Watykan: jutro papież poświęci 55 paliuszy

Jutro, w uroczystość apostołów Piotra i Pawła Ojciec Święty dokona poświęcenia paliuszy dla arcybiskupów mianowanych w ciągu minionego roku. Pochodzą oni z 32 krajów, żaden nie jest z Polski.

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Jeden z nich przeznaczony jest dla nowego (od 18 stycznia b.r.) dziekana Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovannigo Battitsy Re, a pozostałe 54 dla arcybiskupów-metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku z 32 krajów.

W gronie nowych arcybiskupów-metropolitów jest 60-letni kardynał Sérgio da Rocha, arcybiskup-metropolita São Salvador da Bahia a tym samym prymas Brazylii. Z kraju tego pochodzi także dwóch innych nowych arcybiskupów-metropolitów. Po pięciu – z USA i Kolumbii, trzech z Francji (w tym Marsylii i Bordeux), po dwóch z Włoch, Boliwii, Papui-Nowej Gwinei, Meksyku, Filipin, Nigerii, Chile, Republiki Konga. Paliusze będą też przeznaczone m. in. dla nowego arcybiskupa Kowna Kęstutisa Kėvalasa oraz nowego arcybiskupa-metropolity Bukaresztu, Aurela Perci.

Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo o szerokości kilku centymetrów. Zakładany przez arcybiskupa na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską.

KAI, ad/Stacja7