nas w takiej liczbie. Cieszę się również, że tymi Targami wpisujemy się w rok duszpasterski i rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – dodał ks. Szpakowski.

W ramach wydarzenia ogłoszono jak co roku laureatów nagrody FENIKS dla autorów, instytucji i mediów popularyzujących książkę religijną. Historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak został laureatem Nagrody Głównej FENIKS, a Muzeum Niepodległości oraz Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu w 100-lecie istnienia uczelni przypadł FENIKS Diamentowy. Z kolei Małym FENIKSEM wyróżniona została m.in. Katolicka Agencja Informacyjna. Nagrody co roku przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Ich wręczenie nastąpi w sobotni wieczór podczas uroczystej gali w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.

W niedzielę 15 kwietnia przypada II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej okazji w jednym z namiotów zlokalizowanych przed Arkadami Kubickiego zorganizowane zostanie rodzinne czytanie Biblii, w które włączą się również znane postaci życia kulturalnego i medialnego.

Podczas Targów będzie możliwość spotkań z autorami książek (m.in. prymasem abp. Wojciechem Polakiem, s. Małgorzatą Chmielewską, ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, s. Anastazją czy Grzegorzem Kramerem SI). Wystawcy zapraszają również na szereg paneli dyskusyjnych.

KAI/awo