Koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Pomysłodawca tego koncertu proponuje podróż po świecie wyobraźni Kaczmarskiego, zaprasza do wysłuchania ok. 20 pieśni poety, czasem mniej znanych, czasem popularnych, które zabiorą słuchaczy w świat indywidualnych interpretacji literatury i rzeczywistości

Proponujemy prezentację piosenek Jacka Kaczmarskiego, które powstały z inspiracji utworami literackimi, bądź opowiadają o losach pisarzy i poetów, z perspektywy innego poety. Tematami tych pieśni są często losy bohaterów literackich czy też ich realnych twórców. Wszystko to jest przetworzone przez poetykę Kaczmarskiego i rozpięte na siatce wartości etycznych oraz poddane ocenie historiozoficznej i filozoficznej. Poza malarstwem czy wydarzeniami historycznymi – to właśnie utwory literackie i życie twórców literatury dostarczały poecie bodźca do napisania pieśni . Dobór tych lektur, wyrażane o nich w pieśniach poglądy i zawarte przesłania – wiele mówią o samym twórcy.

Kaczmarski  był erudytą, człowiekiem, który wielką wagę przywiązywał do słowa. Zajmował Go zarówno przekaz płynący z mitów greckich, jak z Biblii czy literatury powszechnej. Przekaz, który coś mówił o naturze ludzkiej, o stosunku do Boga, natury, historii czy etyki. Jacek pochłaniał i przetwarzał cały dorobek literacki i kulturowy, aby wprząc go w dzieło zrozumienia człowieka i motywów jego działań. Kaczmarski, jak wielu jego literackich poprzedników, widział piękno i tragizm ludzkiego losu. I to będzie główny temat i powód tego koncertu, który zatytułowaliśmy : „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego” .

Do projektu Antoni Muracki (śpiew, gitara, mandolina) zaprosił Dorotę Osińską, Andrzeja Ozgę i Piotra Kajetana – Matczuka (śpiew, piano, syntezatory) oraz muzyków Pawła Golenia (cbas) i Krzysztofa Jaszczaka (fortepian).

Premiera spektaklu odbyła się w 2015 roku na Festiwalu „Nadzieja” w Kołobrzegu.